Reklama

Niedziela Kielecka

Klerycy udają się na staż misyjny do Kazachstanu

Czterech kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach (Wojciech Rutczyński, Damian Liwocha, Łukasz i Tomasz Chowaniec) udają się w lipcu na trzytygodniowy staż misyjny do Kazachstanu. To pierwsza tego typu inicjatywa w historii kieleckiego Seminarium, pozwalająca klerykom z Ogniska Misyjnego na przeżycia prawdziwego doświadczenia misyjnego i poznanie od kuchni pracy misyjnej.

Klerykom będzie towarzyszył ks. Łukasz Zygmunt – dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej. – Czeka nas wielka przygoda ewangelizacyjna i życiowa – mówią podekscytowani wyjazdem i szczęśliwi, że spotkają Rodaków z parafii Kokczetaw, gdzie pracuje ks. Wojciech Skorupa pochodzący z naszej diecezji.

Reklama

Kokczetaw to parafia z korzeniami polskimi. Nowa świątynia wybudowana w dużej mierze staraniem diecezji kieleckiej, konsekrowana była przez bp. Kazimierza Ryczana. – Mieszkają tutaj potomkowie zesłańców polskich z roku 1936 deportowani z terenów Ukrainy. Są tutaj dwie kaplice dojazdowe. Jedziemy, by spotkać się z nimi, pomóc w posłudze liturgicznej, w pracach fizycznych choćby przy budowie ogrodzenia kościelnego – mówi Wojciech Rutczyński.

– Na miejscu będziemy mogli poznać pracę ks. Wojciecha. Dla nas to okazja do dzielenia się własnym świadectwem wiary. Trzeba także powiedzieć o aspekcie poznawczym. Kazachstan to ogromny kraj, odmienny kulturowo, religijnie, różnorodny przyrodniczo. Pobyt tam będzie na pewno fascynujący. Będziemy mieli okazję zwiedzić wiele miejsc. Po powrocie wykorzystamy wszystkie swoje doświadczenia i będziemy dzielić się nimi z innymi w Ognisku Misyjnym – mówią klerycy.

Klerycy już od dłuższego czasu przygotowują do wyjazdu. W toku jest nauka języka rosyjskiego. – Mamy systematyczne zajęcia z lektorką języka rosyjskiego. Uczymy się przede wszystkim praktycznego języka i zwrotów potrzebnych w życiu codziennym, ale także słownictwa potrzebnego w liturgii, w kościele, tak by móc aktywnie działać na miejscu – opowiadają.

Reklama

Podróż nie byłaby możliwa, gdyby nie hojność i życzliwość wspólnot parafialnych, z których pochodzą klerycy. Kleryk Wojciech Rutczyński – pochodzący z parafii Szczekociny, szef Ogniska Misyjnego w Seminarium kieleckim, razem z kolegami odwiedzili parafię św. Bartłomieja. Posługiwali podczas Mszy św. i opowiadali o idei wyjazdu na staż misyjny. Klerycy byli również w parafii św. Wojciecha w Kielcach, odwiedzili parafię w Jędrzejowie, Bodzentyn i Małogoszcz oraz bł. bp. Jerzego Matulewicza w Kielcach. Spotkania w kościołach były okazją do animacji misyjnej. Rozprowadzali misyjne różańce i „Modlitewniki misjonarza”, wydane przez Wydawnictwo „Jedność”. – Opowiadając o pracy misjonarzy, naszej działalności w Seminarium na rzecz misji, zachęcaliśmy młodzież, dzieci, osoby starsze, rodziny do modlitwy za misje, ale także prosiliśmy o modlitwę za nas, którzy udajemy się na staż misyjny oraz naszych misjonarzy.

Mieszkańcy parafii na apel kleryków odpowiedzieli otwartym sercem i wielką ofiarnością. Zebrane podczas kwesty środki finansowe starczą na bilety i pokrycie niezbędnych kosztów, ale również na zakupienie upominków dla parafii Kokczketaw. – Planujemy zawieźć potrzebny w parafii sprzęt liturgiczny do kościoła w Kokczetawie i ornaty. Będzie to nasz dar serca, ale przede wszystkim dar diecezjan, którzy tak ofiarnie odpowiedzieli na nasz apel. Po powrocie z pewnością odwiedzimy parafie ponownie. Przygotowujemy materiał audiowizualny i podzielimy się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z Kazachstanu – zapowiadają. Grupa udaje się do Kazachstanu 3 lipca.

2017-05-25 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obłóczyny alumnów WSD

Powołanie kapłańskie w sposób bezpośredni wiąże się z służbą, sprawowaną nie tylko w określonych godzinach czy okolicznościach, ale przez całe życie kapłana. Sutanna jest znakiem dyspozycyjności osoby powołanej wobec ludzi, którzy oczekują pomocy i duchowej opieki. To, w jaki sposób strój duchowny będzie dziś w świecie postrzegany i kojarzony, zależy od moralnej postawy tych, którzy go noszą, gdyż o wartości człowieka nie decyduje jego stan posiadania, ale to, co potrafi ofiarować innym.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęły się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie na 20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję