Reklama

Polska

Sejm: PO wnioskuje o 16 mln zł dotacji na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Wniosek o przyznanie na budowę Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 16 mln zł z budżetu przeznaczonego na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego złożyła w imieniu klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka. O fakcie poinformował na Twitterze poseł Przemysław Wipler.

[ TEMATY ]

Świątynia Opatrzności Bożej

Artur Stelmasiak

Wniosek został złożony w ramach poprawek do budżetu. Dziś w Sejmie odbywała się debata na ten temat. Kwota 16 mln zł ma być wydzielona w ramach wydatków resortowych jako rezerwa celowa pod nazwą "Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej".

W czerwcu br. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście umorzyła śledztwo ws. przyznania przez ministra kultury 6 mln zł dotacji na budowę Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Reklama

Śledztwo - wyjaśniła prokuratura - nie wykazało, by doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z ministerstwa kultury. Prokuratura uznała, że przyznając dotację ówczesny minister kultury Bogdan Zdrojewski działał na podstawie odpowiedniego rozporządzenia.

Prokuratora podkreśliła też, że dotacja przeznaczona była nie na budowę kościoła, ale na "przedsięwzięcie ze sfery kultury polegające na adaptacji nieruchomości na cele działalności kulturalnej i edukacyjnej, w formie muzeum ukazującego wkład Kościoła w dzieje Polski". Dotacja ta została przeznaczona na prace budowlane, głównie na wykończenie elewacji i ocieplenie powierzchni wystawienniczej, a nie na ekspozycję artystyczną - skomentował w rozmowie z KAI dyrektor Muzeum, dr Paweł Skibiński.

Jak poinformował KAI po umorzeniu dr Skibiński, cały czas jest szansa, by Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zostało otwarte w 2016 roku, jeszcze przed przyjazdem papieża Franciszka do Polski z okazji organizowanych w Krakowie obchodów Światowego Dnia Młodzieży.

Reklama

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ma być wotum wdzięczności Polaków za dwóch wybitnych synów narodu i ludzi Kościoła. Ma pełnić rolę dokumentacyjną, naukową i edukacyjną. Placówka będzie mieć charakter narracyjny. Do „opowiedzenia” postaci Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego zostaną wykorzystane zarówno tradycyjne eksponaty, jak i materiały multimedialne: fragmenty audio i wideo, przestrzenie graficzne i kolorystyczne oraz płaszczyzny interaktywne, oddziałujące nie tylko na węch, ale i na gest odbiorcy.

Każda z dwóch postaci będzie dominować w poszczególnych częściach scenografii muzealnej. Autorami scenografii są twórcy wnętrz Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach.

Ekspozycja muzeum będzie się składać z 10 tematycznych stref, na przemian rozświetlonych i mrocznych, nawiązujących do zmiennych losów głównych bohaterów. W części poświęconej Prymasowi Tysiąclecia zaprezentowana zostanie m.in. historia jego internowania w latach 1953-1956, okres prowadzenia Wielkiej Nowenny przed jubileuszem tysiąclecia Chrztu Polski oraz lata narodzin opozycji demokratycznej przed stanem wojennym.

Przyjaźni i współpracy między kard. Wyszyńskim a Janem Pawłem II krótko po jego wyborze na Stolicę Piotrową będzie poświęcona bogato zilustrowana i udźwiękowiona sekcja na temat pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1979 r. Wreszcie osobna przestrzeń przeznaczona zostanie na wydarzenia z maja 1981 r. – zamach na papieża i śmierć Prymasa Wyszyńskiego. Przedstawiona zostanie m.in. ostatnia, wzruszająca rozmowa telefoniczna między nimi, gdy obaj leżą przykuci do łóżek.

Obok głównej przestrzeni wystawienniczej znajdzie się sala multimedialna, konferencyjna, specjalna przestrzeń dziecięca oraz sklepik z pamiątkami i zaplecze techniczne wystawy. Widz rozpocznie i zakończy swą wędrówkę przez ekspozycję we foyer muzeum, symbolicznie przemierzając skupioną wokół Kościoła drogę życia Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.

Cała ekspozycja muzealna zajmie około 2 tys. metrów kw. W linii prostej widz będzie miał do przejścia ok. 250 metrów. Przestrzeń wystawiennicza znajdować się będzie na wysokości 26 m nad powierzchnią ziemi, w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej. Forma architektoniczna ekspozycji nawiązuje do obrączki – symbolu zaślubin, wierności i zawierzenia Chrystusowi i Jego Kościołowi.

2014-12-17 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: prezydent Duda weźmie udział w obchodach XI Święta Dziękczynienia

[ TEMATY ]

Warszawa

Świątynia Opatrzności Bożej

Święto Dziękczynienia

Andrzej Duda

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w niedzielę 3 czerwca w obchodach XI Święta Dziękczynienia, w tym w Mszy świętej z dokonaniem Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. O udziale głowy państwa poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Po Mszy Świętej, ok. godz. 13.30, prezydent RP weźmie udział w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablic upamiętniających diecezje, które swą ofiarnością przyczyniły się do budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczystości odbędzie się na placu przed Świątynią.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję