Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: w najbliższą niedzielę odbędzie się Wigilia dla Potrzebujących

Przygotowania do XVIII Wigilii dla Potrzebujących dobiegają końca. Dzisiaj pomysłodawca, Jan Kościuszko, na zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej odpowiadał na pytania dziennikarzy i zachęcał do dobroczynności.

Akcja rozpocznie się już w najbliższą niedzielę o godz. 11 i potrwa aż do zmroku. Jan Kościuszko wraz z synem, rajdowcem Michałem Kościuszko oraz przedstawicielami firm wspierających XVIII Wigilię dla Potrzebujących zachęcali do pomagania ubogim. Organizator prosił, aby każdy, w ramach swoich możliwości, przyniósł na Rynek Główny produkty o przedłużonej dacie przydatności do spożycia, m.in. konserwy, słodycze, produkty sypkie. Zostaną one przekazane bezpośrednio bezdomnym i potrzebującym. Z pewnością pomogą im przetrwać okres zimowy.

„Ciężko oszacować ile pierogów rozdamy. Nie chodzi tutaj o liczby. Nie jest to bicie rekordu, są to bowiem bardzo smutne statystyki. Po prostu chcemy nakarmić głodnych i tak chcemy być postrzegani. To ważniejsze niż chęć jakiejkolwiek rywalizacji” – powiedział Jan Kościuszko zapytany, ile sztuk pierogów tym razem zamierza rozdać.

Jeśli jedzenia okaże się za dużo, zostanie oddane do kuchni Św. Alberta. Jednak nigdy jeszcze się to nie zdarzyło, jak podkreślił krakowski restaurator. Do Wigilii dla Potrzebujących wprowadzony został również nowy element. Każdy, kto przyniesie żywność dla potrzebujących, otrzyma jabłka jako symbol zdrowia i urody. Jan Kościuszko pragnie również przypomnieć w ten sposób stary zwyczaj zdobienia drzewek świątecznych jabłkami. Jedna z firm wspierających akcję dostarczy ich aż 5 ton.

Reklama

***

Jan Kościuszko jest znanym krakowskim restauratorem, twórcą i założycielem sieci restauracji "Chłopskie Jadło", następnie sieci „Polskie Jadło” oraz sieci sprzedaży produktów gotowych, przygotowywanych według własnych receptur. Jest pomysłodawcą i organizatorem mającej miejsce na krakowskim Rynku już od osiemnastu lat Wigilii dla Potrzebujących, odznaczony za swoją działalność charytatywną przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mistrz sportów samochodowych, przedsiębiorca, felietonista, miłośnik polskiej kuchni.

2014-12-17 19:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczerza pod sklepieniem kościoła

Niedziela kielecka 52/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wigilia

samotność

Arch.

Wigilia w kościele św. Brata Alberta

Wigilia w kościele św. Brata Alberta

Wieczerza wigilijna dla samotnych, ubogich, bezdomnych – tych wszystkich, którzy nie mają z kim zasiąść do wigilijnego stołu, w buskiej parafii św. Brata Alberta ma wieloletnią tradycję.

Właściwie tak długą, jak historia naszego kościoła – mówi ks. prał. Marek Podyma. – To wydarzenie nazwaliśmy „Wigilia u św. Brata Alberta”. Była to inicjatywa Wspólnoty św. Brata Alberta – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Światło konsekrowanych

2023-02-03 10:41

Magdalena Lewandowska

Podczas spotkania osoby konsekrowane opowiadały o swoim powołaniu

Podczas spotkania osoby konsekrowane opowiadały o swoim powołaniu

W Dzień Życia Konsekrowanego po raz pierwszy odbyło się we Wrocławiu wydarzenie „Światło w Mieście” ukazujące piękno i aktualność powołania osób zakonnych.

Rozpoczęło się Nieszporami i modlitwą uwielbienia w katedrze wrocławskiej, a w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbył się panel dyskusyjny „Po co konsekrowani światu”. O swoim powołaniu i codziennym życiu konsekrowanym z wielkim poczuciem humoru i głębią opowiadali o. bp Jacek Kiciński, klaretyn, biskup pomocniczy naszej archidiecezji, s. Władysława Krasiczyńska ze zgromadzenia sióstr józefitek – ceniony psycholog, dominikanin o. Marcin Dyjak i salezjanin ks. Grzegorz Dłużniak – duszpasterze akademiccy oraz Agata Combik, dziewica konsekrowana i dziennikarka. Panel poprowadził Karol Białkowski, redaktor naczelny Gościa Wrocławskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję