Reklama

Niedziela Świdnicka

Słowo pasterza

Wielka tajemnica wiary

Niedziela świdnicka 25/2017, str. 5

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Bożena Sztajner/Niedziela

W centralnym momencie każdej Mszy św. słyszymy dobrze nam znane słowa: „Oto wielka tajemnica wiary”. Właśnie Eucharystia, którą sprawujemy i w której uczestniczymy, jest tą tajemnicą.

Reklama

Na kartach Ewangelii możemy przeczytać o cudownym rozmnożeniu chleba. Św. Łukasz wspomina o wielkim tłumie ludzi zebranym wokół Jezusa, spośród którego wymienia tylko mężczyzn w liczbie około 5 tys. Zbliżał się wieczór. Po wielogodzinnym pobycie przy Jezusie wszystkim doskwierało zmęczenie i głód. Uczniowie doradzali Jezusowi, aby odprawił ludzi, ponieważ na miejscu nie było żadnych zapasów, a zdobycie jedzenia na pustkowiu było niemożliwe. Interwencja uczniów nie miała charakteru prośby o cud, lecz była wyrazem trzeźwej oceny sytuacji. Jezus skierował do uczniów słowa: „Wy dajcie im jeść!”. Na co oni bezradnie stwierdzili: „Mamy tylko pięć chlebów i dwie ryby” (Łk 9,13). Jezus wziął sprawy w swoje ręce: „wziął te pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo i odmówiwszy nad nimi błogosławieństwo, połamał i dawał uczniom, by podawali ludowi” (w. 16). Jezus błogosławił i rozmnażał. „Jedli i nasycili się wszyscy, i zebrano jeszcze dwanaście koszów ułomków, które im zostały” (w. 17). Ten cud rozmnożenia chleba był zapowiedzią Eucharystii. Takie same słowa jak przy rozmnożeniu chleba są i przy opisie Ostatniej Wieczerzy: „Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom” (Mt 26,26). Także polecenie Jezusa „wy dajcie im jeść” zapowiadało, że to właśnie Apostołowie i ich następcy będą w przyszłości sprawowali te tajemnice dla przyszłych pokoleń ludu Bożego. Słowa: „wy dajcie im jeść” mają swój odpowiednik w poleceniu Jezusa: „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22,19).

W dzisiejszym świecie Eucharystia jest sprawowana w różnych miejscach, o różnych porach dnia i w różnych językach. Kapłani wypełniają polecenie Jezusa: „To czyńcie na moją pamiątkę”; „wy dajcie im jeść”. Kapłani przy ołtarzach Pańskich uobecniają ofiarę zbawczą Chrystusa, Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, i podają ludziom chleb eucharystyczny, który daje życie, który karmi ludzkiego ducha, który jest zadatkiem życia wiecznego. Wśród wielu kapłanów polskich w latach powojennych Eucharystię sprawował ks. Jerzy Popiełuszko. Sprawował ją dla dzieci i dorosłych, dla robotników, którzy upominali się o swoje prawa do wolnych związków zawodowych, sprawował dla członków „Solidarności”. Ostatni raz odprawiał Eucharystię 19 października 1984 r. w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W ostatniej homilii swego życia powiedział słowa: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. Gdy po Mszy św. wracał do Warszawy, zatrzymali go oprawcy Służby Bezpieczeństwa. W bestialski sposób zamordowali kapłana Eucharystii, który złożył ofiarę ze swego życia za wartości, które głosił i którymi żył – na wzór samego Chrystusa.

Radujmy się obecnością Chrystusa wśród nas. Przychodźmy z radością na niedzielną Eucharystię. Wstępujmy w dni powszednie do naszych świątyń na adorację. Mocą czerpaną z Eucharystii bądźmy świadkami Miłości.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec poświęcił górską kaplicę na Wielkiej Sowie

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Kaplicę na Wielkiej Sowie - najwyższym szczycie Gór Sowich zaliczanym do Korony Gór Polski poświęcił w sobotę bp Ignacy Dec. Niewielka świątynia przyjęła wezwanie: Matki Bożej Słuchającej, św. Stanisława - biskupa i męczennika oraz św. Jana Gwalberta - patrona leśników.

- Przychodzimy na to szczególne miejsce, aby zaczerpnąć nowego powiewu naszej wiary i prosić Ducha Świętego, aby nas wspierał i umacniał w codziennych decyzjach. Boga każdego dnia mamy nosić w swoim sercu, aby zajmował w naszym życiu pierwsze miejsce – zachęcał biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję