Reklama

Polska

Prawie 150 osób na spotkaniu świątecznym z abp. Kupnym

Metropolita wrocławski zaprosił swoich diecezjan na spotkanie opłatkowe. Każdy mógł podejść do arcybiskupa, przełamać się opłatkiem i spokojnie porozmawiać. Skorzystało ok. 150 osób. Goście otrzymali w prezencie od hierarchy bombki choinkowe z wizerunkiem katedry oraz życzeniami świątecznymi.

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

abp Sławoj Leszek Głódź

Tomasz Lewandowski

Opłatek z Metropolitą wrocławskim

Opłatek z Metropolitą wrocławskim

Spotkanie rozpoczęto od przeczytania fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Jezusa w Betlejem. Następnie głos zabrał metropolita wrocławski. Zwrócił uwagę, że święta Bożego Narodzenia każdego roku przypominają o chwili, w której ziemia ujrzała swego Zbawiciela, a pierwszymi, którzy dostąpili tego zaszczytu byli betlejemscy pasterze. - Oni odpowiadając na wezwanie aniołów, udali się do ubogiej stajenki. Zobaczyli małe dziecię, jednak oświeceni światłem wiary rozpoznali w nim Wcielonego Boga - mówił hierarcha, życząc zebranym tego samego światła, które pomoże rozpoznawać Jezusa przychodzącego w drugim człowieku, pod postacią chleba w czasie Eucharystii i w swoim Słowie.

Reklama

- Rodzący się Chrystus przypomina, że Bóg tak pokochał człowieka, iż dał Swojego Syna, byśmy mieli życie. Niech Syn Boży pomaga i wspiera, błogosławi i darzy wszelkimi potrzebnymi łaskami. Cieszę się obecnością każdego i każdej z Was i raz jeszcze życzę Radosnych Świąt - spuentował abp Kupny. Następnie prawie godzinę przyjmował życzenia od zebranych gości. Wśród nich byli delegaci różnych wspólnot, parafii, organizacji oraz osoby prywatne. Niektórzy przebyli ponad 100 km, by spotkać się twarzą w twarz w metropolitą.

Ksiądz arcybiskup kolejną godzinę rozmawiał z dziennikarzami. Udzielał wywiadów, składał życzenia czytelnikom, widzom i słuchaczom. Wśród pytań najczęściej zadawanych arcybiskupowi były takie, które dotyczyły sensu organizowania tego rodzaju spotkań. - Bardzo cenię sobie bliskość ludzi, a te święta w sposób szczególny o tej bliskości nam przypominają - tłumaczył arcybiskup, dopowiadając: - Odczuwamy ją przede wszystkim na poziomie zbliżenia z tymi, dla których często wśród codziennych obowiązków i zabiegania nie mamy czasu. Siadamy z rodziną do wspólnej wigilii, dzielimy się opłatkiem, razem modlimy się, czytamy Pismo Święte, rozmawiamy, wspominając rodzinne historie i śpiewamy kolędy. Nikt nie liczy czasu. Nikt się nie spieszy. Cieszymy się, że jesteśmy razem. Bliskość wyrażamy również przesyłając sobie życzenia, pamiętając o słabszych i potrzebujących. Ludziom wierzącym święta Bożego Narodzenia przypominają o innym wymiarze bliskości, który wyraża się tym, że Bóg chciał być tak bliski człowiekowi, iż stał się jednym z nas.

2014-12-20 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oktawa Bożego Narodzenia

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Graziako

Dziś Kościół obchodzi trzeci dzień oktawy Bożego Narodzenia. W liturgii obchody Bożego Narodzenia trwają osiem dni. Oktawa (łac. octavus - ósmy) jest to czas w liturgii obejmujący ważną uroczystość i siedem dni po niej następujących. Ma ona swoją wielowiekową tradycję.

Najwcześniej w III w. powstała oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, w czasie której odbywały się nabożeństwa i katechezy dla nowo ochrzczonych dorosłych. Po przyjęciu chrztu w Noc Paschalną konieczne było wtajemniczenie (tzw. mistagogia) w pełniejsze rozumienie tajemnicy zbawienia (co działo się w oktawie). W VII wieku ukształtowała się oktawa Bożego Narodzenia, później Bożego Ciała i Najświętszego Serca Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #67

Kto powinien być pierwszy? Nie tylko apostołowie mieli z tym problem. Skupieni na tym nie umieli zrozumieć i przyjąć nauki Jezusa. Czy tak samo nie jest czasem w życiu każdego z nas? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję