Reklama

Niedziela w Warszawie

Dziękczynienie wszystkich diecezjan

Eucharystia z udziałem biskupów, księży, osób konsekrowanych oraz mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy – tak dziękowano za 25 lat diecezji warszawsko-praskiej

Centralne uroczystości srebrnego jubileuszu odbyły się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Podczas Mszy św. abp Henryk Hoser wyraził wdzięczność zarówno byłym ordynariuszom, jak i poszczególnym stanom w Kościele i grupom duszpasterskim. – Dokonania 25-lecia są wynikiem działania wszystkich diecezjan: duszpasterzy, osób konsekrowanych, wolontariuszy, członków ruchów i wspólnot apostolskich, rodzin katolickich, dzieci, młodzieży i dorosłych – podkreślił abp Hoser. – Niech czas jubileuszu będzie dla nas zobowiązaniem, by następne dwadzieścia pięć lat były odpowiedzią na dzisiejsze wyznanie Jezusa i Zbawiciela, które streszczają się w słowach z psalmu: „Oto idę, abym spełniał wolę Twoją Boże”.

Liturgię, pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, koncelebrowało wielu kapłanów i hierarchów (na zdjęciu). Wśród nich byli biskupi z całej metropolii warszawskiej, Episkopatu Polski oraz kolejni pasterze diecezji warszawsko-praskiej: bp Kazimierz Romaniuk i abp Sławoj Leszek Głodź. – Nigdzie indziej nie spotkałem tak oddanego duchowieństwa, a więc kapłanów i osób konsekrowanych, jak tu, na Pradze – podkreślił abp Głódź, metropolita gdański. – Życzę dalszej obfitości Bożego błogosławieństwa. Idźmy w przyszłość z Matką Bożą Zwycięską i innymi patronami diecezji, którą od dwunastu lat noszę w swoim sercu.

Z okazji jubileuszu wyróżniono okolicznościowymi medalami najbardziej zasłużone osoby, diecezjalne instytucje oraz kapłanów, którzy w ciągu ostatniego ćwierćwiecza przyczynili się do budowy obiektów sakralnych.

Do okrągłej rocznicy powstania diecezji nawiązał również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Mówił o wielkim wkładzie w budowanie młodego Kościoła lokalnego pierwszego ordynariusza bp. Kazimierza Romaniuka. – Dzięki ogromnej wiedzy na temat archidiecezji warszawskiej zdołał on od podstaw stworzyć ten dom, czyli Kościół na Pradze. W przeciągu dziesięciu lat swojego pasterzowania utworzył wszystkie potrzebne struktury i instytucje – mówił kard. Nycz.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod opieką Maryi

Niedziela toruńska 28/2017, str. 1

[ TEMATY ]

diecezja

uroczystość

Wiesław Ochotny

Podczas procesji obraz Matki Bożej niesiony był przez różne stany

Podczas procesji obraz Matki Bożej niesiony był przez różne stany

Uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy to wyjątkowy dzień dla wszystkich mieszkańców Torunia i diecezji toruńskiej. Tego dnia wierni gromadzą się pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, by dziękować Maryi za Jej matczyną troskę i wypraszać potrzebne łaski u Patronki diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

www.salezjanie.pl

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Rodzice, Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena, dali mu na chrzcie dwa imiona: Jan, Melchior. Kiedy chłopiec miał dwa lata, umarł mu ojciec. Wychowaniem Jana i dwóch jego braci zajęła się matka, która zaszczepiła w nich chęć do nauki i pobożność.

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję