Reklama

Niedziela Kielecka

Jesteście szczególnie umiłowani przez Jezusa

Niedziela kielecka 26/2017, str. 2

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

WD

Integracyjne Spotkanie Niepełnosprawnych to inicjatywa bp. Mariana Florczyka

Integracyjne Spotkanie Niepełnosprawnych to inicjatywa bp. Mariana Florczyka

Tymi słowami zwrócił się bp Marian Florczyk do blisko tysiąca uczestników Diecezjalnego Spotkania Integracyjnego Chorych i Niepełnosprawnych na lotnisku w Masłowie, którzy przyjechali 2 czerwca z całego regionu świętokrzyskiego. Bp Marian przewodniczył Mszy św. w intencji cierpiących i chorych oraz ich rodzin w koncelebrze z ks. prob. Lucjanem Skolikiem z parafii w Kielcach-Dąbrowie i ks. Krzysztofem Banasikiem, proboszczem parafii w Masłowie. Słowa pozdrowień skierował do uczestników również bp Jan Piotrowski, zapewniając o duchowej łączności i modlitwie ze wszystkimi.

– Spotkaliśmy się tutaj, aby na siebie popatrzeć, obdarzyć się życzliwością i miłością. Chciałbym za każdego z Was, bracie i siostro, ofiarować dziś modlitwę. Niech Bóg wysłucha te prośby, które do Niego zanosimy – mówił bp Marian Florczyk.

Biskup Florczyk w homilii mówił o sile miłości, która potrafi szczególnie jednoczyć ludzi. – Miłość nie zostawia człowieka na dystans, w samotności, obojętności, chorobie i cierpieniu. Miłość gotowa jest do poświęceń i do ofiary – podkreślał, wspominając postawę św. Maksymiliana Marii Kolbego. Jezus szczególnie identyfikuje się z człowiekiem chorym i niepełnosprawnym. Jesteście szczególnie umiłowani przez Jezusa, bo wy Go uobecniacie i wyrażacie – powiedział bp Marian, odwołując się do katechezy Ojca Świętego skierowanej do chorych w Krakowie. Dziękował wszystkim, którzy wspierają osoby chore na co dzień, oraz organizatorom. – Pozwólcie, że dziś za tę miłość i służbę podziękuję rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, którzy służą chorym z wielką samarytańską miłością, ale też policji, strażakom, księżom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie naszego spotkania.

Wśród uczestników spotkania byli obecni podopieczni DPS i WTZ z Mnichowa. – Niedawno odwiedził nas w Mnichowie bp Marian Florczyk, teraz to my przyjechaliśmy do Masłowa z rewizytą. Nasi podopieczni są bardzo szczęśliwi, bardzo lubią takie integracyjne spotkania. Dla mnie to miejsce pozostanie na zawsze wyjątkowe, bo związane jest z obecnością Papieża Polaka. Pamiętam doskonale tamten dzień i tę Mszę św. i burzę… – mówił dyrektor placówki Tomasz Szymański.

Reklama

Do Masłowa przybyli podopieczni placówek ze Skarżyska-Kamiennej, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Zielonkach koło Sędziszowa, z ORTW z Kielc przy ul. Krakowskiej, z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kielcach, podopieczni z Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. – Nasi wychowankowie bardzo lubią takie integracyjne inicjatywy. Nie mogli się doczekać przyjazdu tutaj. Pracuję w Zielonkach jako logopeda. Ta praca w śród osób niepełnosprawnych daje mi dużo radości, potrafią być wdzięczni, ale najbardziej cenią sobie czyjąś obecność, rozmowę, kontakt z drugim człowiekiem. Wiele się od nich uczę. Przede wszystkim cierpliwości i radości życia – mówiła Aneta Bolek.

Podopieczni różnych ośrodków i szkół przybyli jak co roku z kolorowymi wielkimi sercami dedykowanymi św. Janowi Pawłowi II. Emblematy przygotowane przez różne placówki były prezentowane i nagrodzone w specjalnym konkursie. Spotkanie animował wodzirej Marcin Brodziński wraz z zespołem dziewcząt ze Szkoły Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej oraz Arkadiusz Szostak. Były pieśni lednickie i tańce, nie zabrakło hymnu ŚDM w Krakowie i ulubionej pieśni papieża Jana Pawła II – „Barki”. Organizatorzy zadbali o ciepły posiłek, poczęstunek i napoje dla każdego uczestnika. Na scenie zaprezentowali się artyści z Zespołu Uśmiech działającego przy WDK w Kielcach.

Myślę, że to wydarzenie jest pamiątką, nawiązującą do wizyty Ojca Świętego, który troszczył się o wszystkich chorych i cierpiących. Przez swoją obecność, znoszenie krzyża, cierpliwość osoby chore i niepełnosprawne dziś dają nam wszystkim katechezę. Jest to dla nas szczególne świadectwo – mówił ks. Piotr Motyka, proboszcz parafii w Masłowie.

W Masłowie były obecne władze Gminy Masłów, przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, senator Krzysztof Słoń, prezes Wodociągów Kielce Henryk Milcarz. Wydarzenie nawiązywało do 26. rocznicy wizyty Ojca Świętego na świętokrzyskiej ziemi 3 czerwca 1991 r . Spotkanie zorganizował Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Gmina Masłów, Duszpasterstwo Diecezji Kieleckiej.

2017-06-22 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przybyli do Matki Krzeszowskiej

Niedziela legnicka 38/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Krzeszów

Ks. Piotr Nowosielski

Pielgrzymka osób niepełnosprawnych odbywa się w pierwszą sobotę września

Pielgrzymka osób niepełnosprawnych odbywa się w pierwszą sobotę września

W pierwszą sobotę września sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie staje się miejscem spotkania osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin, opiekunów i przyjaciół. Tak było również w tym roku, gdy 3 września bazylika i plac przyklasztorny zapełniły się tłumem pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję