Reklama

Niedziela Małopolska

Ich rola na dzisiaj

„Jesteśmy przekonani, że myśl i życie Jana Pawła II stanowią jeden z najcenniejszych skarbów dziedzictwa Polski …”– napisali uczestnicy V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II, reprezentujący 26 organizacji z różnych stron Polski

Niedziela małopolska 16/2017, str. 7

[ TEMATY ]

forum

Maria Fortuna-Sudor

Kard. Stanisław Dziwisz (obok którego siedzi ks. Jan Kabziński) poczytuje sobie patronowanie Forum Incjatyw za zaszczyt, ale i obowiązek

Kard. Stanisław Dziwisz (obok którego siedzi ks. Jan Kabziński) poczytuje sobie patronowanie Forum Incjatyw za zaszczyt, ale i obowiązek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaproszony na spotkanie (do Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, na Białych Morzach)kard. Stanisław Dziwisz z uznaniem mówił o inicjatywach upamiętniających dziedzictwo Jana Pawła II i dziękował osobom w te dzieła zaangażowanym za ich działalność. Zauważał: – Pamięć o Janie Pawle II jest ciągle żywa. Zwłaszcza teraz to odniesienie do jego nauczania staje się tak bardzo ważne.

Ponadczasowe nauczanie

Hierarcha podkreślił, że dziedzictwo pozostawione przez polskiego Papieża jest ogromne. I dodał: – Zapytano mnie, co by dzisiaj powiedział Polakom Jan Paweł II w tej sytuacji, w jakiej się znajdujemy; w sytuacji konfliktów, sporów. Odpowiedziałem, że wystarczy sięgnąć do homilii i przemówień, które Ojciec Święty wygłosił w Polsce w czasie kolejnych pielgrzymek, aby poznać jego zdanie na temat dzisiejszych problemów, odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Forum uczestniczyły osoby zaangażowane w różnorodne dzieła kulturalne, naukowe, społeczne i religijne – inspirowane myślą i nauczaniem Jana Pawła II. Jak podkreślają organizatorzy spotkania – Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie – w czasie ostatnich 12 lat, które upłynęły od śmierci polskiego Papieża, powstało i działa wiele organizacji. Ich misją jest badanie, zachowanie i popularyzacja pontyfikatu Jana Pawła II. W minionym czasie zrealizowały one bardzo wiele różnorodnych projektów. Podpisanie wspólnego apelu, przez kard. Stanisława Dziwisza i przedstawicieli instytucji papieskich, do władz państwowych i samorządowych o aktywne zaangażowanie w umacnianie dziedzictwa Jana Pawła II, w kontekście zbliżającej się 100. rocznicy jego urodzin, było ostatnim elementem Forum, które odbyło się tuż przed 12. rocznicą śmierci polskiego Papieża.

Apel

W wystosowanym apelu podkreślono m.in. że: „Spuścizna intelektualna Jana Pawła II i sposób, w jaki wpływał na współczesny świat, walkę o prawa człowieka i dbanie o jego integralny rozwój materialny, duchowy i religijny – nadal są wskazaniem dla nowych pokoleń Polaków oraz inspiracją dla wielu środowisk...”.

Reklama

W apelu zwrócono się do Prezydenta RP, Parlamentu, Rządu i władz samorządowych, aby wszyscy włączyli się w planowane obchody, których celem jest umocnienie etosu Jana Pawła II. W odczytanej przez Agatę Szutę, dyr. Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, odezwie wybrzmiał m.in. postulat o utworzenie trzyletniego narodowego programu utrwalania dziedzictwa papieskiego w Polsce i na świecie przed zbliżającą się 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły. Zaproponowano także ustanowienie 16 października oficjalnym świętem narodowym oraz postulowano utworzenie orderu św. Jana Pawła II.

Apel zakończono słowami: „My, reprezentanci instytucji, które już od lat są na tym polu zaangażowane, deklarujemy swoją otwartość, współpracę i uczestnictwo w szerokich konsultacjach społecznych. Etos Jana Pawła II posiada moc kształtowania Polaków odpowiedzialnych za przyszłość naszej ojczyzny. Tylko wspólna praca wszystkich ludzi rozumiejących ten etos spowoduje, że przyszłe pokolenia będą kroczyć po śladach największego z synów naszego narodu”.

Idea

Odnosząc się do treści apelu, Agata Szuta podkreśliła, że odczytany tekst oraz działania, które uczestnicy Forum będą podejmować, wypracowały wszystkie instytucje skupione wokół przyświecającej im idei upowszechniania dziedzictwa Jan Pawła II. Dyr. A. Szuta dodała: – Spotykamy się od 5 lat. Staramy się, aby Jan Paweł II był żywym pomnikiem, o którym nie tylko my będziemy pamiętać, ale przede wszystkim przyszłe pokolenia. Bardzo nam zależy na tym, aby Jan Paweł II nie był dla naszych następców tylko postacią historyczną, lecz aby się wsłuchiwano w jego nauczanie, abyśmy byli żywymi świadkami jego pontyfikatu.

Agata Szuta zwróciła się w imieniu organizatorów Forum do kard. Stanisława Dziwisza, aby patronował wspólnemu przedsięwzięciu i wspierał realizację wyznaczonych celów. Na co najbliższy współpracownik polskiego Papieża odpowiedział: – Poczytuję sobie to zadanie jako wielki przywilej, ale też i obowiązek. Obowiązek tego, który współpracował, a raczej służył Janowi Pawłowi II przez 39 lat. Wyznał, że tę wyznaczoną mu przez Forum rolę traktuje jako wypełnienie papieskiego testamentu. I od razu zaproponował zadania: – Myślę, że powinniśmy jeszcze raz przestudiować encykliki odnoszące się do małżeństwa, do życia, ponieważ one są aktualne, a dzisiaj zauważamy w tych kwestiach duże zamieszanie. Tymczasem w encyklikach te zagadnienia są uporządkowane. Trzeba je więc przekazać społeczeństwu. To jest nasza rola na dzisiaj!

2017-04-11 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Forum Innowacyjnej Pomocy Humanitarnej

Pierwsze Forum Innowacyjnej Pomocy Humanitarnej już za nami. Organizatorem wydarzenia 11 września na Stadionie PGE Narodowy był Departament Pomocy Humanitarnej KPRM. Forum uroczyście otworzyli Minister – Członek Rady Ministrów Beata Kempa i Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. Ideą wydarzenia było przybliżenie działalności i zintegrowania polskich organizacji pozarządowych i polskich przedsiębiorców.

- Rząd stara się zwiększać środki finansowe na pomoc humanitarną. Wkład polskiej pomocy humanitarnej i rozwojowej wyniósł w 2017 r. ponad 2 mld złotych – mówiła inaugurując Forum Minister Kempa. To było pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Jego celem była m.in.: promocja i upowszechnianie wiedzy o polskiej pomocy humanitarnej, integracja środowisk przedsiębiorców i organizacji pozarządowych działających w obszarze pomocy humanitarnej. Forum Innowacyjnej Pomocy Humanitarnej towarzyszyło ponad 20 polskich stoisk wystawienniczych, gdzie polscy przedsiębiorcy działający w branżach: medycznej, spożywczej, odzieżowej, sprzętu ratowniczego i innych mogli się zaprezentować organizacjom. Wkład polskich firm w działania o charakterze humanitarnym zaczyna być coraz bardziej widoczny w Polsce i na świecie. Organizacjami, które wzięły udział w wydarzeniu były m.in.: Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas Polska, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Akcja Humanitarna UNICEF-u Polska, Redemptoris Missio, Orla Straż. - Liczba osób na świecie, które potrzebują pomocy humanitarnej "lawinowo rośnie". W 2012 roku potrzebowało jej około 62 mln ludzi, w 2017 roku liczba ta wzrosła do 164 mln – powiedziała minister koordynująca w rządzie pomocą humanitarną. Beata Kempa podkreśliła, że 25 proc. osób z tej liczby to potrzebujący z Syrii, Jemenu, Iraku, miejsc gdzie toczą się długotrwałe i brutalne konflikty zbrojne. Minister podsumowała, że rząd zwiększył wydatki na pomoc humanitarną, w roku 2017 było to 173 mln zł i była to kwota ponad siedmiokrotnie większa niż w 2015 r. i około 50 mln większa niż w roku 2016. Jednym z gości honorowych był ks. bp Antoine Chbeir z Syrii, który dziękował polskiemu rządowi za dostarczenie wyjątkowej i bardzo szybkiej pomocy w zakresie leków, pomocy medycznej i chirurgicznej. Duchowny wskazał, jak drastycznie zmieniła się sytuacja ekonomiczna w trakcie konfliktu zbrojnego. Od początku wojny kondycja gospodarcza Syrii pogorszyła się aż 12-krotnie. Kilkakrotnie podkreślał, że rzeczą, którą zwykli ludzie potrzebują zdecydowanie najbardziej, jest po prostu pokój. Prelegentami podczas Forum byli także: Mads-Emil Nygaard Stærk - Zastępcy Szefa Misji Danii w Polsce, który mówił o wypracowanym przez Danię modelu współpracy organizacji pozarządowych z sektorem biznesu oraz prezesi organizacji pozarządowych i polscy przedsiębiorcy. – Mam nadzieję, że wydarzenie które zainicjowaliśmy będzie się powtarzało cyklicznie, bo chodzi tu tylko i wyłącznie o pomoc najbardziej potrzebującym – wyraziła życzenie, podsumowując Forum minister Kempa.

CZYTAJ DALEJ

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard. Grzegorzem Rysiem

2024-04-15 20:11

[ TEMATY ]

biskupi

Karol Porwich/Niedziela

O procedurze wyboru nowego biskupa, przymiotach kandydatów do tego urzędu w Kościele, czym jest terno, sekret papieski, oraz ile trwa procedura wyboru – na te i podobne pytania odpowiada kard. Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, członek dykasterii ds. biskupów w wywiadzie udzielonym portalowi Archidiecezji Łódzkiej.

Kto może zostać biskupem?

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: troska o powołania w Kościele nie jest rekrutacją kandydatów

2024-04-16 14:17

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Episkopat News

Troska o powołania w Kościele katolickim nie jest próbą rekrutacji kandydatów do pustoszejących seminariów i nowicjatów, ale pomocą człowiekowi w odkryciu jego miejsca w świecie – powiedział delegat KEP ds. powołań bp Andrzej Przybylski.

W IV niedzielę wielkanocną, nazywaną niedzielą Dobrego Pasterza, 21 kwietnia w Kościele katolickim obchodzony będzie 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Polsce rozpoczyna on tydzień modlitw o powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku pod hasłem "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję