Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

List do Marcina, mojego młodego Przyjaciela

Drogi Bracie Marcinie. Jeżeli chcesz być bardzo dobrym człowiekiem, dobrym uczniem Chrystusa, jeżeli chcesz być bardzo dobrym mężem i bardzo dobrym ojcem, to trzeba, abyś tak jak każdy młody człowiek wyzbył się złych przyzwyczajeń i nałogów, a swoje dobre strony rozwijał. Jak to można uczynić?

Istnieje wspólnota „Wieczernik”, po włosku „Cenacolo”, która w Polsce ma 3 domy. Wspólnota ta w ciągu ponad 35 lat pomogła bardzo wielu ludziom wyzbyć się uzależnień, założyć piękne, szczęśliwe i trwałe rodziny.

Reklama

We wspólnocie nie stosuje się specjalnych lekarstw i nie ma psychoterapeutów. Podstawą wyzdrowienia są modlitwa, praca i nocny wypoczynek. Obowiązuje jednak wiele ograniczeń: bez używek, bez telewizji, radia, indywidualnego słuchania muzyki... Młodzi ludzie pracują na terenie ośrodka, sami przygotowują posiłki, piorą... Nie płacą za nic i nie otrzymują pieniędzy. Trzeba się dostosować do regulaminu i nie chcieć zmieniać obowiązujących reguł, akceptować młody wiek kolegów.

Aby świadomie i dobrowolnie wstąpić do tej wspólnoty, potrzebny jest okres przygotowawczy, w którym sami nakładamy na siebie dobrowolne ograniczenia i trzeźwi bierzemy udział w paru spotkaniach wstępnych. Potem – dobrowolny udział w dniach roboczych, czyli próbny dzień lub kilka dni w jednym z ośrodków „Wieczernika”. I dopiero potem zainteresowany podejmuje dobrowolną decyzję wstąpienia do wspólnoty „Cenacolo”. Tam najpierw otrzymuje opiekuna, który mu towarzyszy przez kilka miesięcy, razem pracują. W tym pierwszym okresie nie komunikuje się ze światem zewnętrznym.

Po kilku wstępnych miesiącach ten, kto jest członkiem „Wspólnoty”, sam może zostać opiekunem – jakby aniołem stróżem nowicjusza, może też przyjmować bliskich. Gdy staje się wolny od uzależnień, może opuścić ośrodek „Wieczernik” i np. założyć rodzinę, czego i Tobie, Drogi Marcinie, serdecznie życzę. Życzę dobrych i omodlonych decyzji! Życzę wstania z kanapy i włożenia dobrych butów!

2017-04-11 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję