Reklama

Niedziela Małopolska

Ich rola na dzisiaj

„Jesteśmy przekonani, że myśl i życie Jana Pawła II stanowią jeden z najcenniejszych skarbów dziedzictwa Polski …”– napisali uczestnicy V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II, reprezentujący 26 organizacji z różnych stron Polski

Niedziela małopolska 16/2017, str. 7

[ TEMATY ]

forum

Maria Fortuna-Sudor

Kard. Stanisław Dziwisz (obok którego siedzi ks. Jan Kabziński) poczytuje sobie patronowanie Forum Incjatyw za zaszczyt, ale i obowiązek

Kard. Stanisław Dziwisz (obok którego siedzi ks. Jan Kabziński) poczytuje sobie patronowanie Forum Incjatyw za zaszczyt, ale i obowiązek

Zaproszony na spotkanie (do Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, na Białych Morzach)kard. Stanisław Dziwisz z uznaniem mówił o inicjatywach upamiętniających dziedzictwo Jana Pawła II i dziękował osobom w te dzieła zaangażowanym za ich działalność. Zauważał: – Pamięć o Janie Pawle II jest ciągle żywa. Zwłaszcza teraz to odniesienie do jego nauczania staje się tak bardzo ważne.

Ponadczasowe nauczanie

Hierarcha podkreślił, że dziedzictwo pozostawione przez polskiego Papieża jest ogromne. I dodał: – Zapytano mnie, co by dzisiaj powiedział Polakom Jan Paweł II w tej sytuacji, w jakiej się znajdujemy; w sytuacji konfliktów, sporów. Odpowiedziałem, że wystarczy sięgnąć do homilii i przemówień, które Ojciec Święty wygłosił w Polsce w czasie kolejnych pielgrzymek, aby poznać jego zdanie na temat dzisiejszych problemów, odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Reklama

W Forum uczestniczyły osoby zaangażowane w różnorodne dzieła kulturalne, naukowe, społeczne i religijne – inspirowane myślą i nauczaniem Jana Pawła II. Jak podkreślają organizatorzy spotkania – Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie – w czasie ostatnich 12 lat, które upłynęły od śmierci polskiego Papieża, powstało i działa wiele organizacji. Ich misją jest badanie, zachowanie i popularyzacja pontyfikatu Jana Pawła II. W minionym czasie zrealizowały one bardzo wiele różnorodnych projektów. Podpisanie wspólnego apelu, przez kard. Stanisława Dziwisza i przedstawicieli instytucji papieskich, do władz państwowych i samorządowych o aktywne zaangażowanie w umacnianie dziedzictwa Jana Pawła II, w kontekście zbliżającej się 100. rocznicy jego urodzin, było ostatnim elementem Forum, które odbyło się tuż przed 12. rocznicą śmierci polskiego Papieża.

Apel

W wystosowanym apelu podkreślono m.in. że: „Spuścizna intelektualna Jana Pawła II i sposób, w jaki wpływał na współczesny świat, walkę o prawa człowieka i dbanie o jego integralny rozwój materialny, duchowy i religijny – nadal są wskazaniem dla nowych pokoleń Polaków oraz inspiracją dla wielu środowisk...”.

W apelu zwrócono się do Prezydenta RP, Parlamentu, Rządu i władz samorządowych, aby wszyscy włączyli się w planowane obchody, których celem jest umocnienie etosu Jana Pawła II. W odczytanej przez Agatę Szutę, dyr. Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, odezwie wybrzmiał m.in. postulat o utworzenie trzyletniego narodowego programu utrwalania dziedzictwa papieskiego w Polsce i na świecie przed zbliżającą się 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły. Zaproponowano także ustanowienie 16 października oficjalnym świętem narodowym oraz postulowano utworzenie orderu św. Jana Pawła II.

Reklama

Apel zakończono słowami: „My, reprezentanci instytucji, które już od lat są na tym polu zaangażowane, deklarujemy swoją otwartość, współpracę i uczestnictwo w szerokich konsultacjach społecznych. Etos Jana Pawła II posiada moc kształtowania Polaków odpowiedzialnych za przyszłość naszej ojczyzny. Tylko wspólna praca wszystkich ludzi rozumiejących ten etos spowoduje, że przyszłe pokolenia będą kroczyć po śladach największego z synów naszego narodu”.

Idea

Odnosząc się do treści apelu, Agata Szuta podkreśliła, że odczytany tekst oraz działania, które uczestnicy Forum będą podejmować, wypracowały wszystkie instytucje skupione wokół przyświecającej im idei upowszechniania dziedzictwa Jan Pawła II. Dyr. A. Szuta dodała: – Spotykamy się od 5 lat. Staramy się, aby Jan Paweł II był żywym pomnikiem, o którym nie tylko my będziemy pamiętać, ale przede wszystkim przyszłe pokolenia. Bardzo nam zależy na tym, aby Jan Paweł II nie był dla naszych następców tylko postacią historyczną, lecz aby się wsłuchiwano w jego nauczanie, abyśmy byli żywymi świadkami jego pontyfikatu.

Agata Szuta zwróciła się w imieniu organizatorów Forum do kard. Stanisława Dziwisza, aby patronował wspólnemu przedsięwzięciu i wspierał realizację wyznaczonych celów. Na co najbliższy współpracownik polskiego Papieża odpowiedział: – Poczytuję sobie to zadanie jako wielki przywilej, ale też i obowiązek. Obowiązek tego, który współpracował, a raczej służył Janowi Pawłowi II przez 39 lat. Wyznał, że tę wyznaczoną mu przez Forum rolę traktuje jako wypełnienie papieskiego testamentu. I od razu zaproponował zadania: – Myślę, że powinniśmy jeszcze raz przestudiować encykliki odnoszące się do małżeństwa, do życia, ponieważ one są aktualne, a dzisiaj zauważamy w tych kwestiach duże zamieszanie. Tymczasem w encyklikach te zagadnienia są uporządkowane. Trzeba je więc przekazać społeczeństwu. To jest nasza rola na dzisiaj!

2017-04-11 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara – radość – życie

[ TEMATY ]

młodzi

forum

Magdalena Pijewska

Wiara wyzwala, kanapa zniewala, Jezus jest Królem – z radością wołali młodzi ze Wspólnoty Emanuel podczas Międzynarodowego Forum Młodych odbywającego się w dniach 16-20 lipca w Częstochowie, będącego kontynuacją ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

To ci, którzy podążają za wezwaniem papieża Franciszka i zamienili kanapę na parę butów. I dlatego w 1. rocznicę ŚDM spotkali się, aby robić raban, czyli doświadczyć miłości Boga rodzącej radość i zarażać ją innych radością, aby adorować i wielbić Boga, aby rozmawiać o tym wszystkim, co ich zastanawia i porusza, aby śpiewać i tańczyć. To oni tworzą Kościół młody, piękny, pełny dynamizmu, różnorodności i energii. Mszy św. na powitanie 16 lipca przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, który również wygłosił homilię. Młodych zapraszał, aby zawierzyli Bogu wszelkie sprawy i byli takimi, dla których życie i wiara są rzeczywiście czymś niepowtarzalnym, wyjątkowym, czymś tak drogocennym aż nie pozwolą innym albo sobie tego zaniedbać. – To jest czas Boga, to jest czas, w którym On będzie udzielał mocy swej łaski, zasiewał piękno swego słowa, napełniał niesamowitym charyzmatem Ducha Świętego, to czas wyjątkowy – podkreślił. W nawiązaniu do Liturgii Ksiądz Biskup, trzymając kłos żyta zerwany 3 lipca 1989 r., w dniu śmierci swego dziadka, mówił: – Nie róbmy z kłosów swego życia obiektów muzealnych, ponieważ Jezus zachęca, aby zasiać go na glebę swego życia. Każde ziarno bowiem ma sens, jest znakiem. W każdym z nich można dostrzec Bożą łaskę, tchnienie Ducha Świętego. Każdemu Bóg da wzrost, a człowiek powinien go pielęgnować.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję