Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nadzieja na rozwój popegeerowskiej wsi

Pełną nadziei przyszłość z wizją rozwoju i pozytywnych perspektyw socjalno-ekonomicznych zwiastuje w Korytowie spotkanie prezesa Fundacji „Dzieło św. Jakuba” i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, które odbyło się w Wielki Poniedziałek pod patronatem Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego w tej popegeerowskiej wsi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niegdyś, jak wiele podobnych miejscowości, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne, arbitralną i skandaliczną decyzją rządzących likwidującą PGR-y skazana na utonięcie w otchłani bezrobocia, marazmu, skrajnej marginalizacji społecznej i kulturowej, ma dziś Korytowo swoją wyjątkową szansę na rozwój i nowe otwarcie w przestrzeni gminy, powiatu, a nawet regionu. Dzieje się tak za pośrednictwem Fundacji „Dzieło św. Jakuba”, która wygrała konkurs na projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Podpisana 10 kwietnia br. w Korytowie umowa między Fundacją a Urzędem Marszałkowskim zapewnia realizację projektu, który jest nowatorski nie tylko w skali miejscowości, ale także gminy i powiatu. Centrum Integracji Społecznej (CIS), które ma powstać w Korytowie na bazie byłej, przedwojennej stajni, jest pierwszym tego typu instrumentem Ekonomii Społecznej w powiecie choszczeńskim.

Celem działalności CIS jest reintegracja społeczno-zawodowa. Jak czytamy w ustawie „o zatrudnieniu socjalnym” (Ust. z dn. 13.06.2003 r. art. 3 pkt.1 – Dz. U. 2003 Nr 122 poz. 1143): „Centrum Integracji Społecznej realizuje reintegrację zawodową i społeczną przez następujące usługi: kształcenie umiejętności pozwalających na pełnienie ról społecznych i osiąganie pozycji społecznych dostępnych osobom niepodlegającym wykluczeniu społecznemu, nabywanie umiejętności zawodowych oraz przyuczenie do zawodu, przekwalifikowanie lub podwyższanie kwalifikacji zawodowych, naukę planowania życia i zaspokajania potrzeb własnym staraniem, zwłaszcza przez możliwość osiągnięcia własnych dochodów przez zatrudnienie lub działalność gospodarczą, uczenie umiejętności racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami pieniężnymi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

CIS to instytucja, która ma charakter edukacyjny, a jednym z elementów edukacji może być praca uczestników w ramach działalności handlowej, usługowej lub wytwórczej. Ustawa stanowi, że tego rodzaju działalność CIS nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. CIS adresuje swoje działania do osób podlegających lub zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Reklama

„To jest wydarzenie dla gminy i powiatu – powiedział podczas podpisywania umowy prezes Fundacji ks. Maciej Pliszka. – Odbieram jasne sygnały, że mieszkańcy, moi parafianie, są z tego bardzo zadowoleni, bo ta inwestycja będzie na pewno służyła mieszkańcom poprzez to, że da zatrudnienie tym, którzy będą chcieli tu pracować. Dzisiaj są to osoby, które w mniejszym lub większym stopniu wymagają opieki, wsparcia prawnego, socjalnego, finansowego różnych instytucji. Jest również kierowana do długotrwale bezrobotnych, bezdomnych, bo mamy tu schronisko dla bezdomnych, którzy będą chcieli zdobyć zawód przydatny do zdobycia zatrudnienia. Przygotowaliśmy tutaj przestrzeń do produkcji żywności gastronomicznej, garmażeryjnej oraz przetwórstwa mięsa i mleka. Oczywiście, w formie manufaktury, bo nie zależy nam na produkcji przemysłowej. Dzisiaj ci, którzy odpowiadają za marketing, wskazują na zapotrzebowanie na towary delikatesowe, naturalne, świeże, dobre, bez konserwantów czy chemii”.

Obecny na podpisaniu umowy abp Andrzej Dzięga podkreślił, że „patrzy na Korytowo z wielką nadzieją”. Jednocześnie przypomniał, że „kilka lat temu Korytowo przebiło się w Polsce jako jedna z najbiedniejszych parafii. Tam, gdzie są skumulowane problemy społeczne i zminimalizowane pokłady nadziei. Jednak okazuje się, że z tej niszy rośnie szybko coś nowego”. Przypominając o wcześniejszej, piętnastoletniej „pierwszej fazie”, jak ją nazwał, „trochę półamatorskiej dzieła Caritas” wskazał powstałe w ubiegłym roku „dzieło spółdzielni, które już działa i pokazuje, że niewielki ruch organizacyjny zaczyna już dawać owoce i staje się wsparciem do budowania czegoś większego”.

Reklama

Owo „większe dzieło”, które ma powstać na bazie wszystkich ocalałych budynków przedwojennego folwarku, nie byłoby jednak możliwe bez podjętej kilka lat wcześniej decyzji Księdza Arcybiskupa, mocą której na własność archidiecezji zakupione zostały dostępne wówczas budynki korytowskiego folwarku, będące w większości własnością prywatną, a w niewielkiej części w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych. Niestety, pozostałe wspaniałe budowle przedwojennej architektury rolniczej, stanowiące elementy majątku rodziny von Schlieffen w Korytowie, zostały za milczącą zgodą tejże Agencji zdewastowane, a następnie jej decyzją rozebrane lub nadal popadają w ruinę. Tak dzieje się w wielu podobnych miejscowościach, gdzie nawet przedwojenne dwory niszczeją, jak w Wardyniu, czy zostały zupełnie rozebrane, jak w Kołkach (gm. Choszczno).

Jednak właśnie w Korytowie mądrość, dalekowzroczność i szczególna intuicja abp. Andrzeja Dzięgi nie tyko uratowały zabytki wielowiekowej architektury murowanej i przyrodniczej (zabytkowy park), ale również pozwoliły na powstanie na tej bazie projektu, który ma szansę zaowocować ogromnym rozwojem, promieniując na gminę i region.

Jak podkreślał, podpisujący umowę, marszałek Olgierd Geblewicz: „Centra Integracji Społecznej takie jak to, które powstanie w Korytowie, mają być miejscem, gdzie osoby z różnym stopniem niepełnosprawności będą czuły się potrzebne, a wykonywana przez nie praca doceniana”.

Inwestycja o ok. 5-milionowej wartości otrzyma 3-milionową dotację z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, po przetargu i wyłonieniu wykonawcy ma szansę rozpocząć się w połowie roku i w ciągu półtora roku zostać zakończona. Obiekt, który powstanie na bazie zabytkowej stajni, będzie salą konferencyjno-szkoleniowo-bankietową z pełnym zapleczem gastronomicznym, pozwalającym nie tylko na obsługiwanie gości, ale także na prowadzenie produkcji zdrowej, naturalnej żywności, a także miejscem, gdzie będzie można realizować szkolenia w zakresie gastronomii, krawiectwa i ogrodnictwa.

Projekt obejmuje: prace przygotowawcze, roboty budowlane oraz wyposażenie Centrum Integracji Społecznej. Ma ono przygotować osoby bezrobotne lub zagrożone wykluczeniem społecznym z terenu powiatu choszczeńskiego do podjęcia pracy oraz powrotu do aktywnego życia społecznego. W ramach CIS-u wsparcie otrzyma 30 osób, które uzyskają szeroką pomoc w zakresie kwalifikacji gastronomicznych, ogrodniczych i krawieckich. Świadczone usługi i uczestnictwo w warsztatach mają być szansą na reintegrację zawodową i skuteczny powrót na rynek pracy. Jak możemy przeczytać na stronach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, „Beneficjent unijnej pomocy – Fundacja «Dzieło św. Jakuba» – od lat prowadzi działalność związaną z misją społeczno-charytatywną. Od 2012 r. świadczy potrzebującym mieszkańcom pomoc oświatową, medyczną, prawną, socjalną, terapeutyczną, a także materialną. Stworzenie Centrum Integracji Społecznej w Korytowie ma w efekcie poszerzyć możliwości funkcjonowania organizacji”.

2017-05-04 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"100 szopek” w Watykanie

[ TEMATY ]

inicjatywa

szopki

Graziako

Ołtarz z Bergheim (Muzeum Unterlinden w Colmar, XVI wiek)

Ołtarz z Bergheim (Muzeum Unterlinden w Colmar,
XVI wiek)

Watykan ocalił, organizowaną od ponad 40 lat, tradycyjną wystawę międzynarodową o tytule „100 szopek”. Inicjatywie, która miała na celu uratowanie przed zapomnieniem włoskiego zwyczaju budowania betlejemskich stajenek, teraz także groziło zamknięcie. W tym roku wydarzenie będzie organizowane przy współpracy z Papieską Radą ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Abp Rino Fisichella, przewodniczący papieskiej rady, wsparł inicjatywę podkreślając, że szopka jest nie tylko piękną tradycją kulturową, ale mocnym narzędziem ewangelizacji. Podobnego zdania jest Mariacarla Menaglia, której ojciec był pomysłodawcą wystawy. „W ostatnich latach napotkaliśmy duże problemy ze wsparciem ze strony władz samorządowych i państwowych, jak również w zbieraniu funduszy od osób prywatnych” – powiedział Menaglia, dyrektor stowarzyszenia „Rivista delle Nazioni”, które od ponad 40 lat organizowało ekspozycji.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję