Reklama

Kard. Gerhard Ludwig Müller o Benedykcie XVI

Papież Benedykt XVI jest jednym z wielkich teologów, którzy zasiadali na Stolicy Piotrowej. Można go porównać z wybitnym XVIII-wiecznym uczonym Benedyktem XIV (1740-58), ale myśl biegnie również ku Leonowi Wielkiemu (440-461), osobie, która miała decydujący wpływ na formę wyznania chrystologicznego soboru chalcedońskiego (451).

Reklama

Papież Benedykt XVI w czasie swojej długiej kariery akademickiej profesora teologii fundamentalnej i dogmatycznej wypracował niezależną myśl teologiczną, która stawia go wśród najważniejszych uczonych XX i XXI wieku. Od ponad 50 lat imię Josepha Ratzingera jest związane z oryginalną wizją teologii systematycznej.

W jego tekstach pojęcia naukowe teologii łączą się z wiarą żywą i przeżywaną. Teologia jako nauka, która ma swoje prawdziwe miejsce w Kościele, może nam powiedzieć, jakie jest szczególne powołanie człowieka stworzonego na obraz Boga.

W swojej pracy naukowej Benedykt XVI zawsze mógł korzystać ze wspaniałej znajomości historii teologii i dogmatów, którą przekazuje w błyskotliwy sposób. Podkreśla Boską wizję człowieka, na której wszystko spoczywa. A jego nauczanie staje się dostępne dla wielu dzięki słownictwu i używanemu językowi. Zawiłych kwestii Joseph Ratzinger nie poddaje skomplikowanej refleksji, przez co byłyby trudne do zrozumienia dla ogółu, ale czyni je przejrzystymi. W centrum wszystkiego jest wola Boga, aby przemawiać do wszystkich, a Jego słowo staje się światłem, które oświeca każdego człowieka (por. J 1, 9).

2017-04-11 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję