Reklama

Niedziela Rzeszowska

Modlitwa przez śpiew

Katedra rzeszowska 27 maja po raz kolejny rozbrzmiała pięknym śpiewem w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses” pod dyrekcją Marcina Florczaka w ramach koncertu „Rzeszów stolicą IX Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores”. Wydarzenie to było kolejną artystyczną zapowiedzią Kongresu Chórów, jaki ma odbyć się w stolicy Podkarpacia w dniach 7-10 września 2017 r.

Niedziela rzeszowska 26/2017, str. 4

[ TEMATY ]

Rzeszów

Dariusz Kamiński

Występ Rzeszowskich Słowików, gospodarzy i współorganizatorów planowanego zjazdu 35 chórów z niemal całej Polski i 4 krajów Europy (Litwy, Łotwy, Ukrainy i Węgier), wypełniły pieśni o niezwykle różnorodnej tematyce i stylistyce. Kilkusetosobowa publiczność zgromadzona w świątyni miała okazję wysłuchać przede wszystkim utwory współczesnych kompozytorów. W koncercie nie zabrakło również miejsca na muzykę twórców dawniejszych, w tym m.in. kompozycje Mikołaja Gomółki i Jerzego Fryderyka Haendla, którego słynne „Alleluja” z oratorium „Mesjasz”, brawurowo wykonane przez „Pueri Cantores Resovienses” z akompaniamentem fortepianowym Anety Czach, porwało słuchaczy.

Jak zwykle podczas występów Katedralnego Chóru, także i tym razem nie zabrakło niespodzianek. Jedną z nich był debiut w roli solisty niespełna 10-letniego Tomka Nowaka, który wzruszył słuchaczy piosenką z tekstem Jana Pietrzaka pt. „Taki kraj”. Małemu artyście akompaniował na fortepianie sam dyrygent – Marcin Florczak. Część patriotyczną wieczoru dopełniły „Polskie kwiaty” Barbary Ponichter, partyzancka kołysanka z czasów II wojny światowej „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” i „Bogarodzico Dziewico” do słów Juliusza Słowackiego.

Niewątpliwą ozdobą wieczoru, a zarazem wydarzeniem wyjątkowym, było wykonanie fragmentu nigdy jeszcze nieprezentowanego publicznie „Da pacem, Domine” Dominika Lasoty, obecnego w katedrze utalentowanego rzeszowskiego kompozytora, byłego chórzystę „Pueri Cantores Resovienses”. Utwór ten, będący częścią Mszy napisanej przez młodego twórcę specjalnie na zjazd chórów, stanie się oficjalnym hymnem IX Kongresu. Chór wykonał też drugi utwór D. Lasoty – fragment kantaty „Sub Tuum Praesidium” (Pod Twoją obronę) skomponowanej w 2015 r. specjalnie na Jubileusz 30-lecia Chóru. Całość urozmaicił spot filmowy zwiastujący Kongres, a także pokaz slajdów autorstwa Adama Felisiaka i prezesa Chóru, Stanisława Żyrackiego, pełniącego rolę konferansjera.

Reklama

Koncert zaszczycili swoją obecnością m.in. nowy gospodarz parafii katedralnej, ks. Krzysztof Gołąbek, budowniczy katedry, wieloletni proboszcz i opiekun Chóru, ks. inf. Stanisław Mac oraz prezydent organizatora Kongresu, Polskiej Federacji Pueri Cantores, który m.in. przedstawił wyjątkowy charakter działalności polskiej i światowej Federacji PC.

Wydarzenie, które zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miasta Rzeszów, honorowym patronatem objęli biskup diecezji rzeszowskiej Jan Wątroba, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i prezydent miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Ideą IX Kongresu Polskiej Federacji „Pueri Cantores”, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia, będzie m.in. modlitwa o pokój, stąd hasło zjazdu oparte na biblijnych wersetach: „Da pacem, Domine, in diebus nostris”, co w swobodnym przekładzie można przetłumaczyć: „Obdarz, Panie, nasze czasy pokojem”.

Na 4-dniową uroczystość, w której weźmie udział ponad tysiąc osób, złoży się wiele koncertów i imprez towarzyszących, m.in. trzy wydarzenia centralne – na Rynku w Rzeszowie, w rzeszowskiej farze i w katedrze rzeszowskiej, 7 koncertów w ramach Nocy Chórów, flash mob w Galerii Handlowej w Rzeszowie, koncert towarzyszący w łacińskiej katedrze we Lwowie oraz oferta turystyczna i rekreacyjna dla dzieci i młodzieży.

Organizacja tak dużej imprezy wymaga wysiłku i współdziałania wielu ludzi dobrej woli, dlatego gospodarze Kongresu, „Pueri Cantores Resovienses”, zapraszają na stronę www.resovienses.org, na której w zakładce KONGRES 2017 – DLA WOLONTARIUSZY można zgłaszać chęć pomocy w zorganizowaniu tego niezwykłego dla diecezji, miasta i regionu wydarzenia. Organizatorzy przygotowali również interesującą ofertę sponsorską dla chcących wesprzeć imprezę. Kontakt: pc.kongres@gmail.com .

2017-06-22 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Górny: nawet komunizm szanował niedzielę

[ TEMATY ]

bp Kaziemierz Górny

Rzeszów

Bożena Sztajner/Niedziela

Nawet komunizm szanował niedzielę i nie pędził ludzi do handlu – powiedział bp Kazimierz Górny, senior diecezji rzeszowskiej. W sobotę przewodniczył on Mszy św. na zakończenie II Diecezjalnego Kongresu Różańcowego w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie, w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

– Różaniec służy przede wszystkim temu, żebyśmy za wzorem Matki Najświętszej byli blisko Pana Jezusa. Kryzys współczesnego świata, co podkreślał wielokrotnie Ojciec Święty Benedykt XVI, to jest kryzys wiary w Boga, nieobecność Boga w naszych myślach, w naszych czynach. Kryzys świata polega na tym, że jakoś się ludzie obchodzą bez obecności Pana Boga. I trzeba wszystko uczynić, żeby wiara święta nie była tylko uznaniem za prawdę prawd objawionych, ale żeby była przyjaźnią z Chrystusem Panem – mówił bp Kazimierz Górny.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

2023-01-07 15:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję