Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Misje u stóp Krzyża

Parafia pw. Chrystusa Króla w Sikorkach

„Misje u stóp Krzyża” odbywają się w dekanacie golczewskim. Tym razem odwiedzamy kolejną wspólnotę – parafię pw. Chrystusa Króla w Sikorkach

Nazwa wioski pojawia się w źródłach pisanych po raz pierwszy w 1442 r., wywodzi się od słowiańskiej nazwy osobowej „Sikorka”. Od 1274 r. wieś stanowiła lenno rodu von Eversteinów. Po nich na własność przejął ją ród von Schmeling, będący w tej wiosce lennikiem niższego stopnia. Męska linia tego rodu wymarła wraz ze śmiercią Krzysztofa von Schmelinga w 1676 r., co spowodowało przejęcie wioski przez księcia Ernesta Bogusława Croya, a następnie przez elektora Brandenburgii.

Parafię w Sikorkach erygowano 24 października 1957 r. Dziś parafia obejmuje 14 miejscowości. Administratorami parafii byli kolejno kapłani: ks. Zdzisław Ferenc (1957-60), ks. Stanisław Gołębiewski (1960-70), ks. Alojzy Mochalski (1970-82), ks. Czesław Grajkowski (1982-84), ks. Albin Klóska (1984-2003). 1 sierpnia 2003 r. parafię objął ks. Mirosław Oliwiak, a po nim posługiwał tutaj ks. kan. Janusz Zachęcki – kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu. Obecnie proboszczem jest ks. dr Tomasz Perz, dla którego jest to pierwsza placówka w roli odpowiedzialnego za powierzonych sobie wiernych.

Czas misyjnego nawiedzenia objął okolice IV Niedzieli Wielkiego Postu. Po zakończeniu peregrynacji w Trzechlu Sikorki przywitały Relikwie Krzyża Świętego oraz Krzyż Wiary św. Ottona niezwykle godnie. Bardzo liczna rzesza wiernych oczekiwała na zewnątrz świątyni, by móc uroczyście wnieść święte znaki zbawienia do wnętrza kościoła. Po ich intronizacji powitano cierpiącego Chrystusa, szczególnie poprzez pasyjne nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Następnie odprawiona została Eucharystia inaugurująca czas skupienia i modlitwy przy Chrystusowym krzyżu. Miałem zaszczyt przewodniczyć wspólnej modlitwie i byłem świadkiem głębokiego rozmodlenia i ufnego otwarcia się wobec prawdy o krzyżu. Nazajutrz wierni mogli przez cały dzień trwać na indywidualnej modlitwie przez krzyżem, powierzając Bogu swoje osobiste życie. Po południu ks. prob. Tomasz Perz spotkał się z wiernymi w miejscowości filialnej w Łęgu. Po celebracji sakramentu pokuty i pojednania odprawiona została wobec Relikwii Krzyża Świętego Msza św., a następnie Droga Krzyżowa. Spotkanie w Łęgnie miała dodatkowy, ważny charakter. Otóż właśnie na czas „Misji u stóp Krzyża” zaplanowano tutaj poświęcenie nowego krzyża, który został ufundowany przez mieszkańców i będzie przypominał czas misji, ale co najważniejsze wskazywał na znaczenie obecności krzyża w przestrzeni naszego chrześcijańskiego życia.

Reklama

W dzień Pański natomiast rozpoczęły się całej parafii rekolekcje wielkopostne, których animatorem i duchowym przewodnikiem był ks. Stanisław Szlijan, aktualnie posługujący jako wikariusz w Barlinku. Rekolekcyjne skupienie nacechowane było refleksją nad tajemnicą odkupieńczą i zbawczą zawartą w krzyżu Pańskim i adresowane zostało zarówno do starszych, jak i uczniów szkoły podstawowej, którzy przeżywali również swój czas odnowy życia. Swoje zajęcia uczniowie mieli do południa. Natomiast każdego dnia rekolekcyjnego do środy włącznie swoje dłuższe skupienie oprócz Sikorek miały poszczególne wspólnoty skupione wokół kościołów filialnych. W poniedziałek w godz. 10-16 trwali na modlitwie wierni z Wołowca, by w konsekwencji uczestniczyć we Mszy św. rekolekcyjnej. Dzień później podobnie było w Orzechowie, a dodatkowo Msze św. z relikwiami sprawowane były jeszcze w Wołowcu i Grabinie. W ostatnim dniu rekolekcji dłuższą chwilę adoracji mieli mieszkańcy Grabina, a rekolekcje zostały uroczyście zakończone w Sikorkach. Niezwykle głębokie duchowe przeżycia zjednoczyły całą parafię w czwartek 30 marca, kiedy to do kościoła parafialnego w Sikorkach przybył abp Andrzej Dzięga. Przypomnijmy, że właśnie w Wielkim Poście w dekanacie golczewskim odbywa się wizytacja pasterska Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego. Pasterz naszej archidiecezji przewodniczył Eucharystii, podczas której nawiązał również do obecności Relikwii Krzyża Świętego, kładąc na grunt serc parafian wiele ważnych słów dotyczących naszej odpowiedzialności za życie przeżywane w blasku krzyża. Ksiądz Arcybiskup sam także błogosławił relikwiami zarówno kapłanów dekanatu, jak i zebranych parafian. Ukoronowanie medytacyjnego skupienia przy relikwiach nastąpiło w piątek poprzez modlitwę Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz Eucharystię, którą sprawował ks. prał. Zbigniew Wyka, po czym znaki zbawienia odjeżdżające do Moracza pożegnano z wielkim wzruszeniem.

Proboszcz parafii ks. dr Tomasz Perz z niezwykłą godnością poprowadził swoich wiernych poprzez zrealizowany program tymi szlakami krzyżowej modlitwy. Niewątpliwie będzie to owocowało w życiu tych, którzy w ciągu całego tygodnia stanęli w prawdzie i szczerości pod krzyżem Chrystusa.

2017-04-11 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To się dzieje spontanicznie

2020-05-20 11:37

Niedziela Ogólnopolska 21/2020, str. 24-25

[ TEMATY ]

misje

Zdjęcia: www.misje.diecezja.tarnow.pl

Bp Mirosław Gucwa prezentuje maseczki uszyte w centrum szkoleniowym w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej

To nie jest tak, że jestem uformowany misyjnie i pomagam tylko tym, którzy są na misjach – mówi Niedzieli ks. dr Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego tarnowskiej kurii.

Maria Fortuna-Sudor: Księże Dyrektorze, ostatnio głośno było o ks. Piotrze Dydo-Rożnieckim z Mielca, stąd pytanie: czy misje kształtują człowieka?

Ks. dr Krzysztof Czermak: Bez wątpienia. One otwierają oczy na świat, na życie ludzi, innych Kościołów. Powodują, że przebywający w danym miejscu misjonarz dobrze rozumie otaczającą go rzeczywistość. Angażuje w to całego siebie. Ksiądz Piotr, który przyleciał do Polski, aby wyrobić nową wizę, nie mógł wrócić do Kazachstanu i chciał coś ze sobą zrobić, więc pospieszył z pomocą podopiecznym bocheńskiego DPS chorym na COVID-19. Tak to jest, że misjonarz ciągle chce być do czyjejś dyspozycji, pragnie być potrzebny.

CZYTAJ DALEJ

Komunia Święta i na rękę i do ust

2020-05-26 17:43

[ TEMATY ]

Msza św.

komunia święta

Bożena Sztajner/Niedziela

Przy okazji pandemii rozgorzał na nowo spór dotyczący sposobu przyjmowania Komunii Świętej. Jakie formy jej przyjmowania są dozwolone w Kościele Katolickim? Czy któraś z nich jest godniejsza? I czy kapłan ma prawo odmówić wiernemu udzielenia Ciała Pańskiego ze względu na preferowany przez niego sposób komunikowania? Na te i inne pytanie odpowiadał ksiądz Paweł Cieślik.

Liturgista przypomniał równocześnie historię przyjmowania Ciała i Krwi Pańskiej w liturgii rzymskiej - W starożytności komunikowano (przyjmowano Komunię Świętą) pod dwiema postaciami. Ciało Pańskie przyjmowano w taki sposób, że dłonie - osoba przystępująca do Komunii, miała złożyć, tak jakby na kształt krzyża, i właśnie na jedną z tych dłoni kapłan kładł konsekrowana hostię - Ciało Pańskie. Wierni je spożywali, a następnie udawali się obok do diakona, spożywając Krew Pańską z kielicha. Taka forma przyjmowania Komunii Świętej, istniała mniej więcej do IX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik MŚP dla "Rz": bon turystyczny powinni otrzymać wszyscy Polacy płacący podatki

2020-05-27 07:19

[ TEMATY ]

wakacje

Ks. Paweł Borowski

Tzw. bon turystyczny, nawet jeżeli będzie miał niższą wartość od obecnie deklarowanej, powinni otrzymać wszyscy Polacy płacący podatki - mówi środowej "Rzeczpospolitej" Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Abramowicz ocenia w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że "z drobnymi wyjątkami" nie ma branż, których nie dotyka epidemia koronawirusa. "Najbardziej poszkodowane są te, które zostały zamknięte w połowie marca rozporządzeniem premiera i one najdłużej będą wracać do normalnego funkcjonowania. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej odblokowywać kolejne branże. W tej chwili działamy na rzecz tego, by wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego były do zaakceptowania dla kin i teatrów, siłowni, basenów i saun, solariów, salonów tatuażu czy szeroko pojętej działalności weselnej" - podkreśla rzecznik MŚP. Dodaje, że optymalną datą odmrożenia dla tych branż byłby 1 czerwca.

Zdaniem Abramowicza branżą, która może ten rok całkowicie spisać na straty, jest branża turystyczna - w tej części, która dotyczy podróży zagranicznych. "Wiele biur turystycznych może już powrotu prosperity nie doczekać, zwłaszcza że coraz więcej ludzi unika pośredników w planowaniu wakacji i rezerwuje sobie transport i noclegi na własną rękę" - mówi rzecznik MŚP.

Jak podkreśla, turystyka też prawdopodobnie bardzo poważnie się zmieni. "Jest to zapewne jakaś szansa dla krajowych usługodawców z tej branży. Głównym klientem w polskich górach czy nad Bałtykiem w dalszym ciągu są nasi rodacy, więc przy braku zagranicznej konkurencji istnieje szansa na to, że branża na brak pracy narzekać nie będzie" - uważa Abramowicz.

Przypomina jednocześnie, że rząd chce wesprzeć tę branżę tzw. bonem turystycznym. "Uważamy, że taki bon, nawet jeżeli będzie miał niższą wartość od obecnie deklarowanej, powinni otrzymać wszyscy Polacy płacący podatki" - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Według Abramowicza po okresie pandemii trzeba będzie wrócić do propozycji zmian mających ułatwić i odbiurokratyzować działalność gospodarczą w Polsce. "Teraz nie ma już wyjścia – bez takich działań powrót na ścieżkę szybkiego rozwoju będzie utrudniony" - przekonuje rzecznik MŚP. (PAP)

mkr/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję