Reklama

Głos z Torunia

Górsk

Konkurs o wielkich Polakach

W roku szkolnym 2016/2017 odbył się Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny o Wielkich Polakach z serii Regionalnych Olimpiad o wielkich Polakach pod hasłem: „Św. Jan Paweł II w województwie kujawsko-pomorskim – obecność i dziedzictwo”. Konkurs zorganizowany w województwie kujawsko-pomorskim skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych. Organizatorem konkursu było Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, w powiecie toruńskim, natomiast jego pomysłodawcą i znakomitym organizatorem dyrektor Centrum ks. dr Paweł Nowogórski CSMA. Współorganizatorami konkursu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centra Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu, we Włocławku, Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu oraz Civitas Christiana. Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy monitoruje przygotowanie i przeprowadzenie konkursu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

W okresie od 8 grudnia 2016 r. do 16 marca 2017 r. w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim, odbywały się eliminacje konkursowe przeprowadzane w formie pisemnej. Do konkursu przystąpiło ok. 600 uczniów, natomiast do finału dotarło aż 101 uczestników. Konkurs zakończył się uroczystą galą nagród zorganizowaną 6 kwietnia w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

Reklama

W konkursie zwyciężyła Kamila Weronika Kosela z Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie, drugie i trzecie miejsce zajęli – Aleksandra Lewandowska z Zespołu Szkół Katolickich we Włocławku i Michał Karłowski z Gimnazjum Publicznego nr 2 w Solcu Kujawskim. Wszystkie informacje o wynikach konkursu na stronie CEM www.gorsk.org.pl.

Nagrodą dla 21 laureatów jest pielgrzymka do Włoch, w tym nawiedzenie grobu św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Nagrodę stanowiły także rowery i inne upominki.

Była to już piąta edycja wojewódzkiego konkursu interdyscyplinarnego o wielkich Polakach. Konkurs łączy wiedzę w dziedzinie historii, literatury, geografii i nauk społecznych. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy na temat postaci wielkich Polaków związanych z regionem kujawsko-pomorskim; przybliżanie młodym ludziom wartości etycznych, społecznych i patriotycznych, rozwijanie ich uzdolnień i zainteresowań, zachęta do twórczego myślenia. Bohaterami poprzednich edycji konkursowych byli: Mikołaj Kopernik, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bł. ks. Stefan Frelichowski i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

Interdyscyplinarny charakter konkursu nie ułatwia przygotowania się do współzawodnictwa, bowiem wymaga większej samodzielności w zdobywaniu wiedzy z różnych dziedzin. Jednak zainteresowanie młodzieży tym konkursem nie maleje, co wyjaśnia twórca i organizator cyklu konkursów o wielkich Polakach ks. Paweł Nowogórski CSMA, tłumacząc, że młodzież przejęła wezwanie św. Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyniki konkursu Św. Janie Pawle II – pamiętamy!


Odpowiedź na pytanie 38 opublikowane w numerze 22/2015 brzmi: temat pracy doktorskiej, którą ks. Karol Wojtyła uwieńczył studia doktoranckie w Rzymie brzmi: „Zagad­nienie wiary w dziełach św. Jana od Krzyża” (Doctrina de fide apud S. Joannem a Cruce ).

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję