Reklama

Niedziela Sandomierska

Prezydent RP na ziemi staszowskiej

Ziemia świętokrzyska, sandomierska była zawsze ziemią Rzeczypospolitej Polskiej, od samego początku głęboko wrośniętą w serce Polski – zaczął przemówienie Andrzej Duda, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Rynku w Staszowie

Wyjątkowego gościa powitały władze miasta, powiatu i województwa oraz wielu mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, którzy klaskali oraz wiwatowali. Niektórzy staszowianie zauważyli, że takich tłumów na Rynku już dawno tu się nie widziało. Historyczna, pierwsza wizyta głowy Państwa w Staszowie odbyła się 30 marca. Prezydent na Rynku został powitany tradycyjnie – chlebem i solą. Do miasta powiatowego przybył z Połańca, gdzie odwiedzał miejscową elektrownię (Enea Elektrownia Połaniec). W przemówieniu z dumą nawiązał do tamtej wizyty: – Miałem moment ogromnej satysfakcji kiedy szedłem na teren elektrowni Połaniec i usłyszałem, że dwa tygodnie temu zakończyliśmy proces przejmowania tej elektrowni, która jest teraz własnością Rzeczpospolitej Polskiej. To symbol polskiego potencjału – z dumą podkreślał Andrzej Duda.

Na Rynku gościa powitał Leszek Kopeć burmistrz Staszowa. Podkreślił, że po raz pierwszy w niemal 500-letniej historii miasta odwiedziła je głowa państwa.

Reklama

Prezydent w swoim wystąpieniu nawiązał do historii Staszowa. Przypomniał, że mieszkańcy potrafili się podnieść wiele razy, m.in. po tatarskim najeździe z 1241 r., zarazie na początku XIX wieku czy bombardowaniu w 1944 r. Dodał, że ludzie z regionu angażowali się też w powstania narodowe podczas zaborów oraz w partyzantkę w okresie II wojny światowej. – Kiedy się patrzy na historię tej ziemi i historię Staszowa, to są dwa niezwykle ważne elementy, które powodują, że możemy tutaj stać, w wolnym mieście, w wolnej Polsce. Historia zaczyna się w 1241 r. Wzmianka mówi, że wieś Staszów została splądrowana i spalona przez najazd Tatarów. Spłonął także kościół. Teraz na tym miejscu, gdzie ta pierwsza świątynia stała, jest kościół św. Bartłomieja. To znaczy, że Staszów w 1241 r. był parafią, miał znaczenie w rozwijającej się Rzeczpospolitej Polskiej, był wspólnotą. Wieś została spalona, ale odbudowała się. Tak jak potem, kiedy na początku XIX wieku miasto dotknęła zaraza, ale zostało uratowane. Do dziś chodzicie na pielgrzymki i dziękujecie za to wydarzenie, choć minęło od tamtego czasu już 200 lat. Cały czas ta tradycja trwa, przenoszona z ojca na syna, z matki na córkę. Kiedy Staszów został zbombardowany w 1944 r. przez Niemców, 80 procent miasta zostało zniszczone. Za każdym razem Staszów się podniósł, dlatego, że Państwo czujecie się tu na tej ziemi u siebie, to jest Wasze miejsce, Wasza ziemia, tu są Wasze korzenie, Wasza ojcowizna, za którą przez stulecia Wasi pradziadkowie i ojcowie nie wahali się oddać życia – mówił prezydent i dodał: – Historia obejmuje także udział w powstaniu kościuszkowskim i pierwszy uniwersał połaniecki, który był jednym z pierwszych aktów prawnych w Polsce obok Konstytucji 3 Maja. Dawał polskim chłopom pierwsze zręby wolności. Później powstanie listopadowe, styczniowe i zwycięska bitwa w Staszowie w lutym 1863 r. w czasie powstania styczniowego. I rok 1939. Walki w obronie Polski i żołnierze, którzy tutaj ginęli, i nad grobami których co roku pochylacie głowy. To także partyzanci, staszowscy chłopcy, którzy w lasach świętokrzyskich walczyli, nie godząc się, że Polska została zniewolona. To Wasza niezłomność w walce o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę. To wszystkie patriotyczne wydarzenia, które tutaj w Staszowie kultywujecie, jak choćby upamiętnienie Hugona Kołłątaja. 3 maja, z tej okazji będzie tu specjalnie zorganizowany bieg. To połączenie tradycji i tego, co nowoczesne, z tym, co jest ważne dla ludzi, co cieszy. Staszów był zawsze nowoczesny, zawsze podążał za tą nowoczesnością, we właściwym na aktualne czasy tego słowa rozumieniu – podkreślał prezydent.

Szanowny gość odniósł się również do planów inwestycyjnych miasta. – Obiecałem panu burmistrzowi, że wesprę jego starania o to, aby Starachowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna była rozciągnięta również na Staszowski Obszar Gospodarczy. Chciałbym, żeby ta dodatkowa szansa dla państwa została stworzona. Pan burmistrz zapewnia mnie, że ma już potencjalnych inwestorów, którzy u was w mieście, na tym obszarze chcą się rozwijać – mówił prezydent. A duma rozpierała przybyłych, kiedy usłyszeli: – Jestem przekonany, że dla Staszowa, dla Świętokrzyskiego, dla tej Polski, która przez niektórych była pogardliwie nazywana „Polską B”, a która pod względem potencjału ludzkiego jest absolutnie „Polską «top» A”, wreszcie nastała szansa, że ludzie, którzy potrafią i nie potrzebują ryby, dostaną wędkę, po to żeby mogli sobie ją złowić sami – powiedział prezydent.

Po kilkunastominutowym przemówieniu prezydent wyszedł do zgromadzonych na Rynku. Chętnie się fotografował, rozdawał autografy, każdemu podawał dłoń, a nawet krótko rozmawiał.

2017-04-06 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybory korespondencyjne. Prezydent odpowiada Tuskowi.

[ TEMATY ]

Tusk

prezydent

wybory 2020

tajność

PAP

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Wybory korespondencyjne nie gwarantują tajności? Prezydent odpowiada Tuskowi: Dziwię się, że tak się wypowiada. Da się to zrobić.

„Dziwię się, że Donald Tusk tak się wypowiada, bo widocznie nie zdobył się na wysiłek, aby sprawdzić, jak w łatwy sposób można tajnie przeprowadzić wybory korespondencyjnie, bo zostały one przeprowadzone np. w Bawarii i tej tajności nikt tam nie kwestionował” - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas środowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja tarnowska: Lista nominacji na proboszczów

2021-06-18 08:09

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do zapoznania się z listą nominacji na proboszczów z dnia 17 czerwca 2021r.

ks. Krzysztof Waśko do parafii Bystra

CZYTAJ DALEJ

Na chwałę Boga

2021-06-19 14:59

Beata Pieczykura/Niedziela

Miłość do muzyki, radość serca i wdzięczność za dar spotkania zjednoczyły uczestników Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które trwają w dniach 19-20 czerwca w parafii św. Zygmunta w Częstochowie.

– To spotkanie wpisuje się w cykl warsztatów, które odbywają się w całej Polsce, a także za granicą. Ten czas ma nas prowadzić do wspólnego przeżycia liturgii Mszy św. niedzielnej i do tego podprowadzają nas śpiewy w sekcjach i całego chóru. Eucharystia będzie wspólnym uwielbieniem i oddaniem chwały Panu Bogu, również za to, że jest możliwość spotkania się. Będziemy też prosić o umocnienie naszej wiary i nadziei płynącej z tego, że Pan jest ponad wszystkim i nad wszystkim ma władzę – powiedział „Niedzieli” Piotr Pałka 19 czerwca podczas XI Warsztatów Muzyki Liturgicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję