Reklama

Niedziela Sandomierska

Prezydent RP na ziemi staszowskiej

Ziemia świętokrzyska, sandomierska była zawsze ziemią Rzeczypospolitej Polskiej, od samego początku głęboko wrośniętą w serce Polski – zaczął przemówienie Andrzej Duda, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Rynku w Staszowie

Wyjątkowego gościa powitały władze miasta, powiatu i województwa oraz wielu mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, którzy klaskali oraz wiwatowali. Niektórzy staszowianie zauważyli, że takich tłumów na Rynku już dawno tu się nie widziało. Historyczna, pierwsza wizyta głowy Państwa w Staszowie odbyła się 30 marca. Prezydent na Rynku został powitany tradycyjnie – chlebem i solą. Do miasta powiatowego przybył z Połańca, gdzie odwiedzał miejscową elektrownię (Enea Elektrownia Połaniec). W przemówieniu z dumą nawiązał do tamtej wizyty: – Miałem moment ogromnej satysfakcji kiedy szedłem na teren elektrowni Połaniec i usłyszałem, że dwa tygodnie temu zakończyliśmy proces przejmowania tej elektrowni, która jest teraz własnością Rzeczpospolitej Polskiej. To symbol polskiego potencjału – z dumą podkreślał Andrzej Duda.

Na Rynku gościa powitał Leszek Kopeć burmistrz Staszowa. Podkreślił, że po raz pierwszy w niemal 500-letniej historii miasta odwiedziła je głowa państwa.

Reklama

Prezydent w swoim wystąpieniu nawiązał do historii Staszowa. Przypomniał, że mieszkańcy potrafili się podnieść wiele razy, m.in. po tatarskim najeździe z 1241 r., zarazie na początku XIX wieku czy bombardowaniu w 1944 r. Dodał, że ludzie z regionu angażowali się też w powstania narodowe podczas zaborów oraz w partyzantkę w okresie II wojny światowej. – Kiedy się patrzy na historię tej ziemi i historię Staszowa, to są dwa niezwykle ważne elementy, które powodują, że możemy tutaj stać, w wolnym mieście, w wolnej Polsce. Historia zaczyna się w 1241 r. Wzmianka mówi, że wieś Staszów została splądrowana i spalona przez najazd Tatarów. Spłonął także kościół. Teraz na tym miejscu, gdzie ta pierwsza świątynia stała, jest kościół św. Bartłomieja. To znaczy, że Staszów w 1241 r. był parafią, miał znaczenie w rozwijającej się Rzeczpospolitej Polskiej, był wspólnotą. Wieś została spalona, ale odbudowała się. Tak jak potem, kiedy na początku XIX wieku miasto dotknęła zaraza, ale zostało uratowane. Do dziś chodzicie na pielgrzymki i dziękujecie za to wydarzenie, choć minęło od tamtego czasu już 200 lat. Cały czas ta tradycja trwa, przenoszona z ojca na syna, z matki na córkę. Kiedy Staszów został zbombardowany w 1944 r. przez Niemców, 80 procent miasta zostało zniszczone. Za każdym razem Staszów się podniósł, dlatego, że Państwo czujecie się tu na tej ziemi u siebie, to jest Wasze miejsce, Wasza ziemia, tu są Wasze korzenie, Wasza ojcowizna, za którą przez stulecia Wasi pradziadkowie i ojcowie nie wahali się oddać życia – mówił prezydent i dodał: – Historia obejmuje także udział w powstaniu kościuszkowskim i pierwszy uniwersał połaniecki, który był jednym z pierwszych aktów prawnych w Polsce obok Konstytucji 3 Maja. Dawał polskim chłopom pierwsze zręby wolności. Później powstanie listopadowe, styczniowe i zwycięska bitwa w Staszowie w lutym 1863 r. w czasie powstania styczniowego. I rok 1939. Walki w obronie Polski i żołnierze, którzy tutaj ginęli, i nad grobami których co roku pochylacie głowy. To także partyzanci, staszowscy chłopcy, którzy w lasach świętokrzyskich walczyli, nie godząc się, że Polska została zniewolona. To Wasza niezłomność w walce o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę. To wszystkie patriotyczne wydarzenia, które tutaj w Staszowie kultywujecie, jak choćby upamiętnienie Hugona Kołłątaja. 3 maja, z tej okazji będzie tu specjalnie zorganizowany bieg. To połączenie tradycji i tego, co nowoczesne, z tym, co jest ważne dla ludzi, co cieszy. Staszów był zawsze nowoczesny, zawsze podążał za tą nowoczesnością, we właściwym na aktualne czasy tego słowa rozumieniu – podkreślał prezydent.

Szanowny gość odniósł się również do planów inwestycyjnych miasta. – Obiecałem panu burmistrzowi, że wesprę jego starania o to, aby Starachowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna była rozciągnięta również na Staszowski Obszar Gospodarczy. Chciałbym, żeby ta dodatkowa szansa dla państwa została stworzona. Pan burmistrz zapewnia mnie, że ma już potencjalnych inwestorów, którzy u was w mieście, na tym obszarze chcą się rozwijać – mówił prezydent. A duma rozpierała przybyłych, kiedy usłyszeli: – Jestem przekonany, że dla Staszowa, dla Świętokrzyskiego, dla tej Polski, która przez niektórych była pogardliwie nazywana „Polską B”, a która pod względem potencjału ludzkiego jest absolutnie „Polską «top» A”, wreszcie nastała szansa, że ludzie, którzy potrafią i nie potrzebują ryby, dostaną wędkę, po to żeby mogli sobie ją złowić sami – powiedział prezydent.

Po kilkunastominutowym przemówieniu prezydent wyszedł do zgromadzonych na Rynku. Chętnie się fotografował, rozdawał autografy, każdemu podawał dłoń, a nawet krótko rozmawiał.

2017-04-06 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sekretarz stanu USA przybył do Polski

Sekretarz stanu USA Michael Pompeo przybył do Polski. Pompeo, weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej; spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Szef amerykańskiej dyplomacji oraz szef MON podpiszą umowę o współpracy wojskowej.

Przed południem amerykański sekretarz stanu zostanie przyjęty przez premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu będzie rozmawiał z Pompeo na temat polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. W czasie spotkania poruszone zostaną także kwestie międzynarodowe, w tym dotyczące wydarzeń na Białorusi. Politycy będą rozmawiać również o sytuacji w regionie Europy Wschodniej, relacjach transatlantyckich oraz tematach globalnych" - poinformował w komunikacie przesłanym PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Następnie szefa dyplomacji USA przyjmie w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda. Politycy omówią m.in. sytuację na Białorusi i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Inicjatywę Trójmorza. Następnie w obecności prezydenta Dudy Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpiszą umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement).

Umowa ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Na początku sierpnia zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Obecnie w Polsce działa amerykańskie dowództwo dywizji.

Po spotkaniu z prezydentem, Pompeo weźmie udział w uroczystej odprawie wart na pl. Piłsudskiego w Warszawie, która odbędzie się w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Popołudniu Pompeo spotka się z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem. Po rozmowie obaj dyplomaci spotkają się z mediami na konferencji prasowej.

Mike Pompeo przebywa obecnie z wizytą w Europie, a przed przyjazdem do Polski jego program obejmuje wizyty w Czechach, Słowenii i Austrii.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

"Być wiernym i dać świadectwo" - odpust ku czci św. Michała Archanioła w Tyńcu n. Ślezą

2020-09-27 17:18

ks. Łukasz Romańczuk

Kościół w Tyńcu n. Ślęzą

Kościół w Tyńcu n. Ślęzą

Dziś w Tyńcu nad Ślęzą odbył się odpust ku czci św. Michała Archanioła. Była to też dobra okazja, aby promować Tygodnik Katolicki “Niedziela” w tej wspólnocie parafialnej.

Wiele parafii naszej Archidiecezji nosi tytuł św. Michała Archanioła. Zresztą w wielu wspólnotach na zakończenie Eucharystii prosi się o wstawiennictwo i opiekę tego świętego Archanioła. Uroczystości odpustowe mają być także przypomnieniem, jak można naśladować patrona, który przypisany jest danej parafii.

- Przychodzimy dziś, aby przyglądać się św. Michałowi Archaniołowi i zastanowić się, jak możemy go naśladować w drodze do Nieba - mówił na początku Mszy św., ks. Łukasz Romańczuk.

Podczas homilii kaznodzieja zwrócił uwagę na osobę Natanaela, bohatera Ewangelii, czytanej z racji święta św. Archaniołów.

- Natanael poszedł zobaczyć Jezusa za namową Filipa. Nie musiał tego robić, ale zaufał słowu, które usłyszał i poszedł sprawdzić - zaznaczył.

Spotkanie z Jezusem sprawiło, że został on Apostołem Jezusa i w ostatecznej próbie oddał życie za Chrystusa.

- Ale co ma wspólnego Natanael (Apostoł Bartłomiej) z naszym patronem, św. Michałem Archaniołem? - pytał ks. Łukasz.

Porównując te dwie postacie, kaznodzieja zauważył, że jeden jak i drugi swoją postawą przeciwstawił się pysze, okazał wierność oraz dał pewnego rodzaju świadectwo Prawdzie.

Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem. Podczas Sumy odpustowej śpiewał chór parafialny, który oprócz pieśni ku czci św. Michała Archanioła zaśpiewali m.in. Kyrie z Mszy VIII (De Angelis).

W ramach ogłoszeń parafialnych ks. Łukasz opowiedział o “Niedzieli” zachęcając do lektury prasy katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Rząd przyjął projekt budżetu na 2021 r.

2020-09-28 12:08

[ TEMATY ]

rząd

budżet

Tomasz Zajda – stock.adobe.com

Rząd przyjął w poniedziałek projekt budżetu na 2021 r.; zaplanowano dochody w wysokości 404,4 mld zł i 486,7 mld zł wydatków, co oznacza, że deficyt może sięgnąć 82,3 mld zł - poinformowało PAP źródło zbliżone do rządu.

Jak zapowiadał wcześniej minister finansów Tadeusz Kościński, projekt budżetu na rok 2021 jest kolejnym etapem planu powrotu na ścieżkę wzrostu po światowym lockdownie wywołanym pandemią COVID-19. Zapewniał też, że w budżecie na 2021 znajdą się środki zarówno na działania proinwestycyjne, tak konieczne do dalszego pobudzenia gospodarki, jak i na kontynuację programów społecznych, które również łagodzą negatywne skutki pandemii.

Przyjmując budżet rząd założył wzrost PKB w roku 2021 w ujęciu realnym o 4 proc., średnioroczną inflację w wysokości 1,8 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń o 2,8 proc. i wzrost konsumpcji prywatnej w ujęciu nominalnym o 6,3 proc.

Wstępny projekt ustawy budżetowej na 2021 r. rząd przyjął pod koniec sierpnia br., po czym dokument przesłano do konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego. Stronie społecznej nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

Po ostatecznym przyjęciu przez rząd, projekt zostanie przekazany Sejmowi. Ma to nastąpić do końca września. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję