Reklama

Niedziela Świdnicka

Diecezjalna pielgrzymka katechetów

Sanktuarium Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu gościło w swoich murach na dorocznej pielgrzymce nauczycieli wiary – prowadzących katechezę we wszystkich typach szkół – z obszaru naszej diecezji świdnickiej

Z zaproszenia na to doroczne modlitewne spotkanie skorzystało blisko 200 osób poświęcających zawodowo swój czas sprawie wychowania i nauki wiary pośród uczniów szkół wszystkich szczebli.

Pielgrzymujących katechetów przywitał uroczyście w sobotę 22 kwietnia – przy boku Matki Bożej Bolesnej patronującej Wałbrzychowi i przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego – kustosz sanktuarium, proboszcz parafii, ks. Jan Gargasewicz, kierując na początku słowa swojej wdzięczności za wybór tej świątyni na miejsce dorocznego diecezjalnego dnia skupienia katechetów – do ordynariusza diecezji świdnickiej bp. Ignacego Deca, który przewodniczył okolicznościowej Mszy św., oraz do biskupa seniora Stefana Regmuta, przybyłego z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który został zaproszony do wygłoszenia homilii i nauk w tym dniu, a także do księży – ks. Marka Korgula,wikariusza biskupiego ds. katechezy, i ks. Damiana Mroczkowskiego – diecezjalnego wizytatora, którzy dbają o formację katechetów.

Reklama

– Drodzy księża,wielebne siostry zakonne, katecheci, jestem zaszczycony spotkaniem z wami w świątyni, którą pamiętam dobrze, jak powstawała – mówił na wstępie homilii bp Stefan Regmunt. – To był trudny okres stanu wojennego, gdy misji jej budowy podjął się w 1981 r. pierwszy proboszcz tej nowo powstałej parafii ks.prał. Jan Sowa, a po nim ks. prał. Andrzej Raszpla, obaj kapłani, którzy przeszli już do wieczności. Mamy piękne dzieło powstałe siłą rąk i ducha – ich obu, a także tutejszych parafian i całego miasta.

Ksiądz Biskup przypomniał, że w Wałbrzychu ukończył II Liceum i Państwową Szkołę Muzyczną. Diecezja świdnicka i ziemia wałbrzyska są mu bardzo bliskie, także z tego powodu, że tutaj przed laty, w pobliskiej Jedlinie-Zdroju, znajdował się jego rodzinny dom.

– Gratuluję diecezji, że gromadzi swoich katechetów w ramach pielgrzymek odbywających się w różnych miejscach na spotkaniu modlitewnym, którzy chcą zgłębiać tajemnice naszej wiary, dokonywać religijnej refleksji i uświadamiać sobie prawdę o Chrystusie Zmartwychwstałym. Cieszy to tym bardziej, że dzieje się w pierwszym tygodniu, gdy wszyscy świeżo jeszcze przeżywamy minioną Niedzielę Wielkanocną, w której Chrystus Pan zmartwychwstał – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Przypomniał słowa, które Jezus wypowiedział do Apostołów – „Idźcie i głoście Ewangelię całemu stworzeniu” i poprosił, aby katecheci odnieśli te słowa również do siebie. Pan Jezus ukazywał się po zmartwychwstaniu niewiastom i Apostołom wiele razy, m.in. w drodze do Emaus. Z tych ich spotkań budowała się siła Apostołów i wiara. – I oni czuli się zobowiązani, wręcz przymuszeni, opowiadać ludziom o tym, co wiedzieli, głosić Chwałę o zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie i byli gotowi także cierpieć za Niego – podkreślał bp Regmunt.

– To zadanie, które otrzymywali Apostołowie za życia, Kościół przekazuje teraz różnym grupom, w tym również katechetom. Żeby głosili Ewangelię młodemu pokoleniu. Jednak, aby to wasze zadanie było skuteczne, musicie pogłębiać swoją wiarę i ją umacniać. Nikt z nas nie może przyznać, że jego wiara jest tak samo wielka, jak wiara, jaką posiadał rok temu. To jest po postu nieprawdziwe. Dlatego o swoją wiarę musicie się stale troszczyć i ją umacniać. Czynić to po to, aby z jej poznawania rodziła się na nowo moc i gorliwość w jej głoszeniu – mówił bp Regmunt.

Po Eucharystii reprezentacja katechetów podziękowała wiązankami kwiatów księżom biskupom Ignacemu Decowi i Stefanowi Regmuntowi oraz ks. Markowi Korgulowi, wikariuszowi biskupiemu ds. katechezy, za wspólną modlitwę. A druga delegacja katechetów w ich obecności udała się do nawy świątyni z figurą Matki Bożej Fatimskiej, by przed Jej obliczem uczestniczyć w akcie oddania w opiekę katechetów diecezji świdnickiej Matce Bożej. Po Mszy św. była krótka przerwa, a po niej w kościele konferencja bp. Regmunta z uczestnikami pielgrzymki, w której mówił o pomocy katechetów dla młodzieży w wyborach życiowej drogi. Spotkanie zakończono Koronką do Bożego Miłosierdzia.

2017-05-10 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk do katechetów: bądźcie świadkami Boga

[ TEMATY ]

katecheci

abp Damian Zimoń

Marcin Żegliński

Bądźcie świadkami Boga, towarzysząc młodym ludziom na drodze wiary - zaapelował do katechetów bp Marek Solarczyk. W związku ze zbliżającym się początkiem nowego roku szkolnego bp pomocniczy diecezji warszawsko-praski spotkał się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana z nauczycielami religii pracującymi na terenie diecezji.

Przywołując w czasie Mszy św. obraz roztropnych panien zachęcał on katechetów, aby z miłością i otwartością przyjęli uczniów jako dar samego Boga – On przyprowadza do was uczniów bez względu czy mają kilka czy kilkanaście lat, bez względu czy mają na swojej twarzy uśmiech, czy są pochmurni a ich serca pełni pytań, wątpliwości a nawet buntu abyście towarzyszyli im na drodze ich życia pomagając odkrywać Boga i Jego Miłość.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. Rzeź Woli

2021-08-05 07:15

[ TEMATY ]

historia

Sylwester Braun „Kris”/ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja wyniszczania miasta była odpowiedzią na wybuch Powstania Warszawskiego, ale jej przyczyny tkwią w ideologii niemieckiego nazizmu.

Wieczorem 1 sierpnia 1944 r. wieść o wybuchu powstania w Warszawie dotarła do Berlina. O tym wydarzeniu poinformował Hitlera Reichsführer SS Heinrich Himmler: „Powiedziałem: Mein Führer, moment jest niesympatyczny. Z punktu widzenia historycznego jest jednak błogosławieństwem, że ci Polacy to robią. W ciągu pięciu–sześciu tygodni pokonamy ich. Ale wtedy Warszawa – stolica, głowa, inteligencja tego niegdyś szesnasto-, siedemnastomilionowego narodu Polaków – będzie starta. Tego narodu, którzy od siedmiuset lat blokuje nam Wschód i od pierwszej bitwy pod Tannenbergiem ciągle nam staje na drodze. Wtedy polski problem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, a nawet już dla nas – nie będzie dłużej żadnym wielkim problemem historycznym”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: ofiary wzywają do wytrwałości, nie do ucieczki

2021-08-05 19:18

[ TEMATY ]

Liban

upamiętnienie

Bejrut

ofiary

Vatican News

Kard. Bechara Butros Raï

Kard. Bechara Butros Raï

„4 sierpnia ubiegłego roku Jezus był z nami na krzyżu, a dzisiaj wzywa nas do Zmartwychwstania z tym wszystkim, co to oznacza w odniesieniu do wiary, wewnętrznego pokoju i nowego życia dla tych, którzy odeszli” – powiedział podczas Mszy upamiętniającej ofiary wybuchu w bejruckim porcie kard. Bechara Butros Raï.

Patriarcha maronicki podkreślił w kazaniu, że wartość krwi dwustu siedmiu ofiar, sześciu tysięcy pięciuset rannych, zniszczenia połowy stolicy i cierpienia setek ludzi, którzy stracili swoje domy i ciężko wypracowany dobytek, jest bezcenna. Równocześnie haniebne pozostaje unikanie sprawiedliwości i chowanie się za fałszywymi immunitetami, które nie mają żadnej wartości ani znaczenia w odniesieniu do tej zbrodni spowodowanej trzecią co do wielkości eksplozją nienuklearną w historii ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję