Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wielkie dzieło Caritas w małej parafii Barnimie

Festyn z okazji Dnia Dziecka, wycieczki, szczepienia, mikołajowe paczki, pielgrzymki dla rencistów i emerytów – te i wiele innych dzieł charytatywnych podejmowanych jest każdego roku przez Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Barnimiu, w dekanacie Drawno. Trwa to już 20 lat! Wolontariusze wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali uroczyście jubileusz swojej ofiarnej i bezinteresownej pomocy

Uroczysta Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem dyrektora Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. kan. Macieja Szmuca zgromadziła 6 maja wszystkich w kościele parafialnym w Barnimiu. Po jej zakończeniu miała miejsce gala jubileuszowa w Drawieńskiem Ośrodku Kultury. W holu Sali Widowiskowej odbył się przygotowany z pomocą Biblioteki Publicznej w Drawnie wernisaż wystawy, poświęconej jubileuszowi Caritas w Barnimiu, pt. „20 lat w służbie Caritas 1997 – 2017”. Wycinki prasowe i zdjęcia dokumentujące prace, zaangażowanie i pomoc wolontariuszy na rzecz parafian, ale także szeroko rozumianej lokalnej społeczności przybliżyły, zwłaszcza przybyłym gościom, dwudziestoletnią historię jubilata.

Od początku swojej działalności Parafialny Zespół Caritas w Barnimiu prowadzi „Kroniki Caritas” oraz stronę internetową. Za swoją działalność otrzymał kilka wyróżnień, m.in. „Drawieńskie Żurawie”, „Medal za Zasługi dla Powiatu Choszczeńskiego”. Od Papieża Franciszka wolontariusze Caritas otrzymali pasterskie błogosławieństwo, docenieni zostali także przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę, który podziękował wszystkim imiennie.

W 1996 r. na terenie dekanatu Drawno powstała nowa parafia. Jej pierwszy proboszcz ks. Ireneusz Starachowski (zm. 2007 r.) wyszedł z propozycją powołania Parafialnego Zespołu Caritas. Inicjatywa trafiła na niezwykle podatny grunt i 5 kwietnia 1997 r. grupa założycielska: Teresa, Dorota, Andrzej Konopelscy, Barbara Chałupnik, Helena Babiracka, Elżbieta Szumotalska, Jadwiga Remenda, Renata Kaszuba, Grażyna Jóżwiak (zm. 2014 r.), Tadeusz Tomczyk, Andrzej Wolański pod przewodnictwem proboszcza powołała taki Zespół. Później dołączyli jeszcze Zofia Kocyła, Janina Witkowska i Zbigniew Byczkowski.

W roku jubileuszowym w skład Zespołu wchodzą: Helena Babiracka z Podegrodzia, Barbara Chałupnik, Dorota Konopelska, Ewa Paszkowska i Teresa Konopelska z Barnimia, Jolanta Kucharska i Jan Kucharski z Zatomia, Katarzyna Maćkowiak z Konotopia, Elżbieta Szumotalska i Janusz Wasieczko z Dominikowa, Jolanta Mikina z Niemieńska i Andrzej Konopelski z Barnimia, przełożony i główny moderator Zespołu, którego przewodniczącym jest obecny proboszcz ks. kan. Wojciech Kozub. Dzieło Caritas w Barnimiu jest wyjątkowe i zasługuje na szczególne wyróżnienie. W tej stosunkowo niewielkiej parafii, za przyczyną Parafialnego Zespołu Caritas dzieje się tak wiele różnorakiego dobra, promieniującego na całą lokalną społeczność gminy Drawno i powiatu choszczeńskiego. Wielością inicjatyw podejmowanych przez wolontariuszy Zespołu można by obdzielić wiele większych parafii, a zaangażowanie i determinacja wolontariuszy zasługują na szczególne podkreślenie i przedstawienie jako budujący przykład. Każdego roku P. Z. Caritas w Barnimiu organizuje stałe imprezy: festyn z okazji Dnia Dziecka (gromadzący dzieci nawet z kilku powiatów, na którym rozdaje się do 800 paczek), wycieczki, szczepienie przeciw grypie, paczki na mikołaja, pielgrzymki dla rencistów i emerytów, a do tego podejmuje wszystkie akcje charytatywne inspirowane przez Caritas Archidiecezji i Caritas Polską. Jest to też wyjątkowy Zespół ze względu na fakt, iż dla swoich współpracowników i ofiarodawców każdego roku, od 15 lat przyznaje honorową statuetkę „Barnima”, wyróżniając tych, dzięki którym działania Caritas są możliwe i skuteczne.

Reklama

W dniu jubileuszu przyznano 46, 47 i 48 statuetkę. Była to też doskonała okazja do wręczenia wyróżnienia przyznawanego corocznie przez dyrektora Caritas Archidiecezji „Mnieście uczynili...”, którą ks. kan. Maciej Szmuc uhonorował burmistrza Drawna, Andrzeja Chmielewskiego, wieloletniego przyjaciela, współpracownika i ofiarodawcę Caritas. Burmistrz Drawna, wieloletni działacz samorządowy, wcześniej m.in. wicewojewoda zachodniopomorski, doskonale zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie płyną dla lokalnej społeczności z działań wolontariuszy Caritas, inspirowanych chrześcijańską miłością bliźniego realizowaną praktycznie w ramach Parafialnego Zespołu, który wspiera i któremu gorąco kibicuje, dla dobrze rozumianego interesu mieszkańców swojej gminy. Dwudziestoletnia doskonała współpraca P. Z. Caritas w Barnimiu z samorządem tak gminy, jak i powiatu oraz województwa jest również doskonałym przykładem zaangażowania ludzi Kościoła w służbę na rzecz potrzebujących i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Uroczystą, jubileuszową galę zakończył wspólny posiłek w kuluarach gościnnego Drawieńskiego Ośrodka Kultury.

Wszystkich zainteresowanych dobrym przykładem charytatywnych działań, a także ich wsparciem i pomocą, odsyłam do strony internetowej: www.caritasbarnimie.pl, a Jubilatowi życzę dalszej niesłabnącej energii i nowych pomysłów, na następne kolejne lata ofiarnej, charytatywnej służby.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Caritas rozpoczyna dystrybucję żywności w ramach programu „Embargo”

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczęła przyjmowanie żywności objętej rosyjskim embargiem. Na początku przyszłego tygodnia transport z pierwszymi przekazanymi przez producentów owocami i warzywami trafi do punktów dystrybucji, a stamtąd do potrzebujących. Zainteresowanie akcją jest ogromne.

Jak informuje koordynujący akcję Dawid Krówczyński z gnieźnieńskiej Caritas chętnych do przekazania żywności nie brakuje. „Mamy bardzo wiele zgłoszeń, głównie od dużych producentów i to z całej Polski. Każdego dnia pod nasz magazyn podjeżdża tir z owocami i warzywami. W najbliższy wtorek 30 września rozpoczniemy jej dystrybucję do naszych placówek i parafialnych zespołów Caritas, które przekażą ją dalej potrzebującym” – zapowiada Krówczyński.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Chirurg wojskowy z Azowstalu: będę ratować życie każdego, nawet jeśli jest to wróg

2023-01-31 09:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Parafia św. Mikołaja w Kijowie

Zniszczony Chresoń

Zniszczony Chresoń

Służyłem, służę i nadal będę służył, aby ratować życie i zdrowie wszystkich, którzy tego potrzebują, nawet jeśli jest to wróg – powiedział w rozmowie z rkc.org.ua ukraiński chirurg wojskowy polskiego pochodzenia Denys Hajduk, jeden z czterech chirurgów, którzy pracowali w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w czasie rosyjskiej inwazji wojskowej. Opowiedział o swojej pracy i pobycie w niewoli.

W czasie pobytu w Azowstalu Denys Hajduk wielokrotnie znajdował się w sytuacjach zagrażających życiu. Gdy w czasie ostrzału bunkier, gdzie chronili się ludzie, został naruszony odkopanych rannych przenoszono od razu na stół operacyjny. „W pewnym momencie, kiedy czekaliśmy na kolejnego rannego, wewnętrzny głos, czy jakieś przeczucie, kazało mi natychmiast wyjść z sali operacyjnej (…). Było nas wtedy około 4 osób. I jak tylko wyszliśmy za drzwi, 30 sekund później nastąpiło bezpośrednie trafienie rakiety w szyb bunkra, który prowadził do sali operacyjnej. Fala podmuchu natychmiast wyrzuciła nas za drzwi. Nasze włosy i polarowe kurtki zostały spalone przez ogień. Gdybyśmy byli na bloku operacyjnym, nie mielibyśmy szans na przeżycie” – opowiedział Hajduk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję