Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wielkie dzieło Caritas w małej parafii Barnimie

Festyn z okazji Dnia Dziecka, wycieczki, szczepienia, mikołajowe paczki, pielgrzymki dla rencistów i emerytów – te i wiele innych dzieł charytatywnych podejmowanych jest każdego roku przez Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Barnimiu, w dekanacie Drawno. Trwa to już 20 lat! Wolontariusze wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali uroczyście jubileusz swojej ofiarnej i bezinteresownej pomocy

Uroczysta Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem dyrektora Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. kan. Macieja Szmuca zgromadziła 6 maja wszystkich w kościele parafialnym w Barnimiu. Po jej zakończeniu miała miejsce gala jubileuszowa w Drawieńskiem Ośrodku Kultury. W holu Sali Widowiskowej odbył się przygotowany z pomocą Biblioteki Publicznej w Drawnie wernisaż wystawy, poświęconej jubileuszowi Caritas w Barnimiu, pt. „20 lat w służbie Caritas 1997 – 2017”. Wycinki prasowe i zdjęcia dokumentujące prace, zaangażowanie i pomoc wolontariuszy na rzecz parafian, ale także szeroko rozumianej lokalnej społeczności przybliżyły, zwłaszcza przybyłym gościom, dwudziestoletnią historię jubilata.

Od początku swojej działalności Parafialny Zespół Caritas w Barnimiu prowadzi „Kroniki Caritas” oraz stronę internetową. Za swoją działalność otrzymał kilka wyróżnień, m.in. „Drawieńskie Żurawie”, „Medal za Zasługi dla Powiatu Choszczeńskiego”. Od Papieża Franciszka wolontariusze Caritas otrzymali pasterskie błogosławieństwo, docenieni zostali także przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę, który podziękował wszystkim imiennie.

Reklama

W 1996 r. na terenie dekanatu Drawno powstała nowa parafia. Jej pierwszy proboszcz ks. Ireneusz Starachowski (zm. 2007 r.) wyszedł z propozycją powołania Parafialnego Zespołu Caritas. Inicjatywa trafiła na niezwykle podatny grunt i 5 kwietnia 1997 r. grupa założycielska: Teresa, Dorota, Andrzej Konopelscy, Barbara Chałupnik, Helena Babiracka, Elżbieta Szumotalska, Jadwiga Remenda, Renata Kaszuba, Grażyna Jóżwiak (zm. 2014 r.), Tadeusz Tomczyk, Andrzej Wolański pod przewodnictwem proboszcza powołała taki Zespół. Później dołączyli jeszcze Zofia Kocyła, Janina Witkowska i Zbigniew Byczkowski.

W roku jubileuszowym w skład Zespołu wchodzą: Helena Babiracka z Podegrodzia, Barbara Chałupnik, Dorota Konopelska, Ewa Paszkowska i Teresa Konopelska z Barnimia, Jolanta Kucharska i Jan Kucharski z Zatomia, Katarzyna Maćkowiak z Konotopia, Elżbieta Szumotalska i Janusz Wasieczko z Dominikowa, Jolanta Mikina z Niemieńska i Andrzej Konopelski z Barnimia, przełożony i główny moderator Zespołu, którego przewodniczącym jest obecny proboszcz ks. kan. Wojciech Kozub. Dzieło Caritas w Barnimiu jest wyjątkowe i zasługuje na szczególne wyróżnienie. W tej stosunkowo niewielkiej parafii, za przyczyną Parafialnego Zespołu Caritas dzieje się tak wiele różnorakiego dobra, promieniującego na całą lokalną społeczność gminy Drawno i powiatu choszczeńskiego. Wielością inicjatyw podejmowanych przez wolontariuszy Zespołu można by obdzielić wiele większych parafii, a zaangażowanie i determinacja wolontariuszy zasługują na szczególne podkreślenie i przedstawienie jako budujący przykład. Każdego roku P. Z. Caritas w Barnimiu organizuje stałe imprezy: festyn z okazji Dnia Dziecka (gromadzący dzieci nawet z kilku powiatów, na którym rozdaje się do 800 paczek), wycieczki, szczepienie przeciw grypie, paczki na mikołaja, pielgrzymki dla rencistów i emerytów, a do tego podejmuje wszystkie akcje charytatywne inspirowane przez Caritas Archidiecezji i Caritas Polską. Jest to też wyjątkowy Zespół ze względu na fakt, iż dla swoich współpracowników i ofiarodawców każdego roku, od 15 lat przyznaje honorową statuetkę „Barnima”, wyróżniając tych, dzięki którym działania Caritas są możliwe i skuteczne.

W dniu jubileuszu przyznano 46, 47 i 48 statuetkę. Była to też doskonała okazja do wręczenia wyróżnienia przyznawanego corocznie przez dyrektora Caritas Archidiecezji „Mnieście uczynili...”, którą ks. kan. Maciej Szmuc uhonorował burmistrza Drawna, Andrzeja Chmielewskiego, wieloletniego przyjaciela, współpracownika i ofiarodawcę Caritas. Burmistrz Drawna, wieloletni działacz samorządowy, wcześniej m.in. wicewojewoda zachodniopomorski, doskonale zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie płyną dla lokalnej społeczności z działań wolontariuszy Caritas, inspirowanych chrześcijańską miłością bliźniego realizowaną praktycznie w ramach Parafialnego Zespołu, który wspiera i któremu gorąco kibicuje, dla dobrze rozumianego interesu mieszkańców swojej gminy. Dwudziestoletnia doskonała współpraca P. Z. Caritas w Barnimiu z samorządem tak gminy, jak i powiatu oraz województwa jest również doskonałym przykładem zaangażowania ludzi Kościoła w służbę na rzecz potrzebujących i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Uroczystą, jubileuszową galę zakończył wspólny posiłek w kuluarach gościnnego Drawieńskiego Ośrodka Kultury.

Wszystkich zainteresowanych dobrym przykładem charytatywnych działań, a także ich wsparciem i pomocą, odsyłam do strony internetowej: www.caritasbarnimie.pl, a Jubilatowi życzę dalszej niesłabnącej energii i nowych pomysłów, na następne kolejne lata ofiarnej, charytatywnej służby.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość wyraża się przede wszystkim czynem

[ TEMATY ]

Caritas

Katarzyna Katarzyńska

O tym, że zawsze w społeczeństwie będą ludzie potrzebujący, choć ich potrzeby z czasem mogą ulec zmianie mówił abp Marek Jędraszewski do wiernych zaangażowanych w Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Osoby, które na co dzień angażują się w pomoc potrzebującym spotkały się z metropolitą krakowskim we wtorek w Sali Okna Papieskiego na uroczystym opłatku.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję