Reklama

Niedziela Rzeszowska

Diecezja rzeszowska ma sześciu nowych diakonów

Niedziela rzeszowska 24/2017, str. 1

[ TEMATY ]

diakonat

Daniel Pruchnicki

Nowi diakoni

Nowi diakoni

Sześciu kleryków V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie: Mariusza Bilskiego (Gorlice – św. A. Bobola), Jakuba Lorenca (Będziemyśl), Piotra Łobodę (Żelichów), Marcina Patera (Łęg Tarnowski – Świętej Trójcy), Daniela Sączawę (Kamień) oraz Szczepana Węglowskiego (Widełka) 27 maja 2017 r. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach wyświęcił na diakonów biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Kim jest diakon? Najogólniej można powiedzieć, że jest duchownym. Jednak nie jest jeszcze prezbiterem, ani tym bardziej biskupem. Pomaga tym dwóm ostatnim w głoszeniu słowa Bożego, rozdzielaniu Komunii św. oraz troszczy się, aby w Kościele rozwijały się dzieła miłosierdzia. Od momentu święceń diakon może m.in. chrzcić, błogosławić małżeństwa i grzebać zmarłych. Jednak przede wszystkim powinien naśladować Jezusa w Jego miłości do każdego człowieka.

W tym roku święcenia diakonatu były wyjątkowe. Po raz pierwszy nie odbyły się one w katedrze rzeszowskiej, a w wybranym wcześniej kościele parafialnym. Było to na pewno wielkie przeżycie dla gorliczan chociażby dlatego, że zwykle nie mają oni możliwości uczestniczyć w takich celebracjach. Mimo takiego wyróżnienia dla parafii św. Andrzeja Boboli z pewnością bardziej istotne będą duchowe owoce, jakie, miejmy nadzieję, przyniesie to wydarzenie.

Reklama

Tuż przed włożeniem rąk i modlitwą konsekracyjną Ksiądz Biskup w homilii przypomniał trzy główne wartości, na podstawie których wybiera się mężczyzn do stanu diakonatu. Są to: dobra sława, pełnia Ducha Świętego i mądrość. Nawiązując także do hasła tego roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”, przypomniał – wtedy jeszcze kandydatom do diakonatu – że nie z własnym, ale z Bożym Słowem mają iść do świata i głosić Ewangelię.

Po zakończeniu uroczystości zarówno diakoni, jak i ich rodzice dzielili się swoimi przeżyciami, często powtarzając, że była ona niezwykle piękna i wzruszająca. Szczególnie przejmującym momentem była Litania do Wszystkich Świętych. W tym czasie kandydaci do diakonatu leżeli krzyżem, a wszyscy stojący wkoło, na czele z biskupem, modlili się za nich, prosząc o Ducha Świętego. Na niejednej skroni dało się zauważyć wtedy łzę wzruszenia. Również diakoni mu ulegali. Były to łzy radości z tego, że Pan po długiej drodze formacji wybrał ich do pełnienia służby Bożej.

Dziś diakoni potrzebują naszej modlitwy. Pamiętajmy o nich i módlmy się o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

2017-06-08 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: święcenia diakonów

[ TEMATY ]

diakonat

święcenia

Joanna Adamik

- Przyjmując na siebie te zobowiązania stajecie się znakiem sprzeciwu wobec tego świata. Musicie się liczyć z trudnościami o których pisał św. Paweł: mogą pojawić się utrapienia, uciski, prześladowania, niebezpieczeństwa, może nawet miecz - mówił podczas święceń diakonatu w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W swoim słowie arcybiskup nawiązał do Ewangelii, w której Chrystus mówi o tym, że jest Dobrym Pasterzem. Metropolita stwierdził, że potwierdzenie tych słów znalazło się w męce i zmartwychwstaniu Jezusa. Dopełnienie Chrystusowej Paschy miało miejsce w Wieczerniku, gdy Zbawiciel ustanowił Eucharystię oraz sakrament kapłaństwa. Arcybiskup zauważył, że List do Rzymian, pisany z Koryntu przez św. Pawła wskazuje na to jak wielka moc chrześcijan wynika z tego, że Jezus jest Dobrym Pasterzem, który oddał życie za swoje owce. Chrześcijanie mają w sobie pewność, że Trójjedyny Bóg jest z nimi, dlatego mogą pokonać wszelkie trudności. Od Jego miłości nie odłączą ich żadne trudności i to dzięki Niemu odniosą pełne zwycięstwo. Metropolita przywołał przemówienie św. Pawła do starszych Kościoła w Milecie oraz jego list do Tymoteusza, w którym apostoł stwierdzał, że Kościół będzie borykał się z trudnościami, gdy pojawią się fałszywi nauczyciele. Dobry pasterz powinien cały czas czuwać nad swoimi owcami.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przebaczenie, wspólnota i misja źródłami pokoju

2023-02-01 10:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wybierzmy bycie świadkami przebaczenia, obrońcami we wspólnocie, ludźmi w misji pokoju w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.

Bandeko, bobóto [Bracia i siostry, pokój]

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję