Reklama

Książki

Tajemnice Trzech Króli - nowa książka G. Górnego i J. Rosikonia

Czy wspomniani jedynie w Ewangelii św. Mateusz Trzej Królowie istnieli naprawdę, czy jest to piękna fantazja uczniów i naśladowców Jezusa? - odpowiedzi na to pytanie szukają znany autor książek religijnych Grzegorz Górny oraz wybitny fotograf Janusz Rosikoń. Książka popularnego tandemu "Trzej Królowie. Dziesięć tajemnic. Sekrety Bożego narodzenia" ukazała się w oficynie Rosikon press przy współpracy Fundacji "Orszaku Trzech Króli".

Grzegorz Górny zadaje na wstępie książki pytanie, czy Trzej Królowie byli historycznymi postaciami czy wytworem wyobraźni? - Odpowiada na nie w dziesięciu rozdziałach, w których wyjaśnia, kim był św. Mateusz, czy Ewangelie są wiarygodne, jak ustalić datę narodzin Jezusa Chrystusa, czy rzeczywiście narodził się On w Betlejem w czasie spisu ludności, kim był król Herod, kim byli Królowie - mędrcy i skąd pochodzili i czy Gwiazda Betlejemska naprawdę rozbłysła na przełomie dwóch epok?

Poza tekstami biblijnymi Autor cytuje historyków, archeologów, podróżników, astronomów. Ich badania pokazują, że przekaz biblijny jest bardzo precyzyjny i godny zaufania, że wiele razy poddany "testom" i na różny sposób weryfikowany, broni się znakomicie.

Górny zwraca uwagę na fakt, że jedynie Ewangelia wg św. Mateusza opisuje hołd, oddany Dziecięciu w Betlejem przez Trzech Mędrców i że nieproporcjonalnie do szczupłości przekazu inspirowali oni malarzy, pisarzy i innych twórców. Potwierdzeniem są reprodukcje wspaniałych dzieł Giotta, Caravaggia czy Petera Breugla. W publikacji czytelnik znajdzie także historię relikwii Trzech Króli, którą miała przywieźć w IV w. do Mediolanu cesarzowa Helena, po czym zrabował je cesarz Fryderyk Barbarossa i przekazał katedrze w Kolonii, gdzie spoczywają do dziś. Relikwiarz, umieszczony w specjalnie wybudowanej kaplicy, jest arcydziełem sztuki złotniczej. Wykonał go na przełomie XII i XIII w. mistrz Mikołaj z Verdun. Książka jest też wędrówką po miejscach, związanych z życiem Jezusa, autorzy zamieścili też fotografie (w większości autorstwa Janusza Tosikonia) i dzieła sztuki, które przybliżają czytelnikom realia z czasów Chrystusa.

Górny przypomina, że uroczystość Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, jest najstarszym świętem, obchodzonym przez Kościół pierwszych wieków, zaś ówcześni chrześcijanie pragnęli podkreślić, że Wcielony Bóg stopniowo objawia się całemu światu. Autor tekstu zwraca uwagę na metaforyczny aspekt przekazu o hołdzie Mędrców. "Mędrcy ze Wschodu byli figurami pielgrzymów, poszukiwaczy prawdy, którzy gotowi są wyruszyć w nieznane, by poznać Boga. Reprezentują bogactwo i władzę, a jednak padają w pokorze przed niemowlęciem. Prezentują właściwą hierarchie wartości, w której to, co duchowe i wieczne, przewyższa to, co ziemskie i doczesne".

Reklama

O tym, że przekaz o Trzech Królach przemawia także do współczesnych Polaków świadczy fakt, że od 2009 r. z inicjatywy szkoły "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik" 6 stycznia w Polsce organizowane są Orszaki Trzech Króli. Rok później powstała Fundacja "Orszak Trzech Króli", która pomaga w przygotowaniu wydarzenia. W 2014 r. były one zorganizowane w 187 miejscowościach i wzięło w nich udział ponad 700 tys. osób - dorosłych i dzieci. Zrodziła się więc nowa, katolicka tradycja.

Grzegorz Górny: Trzej Królowie. Dziesięć tajemnic, Rosikon press, Orszak Trzech Króli, Warszawa 2014.

2014-12-17 18:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokłon Trzech Mędrców przy kaplicy Betlejem na Kalwarii w Praszce

[ TEMATY ]

Trzej Królowie

Archiwum Parafii

Trwając w radości Narodzenia Pańskiego 6 stycznia br. w kościele Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce koncertem kolędowym o godz. 9.00 w wykonaniu Zespołu Instrumentalno - Wokalnego z Szyszkowa z terenu miejscowej parafii rozpoczął się uroczysty obchód Pokłonu Trzech Mędrców. Po koncercie przed szkolną Eucharystią ks. wikariusz Tomasz Śleziak w krótkim słowie do dzieci i ich opiekunów wyjaśnił tajemnicę uroczystości Objawienia Pańskiego i plan uroczystego obchodu tego dnia w miejscowym Sanktuarium Pasyjno - Maryjnym .

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchownych latynoamerykańskich: bądźcie pasterzami ludu a nie urzędnikami

2022-11-28 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądźcie „pasterzami ludu, a nie urzędnikami państwowymi" – zaapelował Ojciec Święty do wspólnoty Papieskiego Kolegium Latynoamerykańskiego, przyjętej dziś na audiencji.

Papież zachęcił duchownych do zażyłości z Jezusem, by być z Nim, co znaczy być Jego uczniami. „Trzeba wychodzić, ruszać się, nieść radość Ewangelii” - kontynuował: „to oznacza bycie Jego misjonarzami”. Zdaniem papieża dwa czasowniki, które charakteryzują życie chrześcijańskie to „być” i „wychodzić”. W tej perspektywie „bycie z Jezusem” oznacza również „wyjście”, aby „być z ubogimi, z migrantami, z chorymi, z najmniejszymi i najbardziej zapomnianymi w społeczeństwie, aby dzielić z nimi życie i głosić bezwarunkową miłość Boga”, bowiem „Jezus jest obecny w szczególny sposób tych najbardziej bezbronnych braciach i siostrach” - przypomniał Franciszek. Zachęcił obecnych na audiencji, aby byli „uzależnieni od spotkania z Bogiem, a nie od telefonu komórkowego”. „Klerykalizm jest formą światowości, jest jedną z najgorszych perwersji” – przestrzegł Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję