Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 11/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspomnienie sługi Bożej Anny Jenke

24 lutego w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie odbyło się spotkanie z okazji 27. rocznicy śmierci sługi Bożej Anny Jenke. W uroczystości uczestniczył bp Kazimierz Górny, s. Bernadetta Lipian i członkowie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Rzeszowskiej. Montaż słowno-muzyczny o życiu, latach szkolnych i pracy pedagogicznej jarosławskiej nauczycielki przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Większość nauczycieli tej placówki należy do Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke.

Poświęcenie nowej części Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Gorlicach

25 lutego bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia części dydaktycznej Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego istniejącego przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach-Gliniku. W słowie skierowanym do przybyłych gości Ordynariusz Rzeszowski mówił o tym, kim jest niepełnosprawny w odniesieniu do słów Jezusa Chrystusa i Papieża Jana Pawła II. Następnie w gorlickim Centrum Kultury zaprezentowano wystawę prac plastycznych podopiecznych ośrodka. Uroczystość uświetniła też część artystyczna przygotowana przez niepełnosprawne dzieci. W uroczystości wziął udział dyrektor rzeszowskiej Caritas, ks. Stanisław Słowik, przedstawiciele samorządów lokalnych, delegacja krakowskiego oddziału PFRON-u oraz reprezentanci Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wieczór autorski ks. Roberta Szteligi

27 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbył się wieczór autorski ks. Roberta Szteligi. Spotkanie połączone było z promocją tomiku pt. Życie piórem pisane. Tomik zawiera kilkanaście przemyśleń Autora spisanych w formie wierszy, ilustrowanych zdjęciami. Utwory powstały w różnych miejscach Polski i Europy. Bohaterami przemyśleń są młodzi ludzie z Ruchu Światło-Życie - przyjaciele ks. Szteligi.

Sympozjum filozoficzne

27 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie odbyło się sympozjum filozoficzne pt. Błąd antropologiczny i jego konsekwencje w kulturze. Spotkanie poprowadził ks. dr Jerzy Buczek, rektor rzeszowskiego WSD. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Andrzej Sołtys, który mówił o nauce, etyce i sztuce jako dziedzinach kultury wyróżnionych przez filozofię klasyczną. Wśród zaproszonych prelegentów był też prof. dr hab. Mieczysław A. Krąpiec. Temat jego wykładu brzmiał Osoba ludzka i błędy w jej rozumieniu. Centralna część spotkania poświęcona była konsekwencjom "błędu antropologicznego" w nauce, etyce i sztuce o czym mówił prof. dr hab. Piotr Jaroszyński. Konsekwencje "błędu antropologicznego" w religii wyjaśniał ks. dr Krzysztof Bochenek. Sympozjum zakończyła dyskusja przybyłych gości.

Reklama

Finał Olimpiady Wiedzy Biblijnej

27 lutego w Instytucie im. Jana Pawła II w Rzeszowie odbył się finał diecezjalny Olimpiady Wiedzy Biblijnej. Konkurs przebiegał pod hasłem Bóg bogaty w miłosierdzie. Wzięło w nim udział 101 uczniów z 34 szkół średnich z terenu Podkarpacia. Pomimo wysokiego poziomu Olimpiady, zdecydowana większość młodych ludzi doskonale radziła sobie z rozwiązywaniem poszczególnych zadań. Pierwsze miejsce zajęła Agata Śidor z Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim, drugie miejsce przypadło Urszuli Woźniak z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Ropczycach , a trzecie miejsce zajął Dominik Bochenek z I Liceum Ogólnokształcącego w Gorlicach. Trójka najlepszych uczestników będzie reprezentować diecezję rzeszowską na finale ogólnopolskim w Drohiczynie, który odbędzie się od 25 do 27 kwietnia. Olimpiadę Wiedzy Biblijnej na szczeblu diecezjalnym przygotował ks. Andrzej Urban z Wydziału Katechetycznego Kurii.

Spotkania dyskusyjne

27 i 28 lutego w sali Duszpasterstwa Akademickiego "Szopka" w Rzeszowie odbyły się spotkania dyskusyjne. Pierwsze dotyczyło dokumentu doktrynalnego Kongregacji Nauki Wiary na temat zaangażowania katolików w działalność polityczną. Drugie spotkanie było dyskusją panelową nt. Interes państwa, interes kościoła - istota sporu. Wśród zaproszonych gości byli filozofowie i prawnicy, którzy referowali przedstawione zagadnienia.

Reklama

Nominacje w diecezji rzeszowskiej

Zgodnie z decyzją ordynariusza diecezji rzeszowskiej bp. Kazimierza Górnego 1 marca ks. prał. Józef Stanowski został mianowany proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Tyczynie; ks. kan. Jan Szczupak, dotychczasowy dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, od 1 marca pełni obowiązki Kanclerza Kurii; ks. kan. Stanisław Sznajder, proboszcz parafii Rzeszów-Przybyszówka, 2 marca został mianowany Dziekanem Dekanatu Trzciańskiego.

52. rocznica mordu przywódców "WiN"

1 marca obchodzono w Rzeszowie 52. rocznicę mordu dokonanego na przywódcach Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". W ramach uroczystości członkowie rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Podkarpackiego Porozumienia Kombatantów Organizacji Niepodległościowych złożyli kwiaty przed symboliczną mogiłą przywódców "WiN" na cmentarzu komunalnym Rzeszów-Wilkowyja i pod tablicą pamięci pułkownika Łukasza Cieplińskiego. Oddano też hołd żołnierzom Armii Krajowej okręgu Rzeszów.
W uroczystości uczestniczył Kazimierz Wilk, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, kombatanci i mieszkańcy Rzeszowa. Wieczorem w kościele Ojców Bernardynów odprawiona została Msza św. w intencji pomordowanych. Uroczystość zorganizował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Podkarpackie Porozumienie Kombatantów Organizacji Niepodległościowych.

Bal charytatywny

1 marca w Trzebownisku k. Rzeszowa odbył się bal charytatywny na rzecz budowy Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży. Imprezę zorganizowała Fundacja Caritas przy współpracy firmy "Janitex" z Trzebowniska. Była to kolejna tego typu inicjatywa. Podczas balu przeprowadzono aukcję obrazów. Pozyskane fundusze zostaną wykorzystane na dokończenie budowy ośrodka. W zamyśle organizatorów z pomocy medycznej będzie mogła korzystać młodzież z terenu całego Podkarpacia. Cała kwota trafi na konto Fundacji Caritas, której dyrektorem jest Marian Siwiec.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję