Reklama

Niedziela Sandomierska

Inauguracja roku fatimskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To, co rozpoczęło się 13 maja 1917 r., na trwałe zmieniło losy świata. Najświętsza Maryja Panna, spotykając się z dziećmi z Fatimy, przekazywała Boże orędzie. Objawienia trwały przez sześć miesięcy. W roku obecnym obchodzimy setną rocznicę tego wydarzenia. Z tej racji w naszej diecezji świętujemy i wspominamy tamte chwile, rozważając orędzie Fatimskiej Pani.

Diecezjalne obchody rocznicy zainaugurowano w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Czciciele Maryi przybywali tam w pieszych pielgrzymkach, autokarami i własnymi środkami transportu. Z diecezji i z poza jej granic przybyło ponad trzy tysiące osób. Wspólne spotkanie rozpoczęła procesja z cudownym obrazem Matki Bożej Sulisławskiej, który został wystawiony na ołtarzu polowym na palcu sanktuaryjnym. Adorując wizerunek Matki Bożej Bolesnej, wierni odmawiali Różaniec prowadzony przez przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Centralnym punktem uroczystości była Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją bp Edward Frankowski, o. Krzysztof Swół CR, prowincjał księży zmartwychwstańców, oraz kapłani i księża zakonni.

Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz wyjaśnił kontekst i główne punkty objawień fatimskich. Powiedział, że one dotyczą nie tylko przyszłości, ale rysują obraz tego, co już się dzieje. Przedstawiają sytuację współczesnego świata, w którym ludzkość umiera zarówno z powodu wojen, zamachów terrorystycznych, z głodu, jak i na skutek odrzucenia Boga. Żaden człowiek na ziemi nie jest w stanie zahamować własnymi siłami tej globalnej agonii. Zło sięga bowiem głębi ludzkiego serca i rozprzestrzenia się niczym epidemia, zarażająca w jednej chwili miliony istnień. – W sukurs przychodzi nam ponownie Matka Boża ze swoim orędziem z Fatimy. Nie chodzi jej o przestraszenie czy przygnębienie kogokolwiek, ale o to, by dać ludziom nadzieję i wskazać drogę ratunku. Stąd orędzie fatimskie jest przesłaniem o Bożym Miłosierdziu. Ojciec Święty Franciszek powiedział w Fatimie, że „wzięci za rękę przez Dziewicę-Matkę i przed Jej obliczem możemy radośnie wyśpiewywać miłosierdzie Pana” – mówił bp Nitkiewicz. – Orędzie fatimskie jest skierowane również do nas, Polaków, do naszej diecezjalnej rodziny. Bo chociaż Kościół cieszy się dzisiaj w Polsce pełnią wolności, a sytuacja materialna w kraju ulega stałej poprawie, za mało jest w nas nadziei, za mało radości i entuzjazmu. To wynika z rozluźniających się więzów z Bogiem oraz z grzechów, z wad rujnujących nasze życie osobiste i relacje międzyludzkie, także w obrębie wspólnoty wierzących, w parafiach i w zgromadzeniach zakonnych. Doświadczamy jednocześnie skutków toczącej się na szczytach walki o władzę i kształt Polski. Nawet w naszym lokalnym środowisku przejawia się ona w umotywowanej politycznie lub ideologicznie niechęci i braku szacunku dla drugiej osoby, w zakłamaniu, stronniczości, w zemście i wynoszeniu się ponad innych – podkreślał hierarcha. – Nie jest to jednak przysłowiowy zaklęty krąg, którego nie można przerwać. Wsłuchajmy się raz jeszcze w fatimskie orędzie Maryi. Przyjmijmy je z wiarą tak, jak Hiacynta, Franciszek i Łucja. Oni ofiarowali swoje życie, oddali je Bogu w sposób dosłowny, aby położyć kres złu i uratować ludzkość. My również przy Bożej pomocy, w jedności z Chrystusem i razem z Matką Najświętszą, jesteśmy w stanie wkroczyć na podobną drogę. Przez modlitwę różańcową, osobiste nawrócenie, przez zadośćuczynienie za grzechy nasze i całego świata możemy otrzymać od Boga bardzo wiele. To wszystko uzdalnia nas do kształtowania rzeczywistości w jej wymiarze doczesnym i wiecznym. Świadczy o tym kula, którą zamachowiec chciał zabić św. Jana Pawła II, umieszczona w koronie zdobiącej skronie figurki Maryi w fatimskim sanktuarium – przypominał sandomierski ordynariusz.

Reklama

Kaznodzieja zachęcił wszystkich do wzajemnej odpowiedzialności za siebie oraz do poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi, w którym jest miejsce dla wszystkich.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz przed obrazem Matki Bożej Sulisławskiej odczytał akt zawierzenia diecezji i wszystkich wiernych Maryi. Przy maryjnym wizerunku dzieci złożyły kwiaty.

Połaniec przy Maryi

Bogaty program świętowania wydarzeń fatimskich mieli również mieszkańcy Połańca. Od 7 do 13 maja spotykali się ożywiani hasłem obchodów: „Nie zaniedbujcie odmawiać Różańca”. Uroczystości zorganizowane zostały wspólnym wysiłkiem miejscowych duszpasterzy oraz wiernych świeckich, zrzeszonych w parafialnych wspólnotach. Obchody przybrały charakter rekolekcji maryjnych, których głównym celem była ewangelizacja miasta poprzez modlitwę i zasłuchanie w Słowo Boże. – Każdy dzień Tygodnia Fatimskiego miał swój temat. 8 maja, po wprowadzeniu figury Matki Bożej Fatimskiej do parafii św. Marcina, w miejscowym kinie „Impresja”, odbył się seans filmu „13. dzień”, który przypomniał wszystkim historię i istotę objawień Matki Bożej w Fatimie. Kolejny dzień obchodów jubileuszowych to modlitwa za kapłanów, seminarzystów i siostry zakonne pochodzące z połanieckich parafii. 10 maja zgromadzeni na Mszy św. w parafii św. Marcina wierni modlili się za rodziny, dzieci i młodzież. Po niej w procesji różańcowej przeprowadzono figurę Maryi do parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Kolejne dwa dni czuwania przy Matce Bożej to modlitwa za osoby chore, cierpiące, w podeszłym wieku połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych, a także modlitwa za zmarłych. W łączności z papieżem Franciszkiem, z 12 na 13 maja, odbyło się całonocne czuwanie przy Pani Fatimskiej, podczas którego odprawiono m.in. Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Drogę Krzyżową. Zwieńczeniem całego tygodnia był 13 maja, kiedy to po modlitwie różańcowej i przedstawieniu pt.: „Tajemnica Fatimy”, przygotowanym przez gimnazjalistów, ks. Witold Dobrzański – proboszcz parafii MB Wspomożenia Wiernych, odprawił Mszę św. połączoną z aktem zawierzenia mieszkańców miasta macierzyńskiej opiece Matki Bożej Fatimskiej – relacjonuje Agata Nowakowska. Uroczystości jubileuszowe uświetnili: chór „Cantata”, schola „Muzyczne anioły” z parafii MB Wspomożenia Wiernych oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.

– Gromadzący się na obchodach setnej rocznicy objawień fatimskich wierni na nowo przyjęli orędzie Maryi skierowane do całego świata poprzez Łucję, Franciszka i Hiacyntę, a przede wszystkim pogłębili swoją wiarę. Owocem obchodów jubileuszowych oraz wotum wdzięczności Bogu za dar Matki Bożej są nowo powstałe Koła Żywego Różańca, a także nabożeństwa fatimskie, które pragniemy kontynuować w kolejnych miesiącach tego jubileuszowego roku – zaznacza ks. Adrian Morgaś. – Składamy serdeczne podziękowania, przede wszystkim połanieckim duszpasterzom, za zorganizowanie tego święta wiary w naszym mieście. Władzom miejsko-gminnym, sponsorom, Ochotniczym Strażom Pożarnym z naszych parafii, policji, społecznościom połanieckich szkół, przedstawicielom instytucji i zakładów pracy, dzieciom i młodzieży oraz komitetowi organizacyjnemu za każdy podjęty wysiłek i trud, dzięki któremu mogliśmy przeżyć ten wyjątkowy czas w sposób podniosły i uroczysty – dodaje Anna Wąż.

2017-05-25 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka księży włocławskich do Matki Bożej Fatimskiej

W 100 rocznicę Objawień Fatimskich księża z diecezji włocławskiej odbyli pielgrzymkę do kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turku – Obrzębinie.

Pielgrzymka odbyła się w ramach obchodów diecezjalnego dnia modlitw o uświęcenie kapłanów, której przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Konferencję i homilię podczas Mszy św., głosił ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem.

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Eucharystyczny zainaugurowany

2024-03-28 17:43

Biuro Prasowe AK

Mszą Świętą Krzyżma w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach został dziś zainaugurowany Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej.

– Bardzo pragnąłem sprawować tę dzisiejszą Mszę Świętą Krzyżma razem z wami. Poprzez nią bowiem rozpoczynamy Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej – mówił na początku homilii abp Marek Jędraszewski, nawiązując do słów Jezusa wypowiedzianych do Apostołów podczas Ostatniej Wieczerzy. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że wyjątkowy charakter tej Mszy św. podkreśliło poświęcenie kapłańskich stuł z symbolami kongresu. – Przez jednakowy kształt tych stuł pragniemy wyrazić naszą jedność – jedność prezbiterium Świętego Kościoła Krakowskiego – dodawał arcybiskup zaznaczając, że nie chodzi przede wszystkim o zewnętrzny i estetyczny, ale eklezjalny wymiar jedności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję