Reklama

Polska

Łączy nas nie tylko ława szkolna

Niedziela Ogólnopolska 25/2017, str. 28-29

[ TEMATY ]

szkoła

Beata Janczura-Karcz

Uczniowie franciszkańskiego LO w Wieliczce pochodzą z całej Polski, a także z Niemiec, Szwajcarii, Kanady i Ukrainy

Uczniowie franciszkańskiego LO w Wieliczce pochodzą z całej Polski, a także z Niemiec,
Szwajcarii, Kanady i Ukrainy

O nas

Jesteśmy męskim Liceum Ogólnokształcącym. Nasza szkoła kształci młodych ludzi w duchu franciszkańskim. Dysponujemy internatem. Łączy nas nie tylko ława szkolna. Tworzymy wyjątkową wspólnotę i uczymy się mądrze wkraczać w dorosłość, w poszanowaniu wartości chrześcijańskich, w szacunku do nauki i miłości do Ojczyzny.

O tym, jak ważnym i dobrym wyborem była nasza szkoła, świadczą jej absolwenci, związani z franciszkańskim liceum, którzy chętnie je odwiedzają, co stało się niepisaną tradycją tej placówki.

Reklama

Nasi uczniowie pochodzą z całej Polski, a także z Niemiec, Szwajcarii, Kanady i Ukrainy. Dzięki takiej różnorodności poznajemy swoje kultury, uczymy się wzajemnego szacunku i doskonalimy języki obce.

Historia

Korzenie naszej szkoły sięgają Lwowa z początków XX wieku, gdzie zostało powołane do istnienia Kolegium św. Antoniego. Absolwentem tej placówki był m.in. bł. Krystyn Gondek, męczennik z czasów II wojny światowej. Zawiłe dzieje naszej Ojczyzny sprawiły, że szkołę przeniesiono do Warszawy, a następnie do Wieliczki, gdzie władze stalinowskie na krótko przerwały jej działalność. We wrześniu 1958 r. w Kolegium wznowiono naukę. Powstała szkoła o charakterze Niższego Seminarium Duchownego z programem nauczania liceum ogólnokształcącego. Liczni jej absolwenci z tego okresu wybrali drogę zakonną i kapłańską. Szkołę odwiedzali znani goście, z których najznamienitszym był niewątpliwie kard. Karol Wojtyła. Dzięki zmianom ustrojowym, które objęły naszą Ojczyznę, 16 lipca 1991 r. Kolegium uzyskało na stałe prawa szkół publicznych, które obowiązują do dzisiaj. Jako Liceum Ogólnokształcące Franciszkanów placówka realizuje program zgodny z wymogami MEN. Szkoła miała i nadal ma profil humanistyczny. Działały przy niej chór, teatr, uczniowie systematycznie uczestniczyli w życiu kulturalnym Wieliczki i Krakowa. Obecnie, u progu 60-lecia istnienia Liceum, staramy się kontynuować te tradycje.

Nauka

Nasza szkoła zapewnia swoim uczniom bezpieczeństwo, dobrą atmosferę oraz wspomaganie pełnego rozwoju osobowego młodego człowieka w oparciu o wartości chrześcijańskie.

Reklama

Kilkunastoosobowe klasy umożliwiają uczącym indywidualne podejście do swoich podopiecznych. Uczniom osiągającym najlepsze wyniki w nauce szkoła zapewnia możliwość poszerzania swej wiedzy i umiejętności, udział w różnorodnych konkursach, zawodach sportowych i olimpiadach, dodatkowe konsultacje z uczącymi oraz uczestnictwo w cyklicznych wykładach wybitnych profesorów uniwersytetów krakowskich w ramach Akademii Siemaszki – projektu skierowanego do uzdolnionej młodzieży.

Chłopcom wymagającym indywidualnego toku nauczania szkoła daje możliwość dodatkowej pracy pod kierunkiem nauczyciela. W celu wyrównania zaległości zapewniamy spotkania z pedagogiem szkolnym i diagnozowanie ewentualnych problemów w miejscowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Uczniom przygotowującym się do egzaminu maturalnego szkoła zapewnia dodatkowe zajęcia i konsultacje z uczącymi.

W ramach zajęć organizowanych w internacie uczniowie każdego dnia mają obowiązkowo wyznaczone godziny przeznaczone na naukę. Przez cały dzień przebywają pod opieką wychowawców i nauczycieli. W życzliwej atmosferze, przez spełnianie codziennych obowiązków, uczą się samodzielności i odpowiedzialności, tak potrzebnych w dorosłym życiu.

Szkoła i otoczenie

Szkoła, w której się uczymy, znajduje się w budynku przylegającym do klasztoru Ojców Franciszkanów. Trzypiętrowa kondygnacja wygodnie dzieli przestrzeń na część lekcyjną z salami, bogato wyposażoną biblioteką oraz czytelnią, internat, z jedno- lub dwuosobowymi pokojami, oraz część kulturalno-rekreacyjną, gdzie znajdują się multimedialna aula, sala telewizyjna oraz siłownia. Otoczenie szkoły jest wyjątkowo malownicze, ponieważ szkolny budynek jest usytuowany przy pięknym, pieczołowicie zadbanym ogrodzie, na terenie którego stoi Porcjunkula – kopia kaplicy św. Franciszka z Asyżu. Znajduje się tam również legendarne, przeszło stuletnie drzewko jerozolimskie, a także niespełna roczne drzewko z ołtarza w podkrakowskich Brzegach, gdzie papież Franciszek odprawił Mszę św. w czasie Światowych Dni Młodzieży. Całość tworzy wyjątkowy krajobraz zieleni, wśród której można odpoczywać po zajęciach. Ogród jest wyposażony również w obszerną altanę, profesjonalny grill oraz boisko. Ze wszystkich tych dobrodziejstw korzystają, oczywiście, uczniowie.

Szkoła ma bardzo dobrą lokalizację. W bezpośrednim sąsiedztwie są przystanki autobusowe i kolejowe, łączące Wieliczkę z Krakowem (z krakowskiego dworca przyjeżdża się bezpośrednio pod mury szkoły). W wolnym czasie mamy możliwość korzystania z blisko położonych atrakcji miasta: tężni solankowej, basenu, parku, a od ścisłego centrum dzieli 5-minutowy spacer.

Formacja duchowa

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w codziennej Eucharystii. Raz w miesiącu organizowane są także weekendowe dni skupienia, które dają możliwość pogłębienia swoich relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem, wspomagają rozwój duchowy i emocjonalny, a także odpowiadają na wiele pytań i wątpliwości, pomagając w ten sposób odnaleźć się na wielu, krętych niekiedy, ścieżkach naszego młodzieńczego życia.

Kultura

Tradycją naszej szkoły są regularne, comiesięczne wyjścia do teatru. Chodzimy także do filharmonii, do kina na wartościowe filmy, zwiedzamy wystawy i galerie sztuki, aktywnie uczestniczymy w kulturalnym życiu Wieliczki i Krakowa. Czynnie bierzemy udział w uroczystościach patriotycznych, często sami przygotowujemy przedstawienia teatralne. Nasze artystyczne inicjatywy są w tej szkole realizowane. Dzięki kameralnemu charakterowi naszej placówki każdy może swobodnie rozwijać swoje talenty muzyczne, plastyczne, aktorskie i dziennikarskie. Redagujemy szkolnego Facebooka i stronę internetową: www.franciszkanie.edu.pl .

Wycieczki

Franciszkańskie liceum słynie ze wspaniale organizowanych wycieczek. Podróżujemy po Polsce i poza jej granice. W ostatnich latach odwiedziliśmy m.in.: Lwów, Budapeszt, Warszawę, Sandomierz, a także malowniczy Kazimierz nad Wisłą. Wspólne wyjazdy mają na celu zarówno rekreację, jak również naukę i poznanie kraju, są dostosowane do wieku uczniów i programu szkoły.

Kontakt z rodzicami

Rodzice i opiekunowie uczniów zawsze mogą liczyć na życzliwy kontakt i ścisłą współpracę z wychowawcami. Dziennik elektroniczny umożliwia nie tylko kontakt z uczącymi ze strony rodziców, ale też monitorowanie naszych osiągnięć i postępów w nauce.

Opinie o szkole

• W tej szkole nikt nie jest numerem...

• Z chęcią przeżyłbym kolejne trzy lata wśród tych murów...

• Dziękuję za gruntowne przekazywanie młodemu pokoleniu rzetelnej wiedzy... wartości... patriotyzmu oraz instrukcje posługiwania się ścierką i mopem:)

• Jedyna szkoła, w której cała dyrekcja zabierze cię w weekend w góry.

• Tylko w tej szkole – z dzieciaka w prawdziwego mężczyznę!

Zapraszamy młodych, ambitnych, poszukujących do podjęcia nauki w naszym liceum. Na pewno warto!

2017-06-12 14:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ordo Iuris podsumowuje akcję "Chrońmy dzieci"

[ TEMATY ]

szkoła

Fotolia.com

Kilka miesięcy akcji „Chrońmy Dzieci”, zainicjowanej przez Ordo Iuris, to ponad pół tysiąca zgłoszeń rodziców i ujawnienie 29 organizacji, których obecność w szkole budzi wątpliwości. Co najważniejsze, w wyniku akcji, prawo otwierające furtkę dla prowadzenia działań antydyskryminacyjnych w szkołach zostało zmienione - informuje Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Publikujemy treść komunikatu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, podsumowującego akcję "Chrońmy dzieci":

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do św. Anny

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Aktywnie i po łódzku

2021-07-27 16:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Helena Lopes

W dniu dzisiejszym swoje wakacje w Stolicy Węgier rozpoczęła młodzież także z naszej Archidiecezji ze wspólnota Chemin Neuf. Do 1.08.2021 młodzi będą przebywać w Budapeszcie, gdzie przygotowany został dla nich bardzo wyjątkowy plan pobytu. W programie zarówno spotkania całej grupy jak i formacja i działanie w małych podgrupach. Młodzież mają do wyboru 5 ścieżek:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję