Reklama

Nadawca: papież Franciszek – Odbiorca: Wiktoria

Rodzice 18-letniej Wiktorii z porażeniem mózgowym nie mogą uwierzyć, że list wysłany niedawno do Watykanu, zaadresowany: „Papież Franciszek”, został przez Ojca Świętego dostrzeżony, a zawarta w nim prośba o pomoc – wysłuchana.

Wiktoria od urodzenia jest niepełnosprawna. Nie rusza się, nie mówi, wymaga całodobowej opieki i stałej rehabilitacji. Wraz z rodzicami mieszka na 2. piętrze bloku w Głuchołazach, małym miasteczku na Opolszczyźnie. Jednym z wielu wyzwań dnia codziennego dla rodziców Wiktorii jest jej znoszenie na dół, żeby nie żyła w zamknięciu. Ale lata lecą i zwłaszcza tacie Wiktorii – panu Piotrowi dokucza kręgosłup. Problem rozwiąże winda dla niepełnosprawnych. Wszelkie formalności związane z jej montażem zostały załatwione, a najtaniej, bo za 80 tys. zł, tzw. platformę zgodziła się zamontować specjalistyczna firma. Tylko że dla państwa Kaimów kwota 80 tys. zł jest nieosiągalna, jeśli się zdadzą na własne siły. Jeśli jednak poszukają pomocy u innych, życzliwych ludzi...

Reklama

– Postanowiliśmy zapukać do każdych drzwi – powiedział tata Wiktorii. Stąd pomysł napisania listu także do Watykanu. Mama dziewczyny opisała w nim po polsku sytuację, w jakiej przyszło im żyć. A żyje im się ciężko. Pracuje jedynie pan Piotr – jako spawacz. Mama zajmuje się córką i jest to praca na pełny etat. Otrzymuje miesięczny zasiłek od państwa w kwocie 1400 zł.

– Chyba Duch Święty natchnął żonę – powiedział potem pan Piotr. Najpierw zdumiał ich telefon z Watykanu, a w słuchawce głos polskiego księdza, najpewniej papieskiego jałmużnika abp. Konrada Krajewskiego, który dokładnie wypytał o szczegóły. Wkrótce na koncie pojawiła się konkretna kwota – dokładnie 10 proc. ceny platformy. W rubryce „nadawca” Kaimowie przeczytali, że pieniądze wysłał papież Franciszek.

To jednak nie koniec tej opowieści. – Tylko jeden Bóg wie, jak zbierzemy resztę – martwi się pan Piotr. – Ale wierzę, że Ojciec Święty położył pierwszą cegiełkę – taki bodziec dla innych, żeby otwarli swoje serca – mówi wyraźnie wzruszony.

Reklama

Szlachetny gest Ojca Świętego już zainicjował działania innych. Pomoc zadeklarowała Caritas Diecezji Opolskiej, a głuchołaska amatorska grupa teatralna „Lombard” zorganizuje 1 czerwca br. przedstawienie, z którego dochód przeznaczy dla Wiktorii.

Darowizny można też wpłacać na konto: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Alior Bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994, wpisując w tytule numer subkonta: 3974 i dopisek: Kaim Wiktoria, darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

2017-05-24 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż: większość Francuzów nie wierzy w Boga

2021-09-23 18:41

[ TEMATY ]

wiara

Bóg

Francja

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii i Marketingu (Ifop), a opublikowany 23 września ukazuje, że Francuzi nie tylko coraz mniej wierzą w Boga, ale także w dużej mierze nie interesują się religią i nadają jej mniejszą wiarygodność w debacie publicznej – podaje portal tygodnika Famille chrétienne.

Sondaż przeprowadzono pod koniec sierpnia w reprezentatywnej grupie 1 018 osób w wieku ponad 18 lat. Wynika z niego, że Francuzi są mniej religijni i mniej lubią dyskusje na tematy religijne. Jako ludzie wierzący deklaruje się jedynie 49 proc. mieszkańców Francji, podczas gdy w roku 2004, było to 55 proc. Wiara w Boga jest znacznie powszechniejsza wśród osób w wieku 65 lat i starszych (58 proc. wierzy w Boga), a najmniej wśród osób w wieku 35-49 lat (45 proc. wierzących).

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję