Reklama

Niedziela Wrocławska

II Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa

Niedziela wrocławska 22/2017, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Anna Buchar

Pielgrzymka ludzi pracy w Henrykowie

Pielgrzymka ludzi pracy w Henrykowie

Piękna pogoda, boisko sportowe przy klasztorze Ojców Cystersów, setki osób. Starsi, młodsi, rodziny, działacze Związku Zawodowego „Solidarność”, przedsiębiorcy, pracodawcy i pracownicy – tak wyglądała II Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy w Henrykowie. Entuzjazm i radość, towarzyszące ubiegłorocznej pielgrzymce oraz pragnienie ponownego spotkania się w tym niezwykłym miejscu sprawiły, że wydarzenie to na stałe wpisało się w życie Kościoła na Dolnym Śląsku. – Chcemy nawiązać do chlubnych tradycji spotkań, łączących przedstawicieli różnych zawodów i grup społecznych, skupiających zarówno pracowników, jak i pracodawców. Wielką radość sprawiacie mi dzisiaj przybywając do Henrykowa z całej metropolii wrocławskiej. Tym większą, że przybyliście tu z duszpasterzami świata ludzi pracy – rozpoczął spotkanie abp Józef Kupny. To właśnie Metropolita wrocławski był inicjatorem tej jakże ważnej dla ludzi pracy pielgrzymki. – Chcemy w tym czasie modlić się o Boże błogosławieństwo dla naszych rodzin oraz dla tych wszystkich, którzy podejmują działania na rzecz świata bardziej sprawiedliwego i solidarnego. Wierzę, że dzięki tym spotkaniom uda się na Dolnym Śląsku przywrócić słowu „solidarność” prawo istnienia w życiu społecznym. Solidarność bowiem nie jest postawą nadzwyczajną, ale wartością społeczną i jedynym antidotum na kryzysy, na które choruje współczesny świat. Nie ma prawdziwego rozwiązywania problemów społeczno-gospodarczych bez odniesienia do uniwersalnych wartości chrześcijańskich wynikających z nauki Ewangelii. Nigdy nie znajdziemy w sobie dość wewnętrznej motywacji, determinacji do kształtowania porządku gospodarczego, odpowiadającego godności człowieka, jeśli nie będzie nam towarzyszyła świadomość obecności Boga w naszym życiu – mówił w homilii abp Józef Kupny. Arcypasterz zaznaczył, że na fundamencie wartości podstawowych, uznawanych przez ogół społeczeństwa możemy budować właściwe relacje między pracownikami a pracodawcami. – Pragnę w tym miejscu wyrazić wielkie uznanie dla działaczy Związku Zawodowego „Solidarność”, dla przedsiębiorców, że tutaj na Dolnym Śląsku wraz z przedstawicielami świata akademickiego wypracowują godny rozpowszechnienia model współpracy i dialogu. Obecność jednych i drugich na tej pielgrzymce świata ludzi pracy jest tego wymownym przykładem – reasumował Metropolita wrocławski. Po Eucharystii na pielgrzymów czekał ciepły posiłek oraz liczne atrakcje, jak m.in. koncert zespołu „Lombard”.

2017-05-25 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

X Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka alumnów III roku na górę Igliczną

Niedziela świdnicka 35/2015, str. 2

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Pamiątkowa fotografia

Pamiątkowa fotografia

Trzynastu alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy wyruszyło 21 sierpnia na 10. Jubileuszową Pieszą Pielgrzymkę na Górę Igliczną do sanktuarium Matki Bożej „Śnieżnej” – Przyczyny Naszej Radości.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję