Reklama

Diecezja świdnicka

Sanktuarium Fatimskie w Polanicy

W Polanicy-Sokołówce przy klasztorze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi erygowano 6 maja br. diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które powstało z inicjatywy biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Znacznie przyczynił się do tego także ks. prał. Antoni Kopacz – dziekan dekanatu Polanica-Zdrój. Trzeba tu również podkreślić duże zaangażowanie gospodarzy miejsca – ojców sercanów białych, na czele z prowincjałem Polskiej Prowincji – o. Piotrem Budrewiczem. W czasie uroczystości odczytał on dekret biskupa świdnickiego erygujący sanktuarium i powierzył funkcję jego kustosza misjonarzowi o. dr. Zdzisławowi Świniarskiemu. Poprosił także Pasterza Kościoła świdnickiego o przewodniczenie Mszy św. prymicyjnej, jak nazwał pierwszą Eucharystię w nowym sanktuarium.

Mszę św. koncelebrowali m.in. przybyli z kraju i z zagranicy sercanie biali z generałem tego zgromadzenia o. Javierem Álvarezem Ossorio oraz kapłani diecezjalni z ks. prał. Antonim Kopaczem. – To jest wydarzenie historyczne nie tylko dla tego klasztoru, ale i dla całej przeżywającej 14. rok swojego istnienia diecezji świdnickiej. Bardzo się cieszę, że ojcowie sercanie biali przyjęli propozycję, aby tutaj utworzyć sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej – powiedział na początku Mszy św. bp Dec. Przekazał on gospodarzom tego miejsca portret św. Jana Pawła II i życzył, aby uczyli się od niego w jego stylu kochać Matkę Najświętszą. – I mówić Jej naszymi słowami, naszym całym życiem „Totus Tuus” – Maryjo, cali Twoi jesteśmy – podkreślił Ksiądz Biskup.

Reklama

W homilii wyraził radość z faktu, że możemy dzisiaj Matce Bożej złożyć w darze to piękne sanktuarium i prosić Ją, aby zechciała tu pozostać i przyjmować na modlitwie pielgrzymów, którzy będą do Niej przybywać. – Chcemy, aby to był niezatarty ślad naszej wdzięczności wobec Maryi za Jej miłość do nas. Chcemy również, aby była to wielka pamiątka obchodzonej właśnie 100. rocznicy Jej objawień w Fatimie – zaznaczył bp Dec. Wezwał, by uroczyste ogłoszenie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej było dla całej diecezji świdnickiej i wszystkich przybywających tutaj pielgrzymów odpowiedzią na ową tęsknotę za obecnością Matki Bożej, tęsknotę za Jej bliskością w naszym codziennym życiu. – Niech Maryja przekracza progi naszych domów, wchodzi do naszych rodzin i środowisk, przynosząc ze sobą swego Syna, jedynego Zbawiciela człowieka. Niech Niepokalane Serce Maryi na tym miejscu otrzymuje wynagrodzenia za ludzkie grzechy i nieprawości, niech nas wszystkich tu wspomaga – apelował Ksiądz Biskup.

W czasie Mszy św. głos zabrał wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński. Przywołał on słowa wypowiedziane podczas pierwszego posiedzenia Sejmu RP obecnej kadencji przez marszałka seniora Kornela Morawieckiego: „Niosę Ciebie, Polsko, jak żagiew, jak płomienie. Dokąd Cię doniosę, nie wiem”. – Muszę powiedzieć, Ekscelencjo, że tym dzisiejszym dekretem wyznaczyłeś wraz z ojcami sercanami białymi na mapie Polski ten azymut – Matkę Bożą Fatimską na polanickiej Sokołówce – powiedział. Podkreślił, że wszyscy żyjemy w przekonaniu, iż to narzędzie, które dała nam Maryja – Różaniec jest jedyną drogą do wolności, jedyną drogą do Nieba. To jest miłość bliźniego przez poszanowanie drugiego człowieka, przez obronę życia. – Drodzy Ojcowie Sercanie, życzę wam, aby ten azymut, który tutaj u was się znajduje, był obecny w życiu jak największej liczby pielgrzymów, a jeśli w tych pielgrzymkach znajdzie się choć jedna „zdrowaśka” za polityków, to Bóg wam za to zapłać – postulował wicewojewoda Zieliński.

Uroczystością erygującą polanickie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zainaugurowano w tej sercańskiej wspólnocie Jerycho Różańcowe, które kończy się 13 maja br.

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jubileusz Służby Zdrowia w 100 –lecie Diecezji Łódzkiej

2021-09-26 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Powołanie do służby zdrowia, to szczególne powołanie, aby ciągle odkrywać Boga w swoim życiu, to szczególna łaska, to dar od Boga! – mówił bp Marek Marczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję