Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec-Zagórze

U Fatimskiej Pani

Niedziela sosnowiecka 22/2017, str. 3

[ TEMATY ]

odpust

Matka Boża Fatimska

Piotr Lorenc

Suma odpustowa w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu- Zagórzu

Suma odpustowa w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-
Zagórzu

Takie uroczystości odpustowe już się nie powtórzą! 13 maja, w dzień 100. rocznicy pierwszego z objawień Matki Bożej w Fatimie, odbyły się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu. Sumie odpustowej, którą koncelebrowali wszyscy proboszczowie z dekanatu, przewodniczył ks. prał. Stefan Wyporski. Odpust poprzedziły trzydniowe rekolekcje wygłoszone przez o. Ryszarda Rydlaka SCJ.

– Trwamy na modlitwie przed Jezusem Chrystusem i jego Matką, by dziękować za wszystkie dary, które stały się naszym udziałem, dzięki Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Dziękujemy Jezusowi Chrystusowi za Jego matkę – Maryję, która jest patronką tego sanktuarium i naszej parafialnej wspólnoty, ale jest także matką każdego z nas. Ona nieustannie wskazuje drogę prowadzącą do Boga. A w objawieniach fatimskich przypomina nam o przemianie życia, o pokucie i nieustannej modlitwie. Dlatego z tym większą radością przychodzimy dziś, by dziękować Matce Najświętszej za wszystko i prosić o to, by ta opieka, pomoc i łaski owocowały w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym. Jak zaznaczył dzisiaj w Fatimie Ojciec Święty Franciszek – mamy Matkę, do Niej się dziś i w przyszłości uciekajmy – powiedział ks. Stanisław Łyp, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu.

Reklama

Homilię podczas Sumy odpustowej wygłosił o. rekolekcjonista Ryszard Rydlak SCJ, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli. W homilii kaznodzieja przypomniał, że orędzie fatimskie jest wciąż aktualne. – Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jej apel musi być podejmowany z pokolenia na pokolenie, zgodnie z nowymi znakami czasu. Trzeba do niego nieustannie powracać. Trzeba go podejmować wciąż na nowo. Wydarzenie te są kluczem, jak mówi św. Jan Paweł II, do zrozumienia rodzaju ludzkiego. Orędzie Maryi można sprowadzić do ewangelicznego nakazu nawrócenia, modlitwy – szczególnie modlitwy różańcowej i pokuty za grzechy swoje i innych. Fatima przypomina też, że pomimo pozornej wszechmocy zła Maryja obiecuje nam, że w końcu Jej Niepokalane Serce zwycięży – powiedział o. Rydlak.

Trzeba nadmienić, że wierni z parafii Matki Bożej Fatimskiej, upamiętniając i rozważając przesłanie Maryi, gromadzą się co miesiąc od maja do października na uroczystych nabożeństwach. Uroczyste świętowanie objawień w tym roku rozpoczęło się 13 maja o godz. 15.00 Godziną Miłosierdzia – modlitwą adoracyjną przed Najświętszym Sakramentem. Następnie odmawiane były kolejne części Różańca przeplatane indywidualną modlitwą w ciszy. Po Eucharystii odmówiona została część chwalebna Różańca, a o 20.00 odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Modlitwę zakończył Apel Jasnogórski i procesja wokół kościoła z rozważaniem tajemnic światła.

– W kolejnych miesiącach również będziemy trwali na wspólnej modlitwie według następującego planu: 13 czerwca – modlitwie przewodniczyć będą kapłani i wierni z parafii św. Floriana; 13 lipca – z parafii Zesłania Ducha Świętego; 13 sierpnia – z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego; 13 września – ze wspólnoty Najwyższego i Wiecznego Kapłana oraz parafii św. Joachima. Wrześniowej Eucharystii przewodniczyć będzie biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. 13 października, podczas zamknięcia jubileuszu 100-lecia objawień, znów przy ołtarzu staną wszyscy proboszczowie z dekanatu, a Mszy św. przewodniczyć będzie ks. kanclerz Mariusz Karaś. Niech fatimski jubileusz skłoni nas do jeszcze gorliwszej modlitwy i pokuty za grzechy swoje i świata – powiedział zapraszając na modlitewne spotkania ks. Stanisław Łyp.

2017-05-25 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak nadziei

Niedziela toruńska 21/2019, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

koronacja

Matka Boża Fatimska

figura

Ewa Jankowska

Nabożeństwo fatimskie na toruńskich Rybakach odbyło się po raz 40.

Nabożeństwo fatimskie na toruńskich Rybakach odbyło się po raz 40.

– Maryja nie objawiła się jako znak zagłady, ale jako znak nadziei, gdyż pokazuje drogę ocalenia – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która odbyła się w toruńskiej parafii pw. św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza

Nabożeństwa fatimskie, znane dziś na całym świecie, także w Toruniu mają swoją bogatą tradycję. 40 lat temu księża michalici, którzy pełnią posługę w parafii na toruńskich Rybakach, zainaugurowali nabożeństwa ku czci Pani Fatimskiej. Przez wszystkie lata gromadziły one i nadal gromadzą rzesze wiernych nie tylko z parafii, lecz także z całego Torunia i okolic.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Sulęcin. Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii?

2021-09-22 10:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rokitno

pandemia

Sulęcin

fb

Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii ? - w takiej intencji 18 września pielgrzymowali do Rokitna wierni z parafii św. Henryka i św. Mikołaja w Sulęcinie. Hasło pielgrzymki brzmiało: "Chcemy was usłyszeć!".

- Od ponad 30 lat, w każdy pierwszy weekend miesiąca września, odbywa się dwudniowa piesza pielgrzymka z Sulęcina do Rokitna, z noclegiem w szkole Międzyrzeczu. W tym roku z racji pandemii nie mogliśmy tej szkoły zagospodarować, nie chcąc stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z tej pielgrzymki i dwa tygodnie później zorganizować pielgrzymkę parafialną do Rokitna. Jej intencją było to jak ożywić wiarę w parafii po pandemii - mówi Mariusz Kępka, współorganizator pielgrzymki.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję