Reklama

Niedziela Świdnicka

Ludzie pracy w Henrykowie

Około tysiąca osób z całego Dolnego Śląska wzięło udział w II Archidiecezjalnej Pielgrzymce Ludzi Pracy do Henrykowa, a wśród nich przedstawiciele z diecezji świdnickiej, m.in. z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa i Kłodzka

Niedziela świdnicka 25/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

ludzie pracy

Janusz Wolniak

Poczty sztandarowe zakładów pracy z Dolnego Śląska

Poczty sztandarowe zakładów pracy z Dolnego Śląska

Do klasztoru Ojców Cystersów przybyli przedstawiciele wielu zakładów pracy, związkowcy z NSZZ „Solidarność”, przedsiębiorcy, duchowni, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku, spotkaniu przewodniczył metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny.

Głównym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. w intencji ludzi pracy naszego regionu. – Sprawiacie mi wielką radość, przybywając do Henrykowa ze swoimi duszpasterzami. Zapraszam do wspólnej modlitwy za cały świat pracy i do uważnego wsłuchiwania się w słowo Boże – na początku swej homilii abp Kupny zwrócił się do zebranych. Dalej nawiązał do słów Jezusa Chrystusa: „Nie zostawię was sierotami” i wyjaśniał, że Bóg nie jest obojętny na sprawy, którymi żyją ludzie, zarówno te osobiste jak i społeczne a słowa obietnicy Zbawiciela aktualne są również w dzisiejszych czasach. Jezus w mowie pożegnalnej pomaga uczniom zrozumieć sens i wartość swojego odejścia do ojca a także pociesza w bólu (…). Pocieszycielem posłanym przez Ojca do pogrążonej w mroku grzechu ludzkości jest Jezus Chrystus. Bóg Ojciec posyła Syna, który przez swoje wcielenie przynosi nadzieję. Chrystus przez cały czas swojej publicznej działalności niósł nadzieję chorym, cierpiącym, skrzywdzonym, ubogim i potrzebującym i tym którzy jak prorokini Anna i starzec Symeon pełni pokory oczekiwali przyjścia Mesjasza. Spełnieniem nadziei była męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. W dalszej części homilii arcybiskup Kupny podkreślał, że nie ma prawdziwego rozwiązywania problemów społeczno-gospodarczych bez odniesienia do uniwersalnych wartości chrześcijańskich wynikających z nauki Ewangelii i że nigdy nie znajdziemy w sobie dość wewnętrznej motywacji i determinacji do kształtowania porządku gospodarczego odpowiadającego godności człowieka, jeśli nie będzie nam towarzyszyła świadomość obecności Boga w naszym życiu – Jego spojrzenia pełnego miłości i troski o nasze szczęście. (…) Demokracja, wolność gospodarcza potrzebują światła Ewangelii, aby przyczynić się do zbudowania społeczeństwa, w którym każdy człowiek, każda rodzina i wszystkie społeczności pośrednie znajdą dla siebie właściwe życiowe przestrzenie oraz włączą się aktywnie w harmonijne budowanie wspólnego dobra – kontynuował metropolita.

Reklama

Na zakończenie homilii powiedział: – Pragnę w tym miejscu wyrazić moje wielkie uznanie dla działaczy związku zawodowego Solidarność i dla przedsiębiorców, że tutaj na Dolnym Śląsku wraz z przedstawicielami świata akademickiego, wypracowują godny rozpowszechnienia model współpracy i dialogu. Obecność jednych i drugich na tej pielgrzymce świata pracy jest tego wymownym przykładem. Wszystkim za to z całego serca bardzo dziękuję. Ksiądz arcybiskup docenił także zaangażowanie środowisk biorących udział w pielgrzymce w akcję pomocy poszkodowanym przez tragiczne działania wojenne w Aleppo.

Po zakończeniu Mszy św. do zgromadzonych uczestników pielgrzymki swoje przesłanie wystosował ks. Rafał Cyfka, dyrektor Biura Regionalnego w Krakowie „Pomocy Kościołowi w Potrzebie”: – Jest takie stare afrykańskie powiedzenie, które mówi, że gdzie walczą dwa słonie, tam najbardziej cierpi trawa. To powiedzenie najmocniej sprawdza się właśnie w Syrii, w Aleppo. Walczące ze sobą dwa słonie podeptały ludzi tak mocno, że dzisiaj potrzebna jest ogromna pomoc – medyczna i finansowa, by tym ludziom przywrócić normalne życie i godność. Dlatego bądźmy z nimi solidarni, zechciejmy odpowiedzieć na ten apel księdza arcybiskupa i Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Pomóżmy przywrócić szpital Świętego Ludwika, aby mógł działać i nieść pomoc cierpiącym Syryjczykom i cierpiącym mieszkańcom Aleppo.

Wybór Henrykowa na miejsce pielgrzymki ludzi pracy nie był przypadkowy. Wspaniała atmosfera panująca podczas pierwszej pielgrzymki w ubiegłym roku oraz inspiracja wynikająca z obecności i działalności Ojców Cystersów zadecydowała, że właśnie do tego miejsca postanowiono się udać, by u stóp figury Matki Bożej dziękować za łaski i prosić o nowe dla wszystkich ludzi pracy naszego regionu. Już wcześniej abp Józef Kupny zauważał, że wszystko, co było i jest związane z klasztorem w Henrykowie, w świetle wiary wyraźnie pozwala dostrzec działanie Ducha Świętego. Analizując fakty historyczne, wskazujące na powstanie klasztoru cysterskiego i późniejszą jego działalność widać, że zakon ten umiejętnie łączył pracę fizyczną z modlitwą. To sprawia, że miejsce to doskonale nadaje się na spotkanie ludzi pracy, ponieważ tutaj tej pracy uczono – cystersi byli nie tylko głosicielami wiary, ale również mistrzami w uprawie roli, sadów, hodowli zwierząt. Uczyli gospodarności i wprowadzali w ówczesnej zachodniej Europie – innowacyjne metody pracy. Łączenie modlitwy z pracą powinno być ważne również dla współczesnych pracowników. W działalności cystersów należy bowiem szukać inspiracji do odbudowy etosu pracy. Łącząc pracę z modlitwą można kształtować jej duchowość, która pozwala przybliżać się do Boga. I trzeba mieć świadomość, że codzienna, zwykła praca wykonywana rzetelnie, jest kontynuacją dzieła Stwórcy.

Reklama

Poza wspólną modlitwą uczestnicy pielgrzymki mieli możliwość zwiedzania cysterskiego klasztoru a nadto okazję do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów oraz zabawy podczas okolicznościowego koncertu zespołu „Lombard”.

Serdeczna atmosfera i radość panująca podczas pielgrzymki oraz pragnienie ponownego spotkania sprawiły, iż podjęto decyzję, że wydarzenie to na stałe wpisze się w życie Kościoła na Dolnym Śląsku. Zdecydowano, że pielgrzymki ludzi pracy całej archidiecezji będą odbywały się zawsze w trzecią niedzielę maja każdego roku.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matko, która nas znasz, z ludźmi pracy bądź!

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

ludzie pracy

PremierRP

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy trwa w dniach 14-15 września na Jasnej Górze. Doroczne spotkanie przebiega pod hasłem „Matko, która nas znasz, z dziećmi swymi bądź”. Na centralną Mszę św. w niedzielę, 15 września przybyło ok. 20 tys. osób.

Po raz pierwszy z Ludźmi Pracy modli się premier RP Mateusz Morawiecki. Mówił: „Raz jeszcze przywołam te piękne słowa bł. ks. Jerzego ‘człowiek nawet ciężko pracujący, ale bez Boga, bez modlitwy, bez ideałów będzie jak ptak z jednym skrzydłem drepczący po ziemi’. Polacy zawsze szukali Solidarności, poszukiwali ideałów, one oświetlały nam drogę naszych wysiłków, wysiłków najpierw ku wielkiej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, potem wysiłków zmierzających do odzyskania niepodległości, a dziś znowu w nowym świecie, w nowych okolicznościach, nowych wyzwaniach, wysiłków, które mają obudzić naród do wielkości. Te wysiłki muszą zostać uwieńczone powodzeniem, ale stanie się tak tylko kiedy ludzie pracy, ludzie solidarności będą ręka w rękę ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, wszystkimi ludźmi ze wszystkich zawodów starali się rozpoznać ścieżki ku przyszłości. Wiara, wolność, solidarność są ze sobą nierozłącznie w polskich dziejach i w polskiej duszy splecione. Wydaje mi się, że w rzeczy samej, że Polska jest takim nierozerwalnym splotem wiary, wolności i solidarności”

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Duchowny wygłosił 18 września w katedrze gnieźnieńskiej konferencję poświęconą trosce kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych. Wykład odbył się w ramach odbywającego się w Gnieźnie dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i przygotowany został w oparciu o wystąpienia i osobiste zapiski kardynała, będące – jak stwierdził ks. Czyżewski – najbardziej wiarygodnym świadectwem jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję