Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pielgrzymka Bankowców na Jasną Górę

Środowisko pracowników bakowości przeżywało już 32. Ogólnopolską Pielgrzymkę Bankowców na Jasną Górę. Tegoroczną pielgrzymkę, która miała miejsce w dniach 13-14 maja, przygotowało Duszpasterstwo Bankowców z Lublina, a przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. W Pielgrzymce wzięło udział ok. 5 tys. pielgrzymów z całej Polski, z czego z diecezji rzeszowskiej blisko 300 bankowców.

Mottem tegorocznej pielgrzymki były słowa papieża Benedykta XVI, które wypowiedział w trakcie pielgrzymki do Niemiec w 2006 r. w sanktuarium maryjnym w Altoetting, w Bawarii: „Gdzie Bóg jest wielki, człowiek nigdy nie będzie mały, tam wielki staje się także człowiek, a świat staje się jaśniejszy”.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona na Szczycie Jasnogórskim w sobotę, 13 maja, którą poprzedziła jutrznia oraz konferencja duchowa. Eucharystii celebrowanej w intencji pielgrzymów i ich rodzin przewodniczył abp Stanisław Budzik, który także wygłosił homilię. Kaznodzieja nawiązał do obchodzonego w tym dniu jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich. „Bóg przez Maryję ukazał swoją błogosławiącą dłoń. Jej ustami wezwał świat do nawrócenia, do pojednania się z Bogiem i ludźmi. Matka Boża z Fatimy wzywa nas, abyśmy realizowali w naszym życiu to, co zaplanował dla nas Bóg, abyśmy chodzili drogami Ewangelii Jej Syna, abyśmy tak jak Ona, byli zawsze otwarci na działanie Ducha Świętego. Ta droga to jedyna gwarancja zachowania ładu i pokoju w naszym sercu, w naszej Ojczyźnie i w wielkiej rodzinie ludzkiej rozdzieranej tyloma konfliktami. Przykład dzieci z Fatimy pełnych szlachetnej prostoty i zawierzenia Bogu jest żywym przypomnieniem o absolutnym prymacie Boga w życiu i pełnienia Jego woli od najmłodszych lat, aż do spotkania z Nim w domu najlepszego Ojca. Gdy zawodzi mądrość tego świata, Ojciec Niebieski po raz kolejny w dziejach ludzkości posługuje się głosem najmniejszych, zapomnianych, aby przypomnieć o najważniejszych sprawach człowieka i świata”. Zwracając się do bankowców, powiedział: „Modlimy się za uczestników 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Bankowców, którzy przez swoją solidną, sumienną pracę, pragną służyć Ojczyźnie, troszczyć się o jej pomyślność duchową i materialną”.

Reklama

Po Mszy św. wierni wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Pielgrzymkę zakończyła modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Pielgrzymi z Rzeszowa kontynuowali pielgrzymowanie, nawiedzając sanktuarium Matki Bożej w Leśniowie oraz sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannej oraz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie.

2017-05-31 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: kolejne spotkanie z cyklu "Prymas Jasnogórski"

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prymas Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

27 września 2020 r. JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY zaprasza na spotkanie z cyklu: PRYMAS JASNOGÓRSKI. KRÓLEWSKA PIEŚŃ NARODU. Historia zapisana słowami i muzyką

Spotkanie z twórcami ORATORIUM o kardynale Stefanie Wyszyńskim SOLI DEO PER MARIAM - Hubertem Kowalskim i Piotrem Pałką oraz nowym dyrektorem JASNOGÓRSKIEGO INSTYTUTU MARYJNEGO - o. Grzegorzem Prusem.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję