Reklama

Zatroskani o trzeźwość

Pragnę się podzielić wrażeniami, ale też przemyśleniami, które towarzyszyły mi podczas konferencji zorganizowanej przez Parlamentarny Zespół ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości

Konferencja odbyła się w budynku sejmu, w Sali Kolumnowej, 26 maja br. Ostatni raz tego rodzaju spotkanie miało miejsce w sejmie i było poświęcone tym samym zagadnieniom przed jedenastu laty, czyli w 2006 r.

Głos specjalistów

Sala wypełniła się tak jak wtedy. Przybyli parlamentarzyści, nie zabrakło specjalistów od walki z nadużywaniem alkoholu, narkotyków i wszelkich używek zagrażających zdrowemu rozwojowi i życiu ludzkiemu. Obecne było też duchowieństwo diecezjalne i zakonne, Episkopat zaś reprezentowali abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący ww. zespołu KEP oraz niżej podpisany, były przewodniczący tegoż zespołu.

Reklama

Wszyscy zostaliśmy powitani przez poseł Małgorzatę Zwiercan – przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i poseł Krystynę Wróblewską – wiceprzewodniczącą. W swoim wystąpieniu marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, jako gość honorowy, ale także jako gospodarz tego miejsca, wyraził radość z podjęcia tematu związanego z uzależnieniami, które są przyczyną tak licznych dramatów, nieszczęść i tragedii. Abp Jędraszewski odwołał się natomiast do przesłanek moralnych z podkreśleniem znaczenia życia duchowego w pracy nad uwolnieniem się od nałogów. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska starała się wykazać potrzebę zdecydowanej pracy nad eliminowaniem wszelkiego rodzaju narkotyków z życia rodzinnego, z pracy i z całej przestrzeni kultury. Trosce o zdrowie poświęcił swoje wystąpienie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, mając na uwadze przede wszystkim swój resort.

Od strony walki z alkoholizmem ważne było wystąpienie prof. nzw. dr. hab. Krzysztofa Wojcieszka, który jest dobrze znanym działaczem trzeźwościowym w Polsce. Zaproponował on opracowanie Narodowego Programu Trzeźwości. Na prawne aspekty wychowania w trzeźwości zwrócił z kolei uwagę Krzysztof Brzózka – dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a na aspekt wychowania w rodzinie i przez rodzinę – dr hab. Maria Ryś, profesor UKSW. Wątek medyczny został podjęty przez lekarza psychiatrę – prof. dr. hab. n. med. Marcina Wojnara z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który podkreślił niebezpieczeństwo płynące ze „szkód zdrowotnych związanych z używaniem alkoholu”. O psychologicznym aspekcie alkoholizmu mówiła Agnieszka Litwa-Janowska – przewodnicząca Rady Superwizorów Psychoterapii Uzależnień, prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Terapeutów Uzależnień. Bardzo wyraźnie zabrzmiał głos przedstawicielki samorządów – dr Agnieszki Muzyk, wiceprezydent Łomży.

Uwrażliwić społeczeństwo

Pod koniec głos zabrały obie panie posłanki, które zwróciły się do zebranych z mobilizującym pytaniem: „Czy rola parlamentów ogranicza się tylko do procesów legislacyjnych?”. Następnie przemówił bp Bronakowski, który podziękował wszystkim uczestnikom spotkania. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości przypomniał, że konferencja odbywała się pod hasłem: „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”, miała więc na celu uwrażliwienie całości naszego społeczeństwa na ten problem. Zachęcił też do dalszych wysiłków zmierzających do uzdrowienia naszej Ojczyzny z choroby alkoholowej i uwolnienia od wszelkich uzależnień.

Nie tylko: co, ale też: jak

Pragnę dodać, że było to bardzo potrzebne spotkanie, podjęto na nim bowiem kwestie, które domagają się ciągłego przypominania. Oczywiście, jedno spotkanie, nawet na tak wysokim poziomie, nie załatwi wszystkiego, zwłaszcza że wystąpienia ukierunkowane były na ukazywanie zła, zagrożeń płynących z nadużywania alkoholu. Podkreślano przy tej okazji wszystko to, co płynie z tego rodzaju sytuacji, ze zwróceniem uwagi na zagrożenia. Wydaje się jednak, że było zbyt mało wystąpień wskazujących na to, jak ten problem rozwiązywać. I jeśli można coś zasugerować z myślą o kolejnym takim zgromadzeniu, to większą uwagę należałoby skierować na to, jak mamy zwalczać to zagrożenie – czy nie trzeba poświęcić więcej czasu na wychowanie młodych pokoleń, poczynając od rodziny, przez szkołę, media, po kulturę i sztukę. Tego z serca życzę wszystkim zainteresowanym trzeźwością i całej naszej Ojczyźnie! pamiętajmy o tych wszystkich sprawach, a także o zbliżającej się pielgrzymce na Jasną Górę (17-18 czerwca br.), poświęconej modlitwom o trzeźwość.

2017-06-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0

2021-07-30 09:05

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Na zakończenie pierwszej rundy biało-czerwoni w niedzielę (godz. 2) zmierzą się z Kanadą.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję