Reklama

Ambasador i absolwenci wybrani

W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie 12 maja br. odbyła się wielka gala, która wyłoniła Absolwenta Roku 2016 oraz Absolwenta Ambasadora Roku 2016 Politechniki Częstochowskiej

Tytuł jest przyznawany absolwentom Politechniki Częstochowskiej za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz inne znaczące sukcesy w kraju i za granicą. Odznaczeni tytułem sami zasiadają w następnych latach w składzie kapituły, która wybiera kolejnych Absolwentów Roku spośród dziesięciu nominowanych osób. W tym roku byli to: Piotr Dobosz, Tomasz Konfederak, Piotr Lempa, Paweł Militowski, Dariusz Piekarski, Mariusz Sikora, Adam Sikorski, Artur Skrzyński, Marcin Szczuka i Mariusz Zyngier.

Ogłoszenie odznaczonych tytułem Absolwenta Roku 2016 rozpoczęto od trzeciego miejsca, którym został wyróżniony Piotr Dobosz – absolwent Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, a także Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Obecnie jest dyrektorem Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie, udziela się w Stowarzyszeniu Przyjaciół Gaude Mater, którego jest członkiem zarządu i skarbnikiem; został odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi. Razem z żoną tworzą parę odpowiedzialną we Wspólnocie Rodzin Emaus przy kościele akademickim pw. św. Ireneusza w Częstochowie, ponadto organizuje rekolekcje, m.in. dotyczące finansów. – Ta nagroda to sygnał dla ludzi młodych, że warto podejmować inicjatywę – powiedział po odebraniu statuetki. Jego zdaniem, za każdym sukcesem mężczyzny stoi kobieta i dlatego podziękował żonie za wsparcie.

Reklama

Drugie miejsce przypadło Mariuszowi Zyngierowi, który ukończył Wydział Elektryczny. Laureat realizuje się w kształceniu kolejnych pokoleń techników, elektroników i energetyków. Inspiruje innych nauczycieli swoim zaangażowaniem w pracę dydaktyczną, co zostało docenione w kraju – nadaniem mu najwyższego tytułu w dziedzinie edukacji, jakim jest Honorowy Profesor Oświaty – jak również na arenie międzynarodowej: jest on jedynym Polakiem wśród finalistów Global Teacher Prize Dubaj 2017 w grupie TOP50. Uczniowie pod kierunkiem tego najlepszego nauczyciela przedmiotów zawodowych otrzymują wiele nagród w Europie i Azji. Gdy odbierał statuetkę, porównał swoje emocje z tymi, których doświadczył w Dubaju. Podziękował także obecnym na sali mamie i żonie. O żonie powiedział: – Jest ona moją wartością dodaną ze studiów na Politechnice Częstochowskiej, to koleżanka z uczelnianej ławki.

Rozległy się fanfary, kiedy ogłoszono nazwisko Absolwenta Roku 2016, a został nim Adam Sikorski. Ukończył on Wydział Zarządzania na PCz, a dodatkowo studia w zakresie międzynarodowych stosunków gospodarczych na Akademii Polonijnej w Częstochowie. Jest ekspertem rynku paliwowego i współtwórcą grupy kapitałowej Unimot, która na krajowym rynku energetycznym jest jedną z największych prywatnych spółek w tym sektorze. Gdy odbierał statuetkę i dyplom, wspominał niełatwe początki swojej firmy i zmarłego brata, któremu – według niego – statuetka bardziej się należała. – Proszę pozwolić, że uznam ją za naszą wspólną – zwrócił się do zebranych w teatrze.

Tytuł Absolwenta Ambasadora Roku 2016 kapituła nadała Piotrowi Lempie. Studiował on na Wydziale Zarządzania, a ponadto ukończył gdańską Akademię Muzyczną i studia podyplomowe m.in. na Royal Academy of Music w Londynie. Statuetkę wręczył mu rektor PCz prof. Norbert Sczygiol, a dyplom – uhonorowany tym tytułem rok wcześniej Włodzimierz Rędzioch, watykański korespondent „Niedzieli”. – Pozwolę sobie podziękować całej kapitule i całemu stowarzyszeniu za ten honor i przyrzekam, że w przyszłości będę się jeszcze bardziej starał być jego godnym – powiedział Piotr Lempa i dodał, że nie uczono go za bardzo mówić, a śpiewać, zatem podziękuje śpiewająco. Tak też się stało.

Reklama

Włodzimierz Rędzioch zapytany o to, jak się czuł, gdy niejako przekazywał dalej tytuł Absolwenta Ambasadora, wrócił do tego, jak dużą niespodzianką był on dla niego. – Teraz czuję się z powrotem częścią tej wielkiej wspólnoty akademickiej i poakademickiej, jaką jest Politechnika Częstochowska i Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej – powiedział. Swoją rolę podczas gali określił jako służebną, ponieważ co roku statuetkę i dyplom – skórę od poprzedniego absolwenta albo od poprzedniego ambasadora otrzymuje jego następca. – Ja wręczałem skórę specjalnie przygotowaną dla nowego ambasadora, czyli dla Piotra Lempy.

Na zakończenie goście mieli okazję zobaczyć spektakl liryczno-satyryczny pt. „Nie tylko kobieta”.

2017-05-24 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję