Reklama

Głos z Torunia

Na większą chwałę Boga

Obchody 25. rocznicy powstania diecezji toruńskiej wiążą się z uczczeniem jej przez wiele różnych spotkań wiernych. Pierwszym było uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Ad maiorem Dei gloriam”, które odbyło się 19 marca w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 7.

Wśród gości specjalnych byli bp Andrzej Suski, bp Józef Szamocki, ks. prał. Józef Nowakowski, ks. prał. Wojciech Niedźwiecki, ks. prał. Marek Rumiński, Zbigniew Nawrocki – były Miejski Konserwator Zabytków w Toruniu, dr Cecylia Iwaniszewska – prezes toruńskiego KIK, Lidia Gliwa – prezes toruńskiej Akcji Katolickiej i wielu innych zacnych mieszkańców Torunia.

Przybyłych powitał dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. kan. Zbigniew Walkowiak, który w krótkich słowach zaprezentował działalność muzeum, jego aktualną wystawę „Ad maiorem Dei gloriam”. Podziękował za udostępnienie archiwaliów m.in. Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, redakcji „Głosu z Torunia”. Następnie bp Andrzej Suski wyraził radość z zapoczątkowania uczczenia 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej. Podkreślił, że niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w jej historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu. Wspomniał też Czesława Jarmusza, toruńskiego fotografika, który od początku istnienia diecezji dokumentował jej dzieje.

Wystawa prezentuje wiele fotogramów i archiwalia wydarzeń z życia Kościoła toruńskiego od dnia powstania, 25 marca 1992 r., do chwili obecnej. Objaśniona jest heraldyka i zaprezentowana symbolika ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która w tym wizerunku jest czczona jako patronka naszej diecezji. Zaprezentowane są też postaci błogosławionych – bł. Marii Karłowskiej i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Należy zauważyć też zaistnienie dodatku diecezjalnego „Głos z Torunia” w Tygodniku Katolickim „Niedziela”, który wpisał się swoją działalnością w historię diecezji, odnotowując jej ważniejsze wydarzenia z przeszłości tego terenu i bieżące. Na wystawie – w rytmie liturgicznym i sakramentalnym – jest prezentowane też codzienne życie wiernych związanych z Kościołem, np. chrzest, I Komunia św., bierzmowanie, ślub i życie konsekrowane. Łatwo to zobaczyć na osi czasu przedstawiającej historię diecezji od 25 marca 1992 r. do chwili obecnej. Wystawa wtapia się w całość zbiorów Muzeum Diecezjalnego, akcentując twórcze działanie ludzi, które ma siłę przetrwania na większą chwałę Boga.

Wystawa „Ad maiorem Dei gloriam” prezentowana w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 7 trwa do 19 maja

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By zobaczyć owoc troski i ukochania Polski

[ TEMATY ]

wystawa

Maria Fortuna-Sudor

- Jesteśmy w domu kard. Karola Wojtyły. W tym domu rezydował jako młody ksiądz – mówił ks. prof. Andrzej Witko, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, witając przybyłych na wernisaż wystawy „Polonia Sacra”.

I dodawał: - Chcielibyśmy, aby to nowe otwarcie muzeum było także nowym otwarciem domu kard. Karola Wojtyły. Niech szeroko otwarte dzisiaj drzwi tego muzeum będą zaproszeniem dla wszystkich, aby czuli się tutaj jak u siebie w domu. W domu kard. Karola Wojtyły, który jest dla nas tak bliski i drogi. Aby to muzeum rzeczywiście stało się tym domem otwartym i dla Kościoła krakowskiego, któremu w pierwszej kolejności służy, ale także dla Krakowa. Aby tutaj można było zawsze odnaleźć atmosferę otwartości, troski o kulturę, piękno i dobro.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję