Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała Obszary

Diecezja zawierzona Maryi

Matko Boża, Niepokalana Maryjo, mija 100 lat od Twojego objawienia się w Fatimie. W czasie trwania obchodów 25-lecia diecezji bielsko-żywieckiej pragnę zawierzyć Ci cały nasz Kościół rozciągający się od Oświęcimia do Rajczy i od Cieszyna do Inwałdu – tymi słowami biskup ordynariusz Roman Pindel rozpoczął Akt Zawierzenia Diecezji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Zawierzenia dokonał podczas Mszy św. sprawowanej w sobotę 13 maja br. o godz. 17 w kościele Matki Boskiej Fatimskiej w Bielsku-Białej Obszarach, gdzie odbywały się diecezjalne uroczystości 100. rocznicy objawień fatimskich.

– Matko Jezusa i Matko nasza, wejrzyj łaskawie na cały lud naszej diecezji, na wszystkie jej parafie i wszystkie rodziny. Niech Kościół bielsko-żywiecki od tej godziny przyjmie Cię do siebie, na wzór umiłowanego Ucznia, abyś to Ty otoczyła nas swoją Matczyną opieką – kontynuował Biskup bielsko-żywiecki zawierzenie, oddając Maryi wiernych wszystkich stanów. Po odmówieniu zawierzenia, bp Roman Pindel podpisał akt. Swój podpisał złożyli także: wikariusz generalny diecezji ks. dr Marek Studenski, przedstawicielka zakonów i życia konsekrowanego diecezji s. Natalia Wałach, przedstawicielka ruchów i stowarzyszeń diecezji Irena Olma oraz przedstawiciele parafii na Obszarach – Lucyna i Robert Habowscy. – Ten akt bierze swój początek w orędziu fatimskim sprzed 100 lat. Także i my chcemy wejść w zamiary Maryi, wypowiadając go i angażując się w powierzenie Maryi nas samych i całej diecezji. Liczymy na Jej pomoc – powiedział biskup Roman w okolicznościowej homilii. W procesji z darami delegacja przyniosła księgę deklaracji codziennej modlitwy 7700 członków Apostolatu „Margaretka” za 1100 kapłanów.

Reklama

Eucharystię poprzedziło młodzieżowe czuwanie modlitewne pt. „Światło i pokój”, które zakończył śpiew Litanii Loretańskiej. W uroczystości prócz biskupa bielsko-żywieckiego, kapłanów, przedstawicieli zakonów, uczestniczyli wierni z różnych parafii naszej diecezji, delegacje ze sztandarami, a także przedstawiciele instytucji oraz władz parlamentarnych i samorządowych. – Cieszymy się, że zawierzenie odbyło się w naszej parafii. Myślę, że widoczna z daleka figura Matki Bożej, która znajduje się na szczycie wieży kościoła, będzie kojarzyć się diecezjanom z tym wyjątkowym wydarzeniem – mówi organista w parafii na Obszarach Karol Markowski. – Czekaliśmy długi czas na ten wspaniały dzień, który jeszcze bardziej skłonił nas do refleksji nad tym, że Maryja jest z nami, wzywa do nawrócenia i wskazuje nam Jezusa – dodaje poeta z Cieszyna Jerzy Żoch, który wydał tomik poezji z okazji 100. rocznicy objawień.

Po Eucharystii wyruszyła z kościoła procesja różańcowa z figurą Matki Bożej Fatimskiej. – Patrząc na to, co się dzieje w świecie, trzeba zauważyć, że Fatima jest ciągle aktualna – zauważa Franciszek Nikiel z Hałcnowa, a boromeuszka s. Julia podkreśla, że tutaj przez ręce Matki Bożej zawierzyła Bogu, który jest Bogiem miłości.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele parafii naszej diecezji otrzymali różańce z rąk bp. Romana Pindla i ks. Marka Studenskiego, jako znak jedności Kościoła diecezjalnego. – Ten dzień jest ważny dla diecezji, ale i dla nas, ludzi wpatrzonych w Maryję i starających się Ją naśladować. Ważne jest to, co powiedział bp Roman – abyśmy przyjęli Maryję do swojego życia i serca, i codziennie osobiście się Jej zawierzali – mówi Aneta Maciejewska-Krefta, która odebrała różaniec dla parafii w Bystrej Krakowskiej. Wierni mogli także uczcić relikwie dzieci fatimskich – św. Hiacynty i św. Franciszka Marto, kanonizowanych w tym samym dniu przez papieża Franciszka w Fatimie. Proboszcz parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Bielsku-Białej Obszarach ks. kan. Jan Duraj podziękował uczestnikom, a świętowanie przedłużono o koncert orkiestry dętej Bielskiego Centrum Kultury przed kościołem, gdzie na uczestników czekał poczęstunek. Uroczystości „Na Obszarach” zwieńczył odpust parafialny celebrowany 14 maja pod przewodnictwem biskupa pomocniczego naszej diecezji Piotra Gregera.

Stulecie objawień fatimskich świętowano także w oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego, gdzie celebracji przewodził biskup senior Tadeusz Rakoczy.

2017-05-25 11:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O zawierzeniu w życiu św. Maksymiliana i kard. Wyszyńskiego. Uratowało Polskę

[ TEMATY ]

zawierzenie

Prymas Tysiąclecia

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

św. Maksymilian

MJscreen

O. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv mówił w Harmężach o zawierzeniu Maryi.

O. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv mówił w Harmężach o zawierzeniu Maryi.

– Zawierzenie Maryi doprowadziło tych dwóch wielkich Polaków na szczyty świętości, stało się źródłem i przyniosło błogosławione owoce w ich pracy kapłańskiej i biskupiej, z czego do dziś korzystamy. Zawierzenie Maryi przez tych dwóch wielkich Polaków uratowało Polskę przed błędami komunizmu – mówił o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv w Harmężach w wykładzie wygłoszonym na 39. Sesji Kolbiańskiej.

Prorokom wielkiego zawierzenia: św. Maksymilianowi M. Kolbe i Słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu był poświęcony wykład o. prof. Grzegorza Bartosika OFMConv z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykład wygłosił w ramach 39. Sesji Kolbiańskiej zorganizowanej w 79. rocznicę osadzenia św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz. Wysłuchali go obecni na sesji oraz osoby łączące się przez transmisję internetową.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję