Reklama

Małżeństwo ma to „coś”

Cóż mi, czy nam, da papierek? – takim wyświechtanym pytaniem próbują kończyć dyskusję młodzi ludzie, którzy żyją bez ślubu – w konkubinacie. Czy w takiej sytuacji można znaleźć kontrargument? Przynosi go kolejne studium socjologiczne, które pokazuje, że w małżeństwie jest to „coś”, czego nie ma w konkubinacie, a co wpływa na stałość związku i na szczęście dzieci. To „coś” występuje niezależnie od kultury czy szerokości geograficznej i daje asumpt do stwierdzenia, że małżeństwo jest instytucją naturalną, życiowo „ekologiczną”. A ekologia jest dziś „trendy”.

Reklama

Badanie przeprowadziły wspólnie Social Trends Institute i Institute for Family Studies. Z zebranych danych wynika, że konkubinaty rozpadają się dwa razy częściej niż związki małżeńskie. Co oczywiste w przypadku konkubinatu, bardziej zagrożone są dzieci, które po rozpadzie związku ojca i matki częściej niż rówieśnicy żyjący w pełnych rodzinach są nieszczęśliwe, mają kłopoty w szkole czy stwarzają problemy wychowawcze w procesie dorastania.

Skąd się bierze to „coś” w małżeństwie, co mimo propagandy dużej części mediów zapewnia trwałość większości związków? Zdaniem socjologów, odpowiedź tkwi w samej definicji małżeństwa i konkubinatu. Z tym pierwszym związane są takie społeczne kryteria, jak zobowiązanie, wierność i trwałość, podczas gdy istotą tego drugiego jest absolutna wolność połączona z brakiem trwałych zobowiązań.

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Rozpoczęcie Warsztatów w Drodze

2021-08-02 19:38

Katarzyna Krawcewicz

Mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze 2 sierpnia rozpoczęły się Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze.

Pielgrzymi wyruszą na trasę 3 sierpnia, a ich pierwszym postojem będzie parafia Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Z Winnego Grodu wyjdzie 20 osób, pozostali pątnicy będą dołączać się po drodze. 

CZYTAJ DALEJ

Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 11:26

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

"Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Tutaj, w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie chrztu" - tak mówił w 1971 roku kardynał Stefan Wyszyński.

Dziś cała Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, który za nieco ponad miesiąc zostanie ogłoszony błogosławionym. Prymasowskie urodziny uświetnią wystawy, piknik rodzinny, przedstawione zostaną również kulisy filmu fabularnego.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję