Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pyrzycki Plener Malarski u źródeł św. Ottona

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2017, str. 3, 5

[ TEMATY ]

malarstwo

Ks. Robert Gołębiowski

Piękno ziemi pyrzyckiej uchwycone przez młodych artystów

Piękno ziemi pyrzyckiej uchwycone przez młodych artystów

Postać św. Ottona z Bambergu jest dla całego Pomorza Zachodniego fundamentem przyniesionej przez niego wiary i budowania zrębów Kościoła, który do tej pory czerpie wiele natchnień z jego misyjnego posługiwania. Zbliża się powoli 900. rocznica chrztu Pomorzan, dlatego nie dziwią liczne inicjatywy, które mają na celu przypomnienie dziedzictwa Ottonowego wraz z godnym uczczeniem jego pracy ewangelizacyjnej. Niewątpliwie do takich cennych pomysłów należy Plener Malarski, który od 15 do 26 maja miał miejsce w Pyrzycach, a którego głównym motywem było tworzenie: „U Źródła w Poszukiwaniu Śladów św. Ottona”.

Plener malarski jest inicjatywą starosty pyrzyckiego Stanisława Stępnia oraz dziekana ks. dr kan. Grzegorza Harasimiuka, a także Liceum Plastycznego w Szczecinie, którego dyrektorem jest pyrzyczanin Artur Sawczuk. Myśl o zorganizowaniu pleneru wyszła naprzeciw pragnieniu, aby połączyć piękno sztuki malarskiej z prezentacją dziedzictwa Pyrzyc, w tym chrześcijańskich korzeni wypływających z chrystianizacji dokonanej przez patrona naszej archidiecezji. Jak mówi ks. kan. dr Grzegorz Harasimiak: – Idea pleneru ma na celu ukazanie tożsamości ziemi pyrzyckiej. Poprzez pokazanie piękna miejscowych zabytków pragniemy powrócić do źródła, jakim był chrzest Pyrzyczan, za którym poszedł rozwój zarówno miasta, jak i regionu. Młodzież w swojej warstwie merytorycznej tworzy obrazy przedstawiające zabytki sakralne, jak i pozostałe, które stanowią o wartości dziejów Pyrzyc. Wykonane prace stanowić będą walor artystyczny, ale także historyczno-ewangelizacyjny oraz zachęcić mają wszystkich odwiedzających naszą ziemię do pochylenia się nad dziedzictwem św. Ottona.

Reklama

Na niezaprzeczalną wartość pleneru wskazuje również starosta pyrzycki S. Stępień: – Razem z ks. dziekanem Grzegorzem szukaliśmy inspiracji do jeszcze wyraźniejszego uwypuklenia wartości chrztu, jakiego w 1124 r. dokonał w Pyrzycach św. Otton. Jedną z form uczczenia tego wydarzenia oraz utrwalania jego znaczenia stanie się właśnie obecny plener malarski. Ogromną wartością obok wysokiego kunsztu artystycznego stały się spotkania z osobami niepełnosprawnymi, młodzieżą oraz chociażby dzień spędzony przy Studzience św. Ottona, gdzie każdy ukazał w innym ujęciu to święte miejsce, podkreślając jego walory, które stały się natchnieniem artystycznym. Jako przedstawiciel władzy samorządowej cieszę się, że wszystkie prace staną się dziedzictwem naszej ziemi i pozostaną w Pyrzycach, aby być znakiem historii i uczyć kolejne pokolenia o doniosłości chrztu Pomorzan. Bardzo chcielibyśmy, aby wzorem Szlaku św. Jakuba powstał również podobny, odzwierciedlający posługę św. Ottona.

W plenerze uczestniczyło 10 uczniów z Liceum Plastycznego ze Szczecina. – Spotkanie z Pyrzycami traktujemy podwójnie – mówią uczniowie – najpierw jako miejsce przemawiające znaczną historią, a po drugie, jako świetny element do tworzenia niezwykłych ujęć malarskich uświadamiających piękno tej ziemi. Temat przewodni pleneru skłonił nas do pochylenia się nad postacią św. Ottona i zapoznania się z jego historią życia oraz dziełem ewangelizacji. Miało to wpływ na wybór miejsc, które przedstawiane są na naszych obrazach. Pyrzyce ze swoją przeszłością są doskonałym miejscem do tworzenia obrazów i przyczyniają się do tego, że rodzą się w nas nowe pomysły na to, aby wydobyć całą duszę z tutejszych zabytków i pozostawić ją dla mieszkańców, którzy, asystując przy malowaniu, często podkreślali, że przyzwyczaili się do swoich zabytków i nie uświadamiają sobie ich prawdziwej wartości. Jesteśmy wdzięczni gronu osób, z którymi zetknęliśmy się i dzięki którym także usłyszeliśmy o znaczeniu misji św. Ottona, jak również o roli, jaką do tej pory odgrywa w życiu religijnym Pyrzyc ten święty misjonarz. Bardzo budujące były dla nas spotkania z osobami niepełnosprawnymi, przedstawicielami seniorów, a także młodzieży, która sama odkrywała w sobie talenty plastyczne – z entuzjazmem o swojej warsztatowej pracy opowiadają uczniowie z klas II i III Liceum Plastycznego: Iga, Olga, Iza, Maja, Natalia, Alicja, Grzegorz, Aleksandra, Alicja i Marta.

Plener Ottonowy wpisuje się w merytoryczno-dydaktyczną pracę przyszłych artystów sztuki, którzy często odbywają wyjazdowe warsztaty, aby szkolić swoje umiejętności oraz dokumentować dziedzictwo naszej ziemi. Podczas pleneru młodzieżą opiekowali się nauczyciele liceum, w tym Stanisław Kokolus, który z niezwykłą pieczołowitością dba o sakralny wymiar zabytków, m.in. od dawna starając się o przywrócenie pierwotnej godności kościoła w Szadzku k. Dobrzan. W drugim tygodniu opiekunem był Wojciech Józef Zieliński, który podkreśla: – Plener w Pyrzycach, a także wizyta w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach oraz spotkania z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mielęcinie są istotnym elementem naszej pracy artystycznej, jak również wyrabiania wśród młodych postaw wrażliwości, która jest nieodzowna przy jakiejkolwiek pracy plastycznej. Nasza młodzież z dużą chęcią poznawczą utrwalała sobie szlak chrzcielny św. Ottona, wynikające z niego wartości wiary oraz akcenty patriotyczne, które złożyły się na budowanie świadomości społecznej mieszkańców tych ziem. Zbudowani jesteśmy entuzjazmem młodzieży, która prawie codziennie od 9 rano do godz. 19 pilnie pracowała w różnych miejscach Pyrzyc. Z pewnością te dwa tygodnie spędzone u źródła św. Ottona staną się dalszą inspiracją dla naszych uczniów, aby często w swojej twórczości podejmować podobne akcenty związane z tożsamością chrześcijańską naszych ziem.

Zwieńczeniem pleneru była na gorąco zorganizowana mała wystawa dopiero co ukończonych prac w kościele NMP Bolesnej w Pyrzycach, a po ich całkowitym ukończeniu i oprawieniu owocem końcowym będzie we wrześniu wystawa prac malarskich wykonanych podczas pobytu w Pyrzycach.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eucharystia źródłem miłości

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2012, str. 7

[ TEMATY ]

malarstwo

Łukasz Kot

Elżbieta Tyszko z rodziną

Elżbieta Tyszko z rodziną

„ Malarstwo jest sposobem na życie, wielką pasją. Chcę, by moje malarstwo zachęcało do koncentracji, wciągało, niosło radość dla oczu” - mówi Elżbieta Tyszko, która w br. obchodzi 35-lecie pracy twórczej. Z tej to okazji 20 października br. Katolickie Stowarzyszenie„ Civitas Christiana” w Zamościu, przygotowało wystawę malarstwa religijnego artystki pt. „Eucharystia źródłem miłości”

Na otwarcie wystawy przybyli m.in.: ks. prał. Adam Firosz - kanclerz Kurii diecezjalnej, proboszcz parafii katedralnej, ks. dr hab. Czesław Galek, ks. Adam Dworzycki, Maria Gmyz - przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Jan Wojciech Matwiejczuk - przewodniczący Rady Miasta Zamość, Jerzy Tyburski - dyrektor BWA Galerii Zamojskiej oraz liczne grono znajomych i przyjaciół.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Ludmiła Pilecka/ pl.wikipedia.org

Porcjunkula

Porcjunkula

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/żeglarstwo – w RS:X złoty medal dla Badloe, Myszka zdyskwalifikowany

2021-07-31 09:53

[ TEMATY ]

sport

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Holender Kiran Badloe zdobył złoty medal w olimpijskich regat żeglarskich w windsurfingowej klasie RS:X. Piotr Myszka został z powodu falstartu zdyskwalifikowany w wyścigu finałowym i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Przed finałem Polak zajmował czwarte miejsce. W ostatnim wyścigu za falstart oprócz niego zostali zdyskwalifikowani także Francuz Thomas Goyard oraz Włoch Mattia Camboni, z którymi Myszka miała walczyć o medale. Przed sobotnim startem Polak tracił do zajmującego trzecie miejsce Włocha tylko trzy punkty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję