Reklama

Wiadomości

Wigilie dla samotnych i bezdomnych

W całej Polsce, dzięki wspólnotom i charytatywnym organizacjom kościelnym, bezdomni i ubodzy będą mogli zjeść wieczerzę wigilijną. Dla wielu z nich będzie to jedyna możliwość by przełamać się opłatkiem. Z każdym rokiem przybywa uczestników takich spotkań.

Wigilię dla osób bezdomnych i ubogich organizuje wiele miast, m.in. Kraków, Poznań, czy Lublin.

Najbardziej znana wieczerza wigilijna odbędzie się w Krakowie w krużgankach klasztoru Ojców Franciszkanów w Krakowie, 24 grudnia o godz. 14.30. Weźmie w niej udział około 1000 osób.

"Wigilia ta jest organizowana dla osób, które nie mają gdzie i z kim jej spędzić. Aby w tym dniu mogli się spotkać razem, połamać opłatkiem, złożyć życzenie, pokolędować. Przeżyć spotkanie wigilijne we wspólnocie" – powiedział gwardian klasztoru, o. Roman Banasik.

Franciszkanie organizują wigilie dla bezdomnych już od 1974 r., jednak po wprowadzeniu stanu wojennego zakazano tej inicjatywy. W 1991 r. reaktywowano spotkania wigilijne, które początkowo odbywały się na dworcu głównym, a po kilku latach w klasztorze.

Oprócz zakonników współorganizatorem jest Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Inicjatywę tę wspomagają również Małopolski Urząd Wojewódzki, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Kuchnia św. Brata Alberta, Siostry Albertynki, ZHP i ZHR. W spotkaniu wigilijnym w Krakowie, jak co roku, weźmie udział kard. Stanisław Dziwisz, który w jednej z rozmów przyznał, że jest to dla niego najważniejsze spotkanie tego dnia. Każdy z gości otrzyma również paczkę żywnościową na święta.

Dzięki wsparciu Caritas, wigilia odbędzie się także w Poznaniu. Przychodzi na nią ponad 1500 osób. W tym roku odbędzie się ona 24 grudnia o godz. 11.00 w jednej z hal na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będzie to piąte spotkanie wigilijne w tym mieście.

Caritas Diecezji Bydgoskiej po raz czwarty organizuje spotkanie wigilijne. Odbędzie się ono na Starym Rynku 22 grudnia o godz. 17.00. Oprócz Caritas organizatorami są Miasto Bydgoszcz oraz tamtejsza kuria.

W archidiecezji warszawskiej spotkanie wigilijne organizują dwa ośrodki dla bezdomnych prowadzone przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej. W ośrodku "Tylko z darów miłosierdzia" przy ul. Żytniej, spotkanie odbędzie się 24 grudnia o godz. 13.30 i jest otwarte dla wszystkich. W schronisku "Przystań" przy ul. Wolskiej mieszkańcy zasiądą do wspólnego posiłku o godz. 15.00.

Reklama

W jadłodajni św. Brata Alberta prowadzonej przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej osoby samotne i ubogie zasiądą w wigilię do wspólnego stołu z abp. Henrykiem Hoserem. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00.

"Wigilie Caritas - jak zaznacza Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska - poprzedzone są ogólnopolską zbiórką żywności organizowaną 12 i 13 grudnia. Z części produktów robione są paczki dla najuboższych, pozostałe dary wykorzystywane są do organizacji spotkań wigilijnych".

Organizowanie wieczerzy wigilijnych nie jest wyłącznie inicjatywą Caritas, ale również innych charytatywnych środowisk Kościoła. Wspólny, bożonarodzeniowy posiłek dla bezdomnych organizują Siostry Misjonarki Miłości. Odbędzie się on w Domu św. Józefa w Warszawie. Wieczerza będzie poprzedzona trzydniowymi rekolekcjami. Po posiłku odbędzie się zaś Msza św. dla uczestników. Osoby pozbawione domu mogą oczywiście zostać do rana i zjeść śniadanie.

W Warszawie ojcowie kapucyni, którzy prowadzą jadłodajnię na ul. Miodowej, organizują wigilię 24 grudnia o godz. 11.30. Dużym wsparciem dla zakonników jest pomoc wolontariuszy Fundacji Kapucyńskiej oraz Towarzystwa charytatywnego im. o. Pio. Przewidywane jest przybycie około 100 osób, jednak jak zapewniają zakonnicy, każdy kto przyjdzie będzie mógł w niej uczestniczyć.

W organizowanie wigilii dla osób bezdomnych w Warszawie zaangażowana jest również międzynarodowa wspólnota Sant`Egidio (św. Idziego). Wieczerza wigilijna odbyła się już 20 grudnia w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim.

W Białymstoku na Rynku Kościuszki spotkanie wigilijne zorganizowano w niedzielę 21 grudnia o godz. 13.00. Była to ekumeniczna wigilia miejska. Organizatorami są Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga", władze miasta i Kościół prawosławny. Było to ósme ekumeniczne spotkanie wigilijne.

Reklama

Także w niedzielę po raz XVIII odbyła się w Krakowie Wigilia dla Potrzebujących, której organizatorem jest Jan Kościuszko, założyciel sieci restauracji "Chłopskie Jadło" oraz "Polskie Jadło". Organizator prosił wcześniej, aby każdy, w ramach swoich możliwości, przyniósł na Rynek Główny produkty o przedłużonej dacie przydatności do spożycia, które zostaną przekazane potrzebującym. Każdy w ramach podziękowania otrzymał jabłko. W ten sposób Jan Kościuszko chciał również przypomnieć stary zwyczaj zdobienia drzewek świątecznych jabłkami.

W Opolu wigilia dla samotnych i potrzebujących odbędzie się w poniedziałek 22 grudnia o godz. 16.00, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Uczestnikom zapewniono bezpłatny transport w obie strony specjalnymi autobusami komunikacji miejskiej. Organizatorzy przygotowali ponad 1,5 tys. paczek z żywnością i artykułami chemii gospodarczej, aby wspomóc potrzebujących.

Organizatorzy wigilii dla samotnych w Chorzowie spodziewają się w tym roku ok. 2 tys. uczestników. Spotkanie zostanie zorganizowana w Parku Śląskim po raz trzeci.

Spotkania wigilijne będą organizowane w wielu miastach. Oprócz świątecznego posiłku, dają one osobom samotnym i ubogim możliwość świętowania Bożego Narodzenia we wspólnocie, wielu z nich nie ma bowiem możliwości obchodzenia świąt w rodzinnym gronie.

2014-12-22 16:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezentacje Stołów
Wigilijno - Bożonarodzeniowych

[ TEMATY ]

Częstochowa

wigilia

Wojciech Mścichowski

Boże Narodzenie - czas niosący ludziom dobro, miłość i nadzieję. Pomimo zawirowań dziejowych kolejne pokolenia przekazują sobie Bożenarodzeniowe zwyczaje, przepisy wigilijnych potraw, słowa kolęd i pastorałek i ten niepowtarzalny klimat spływający na ziemię z chwilą ukazania się pierwszej gwiazdki. Wg polskiej tradycji ważnym punktem Świąt Bożego Narodzenia jest Wieczerza Wigilijna poprzedzająca uroczystą Pasterkę zwiastującą Narodzenie Pana, czas gdy przy wspólnym stole spotykają się rodziny, myślami łączą się z nieobecnymi, obdarowują się prezentami, wzajemną miłością, życzliwością, wybaczając sobie wszelkie przewinienia, radując się z obecności Boga pośród ludzi. Chociaż dzięki obecnym zdobyczom techniki w większości wigilijnych przygotowań mogą wyręczyć nas sklepy i firmy gastronomiczne, jednak nic nie zastąpi przedświątecznego, domowego klimatu i zapachu oraz smaku potraw przygotowanych wspólnie wg rodzinnych przepisów Wspaniałą lekcją przypominającą świąteczne tradycje są organizowane corocznie przez Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Częstochowie Prezentacje Stołów Wigilijno - Bożonarodzeniowych, połączone z Przeglądem Ludowych Zespołów K G W. Tegoroczne ósme już spotkanie z tradycją, folklorem i sztuką kulinarną okresu świątecznego odbyło się 14 grudnia w Poczesnej z udziałem księdza biskupa Antoniego Długosza, wójta Gminy Krzysztofa Ujmy, proboszcza ks. prał. Jarosława Sroki, władz i przedstawicieli organizacji rolniczych, władz samorządowych, świata polityki, kultury i licznych członkiń K. G. W. z powiatów częstochowskiego, lublinieckiego, myszkowskiego, kłobuckiego.
Spotkanie, które odbyło się w nowoczesnej gminnej hali sportowej rozpoczęto tradycyjnym polonezem w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” Na misternie przygotowanych wigilijnych stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw, a więc śledzi w różnych postaciach, pierogów, kapusty z grzybami i grochem, ryb, pierogów, makowców, ale także typowo regionalnych, jak zupa z mlecza śledziowego z ziemniakami z wody, białej kapusty z fasolą, śląskiej moczki (piernik, bakalie, śliwki wędzone i mak), moczniaków na bazie wyłącznie mąki i wody i kochcickiej szpajzy (piana z białek przekładana galaretką z bakaliami). Było świątecznie, uroczyście i smakowicie. Pamiętajmy jednak, że pośród wszystkich świątecznych przygotowań nie wolno zapomnieć o najważniejszym - o narodzonej Dziecinie, która pragnie zagościć w naszych rodzinach i ludzkich sercach. Miłym akcentem spotkania stały się występy zespołów regionalnych, popisy choreograficzne dzieci i młodzieży, prezentowane przez ludowych artystów dekoracje świąteczne. Dzielono się opłatkiem, składano życzenia, a dopełnieniem było błogosławieństwo księdza biskupa na Święta i cały nadchodzący 2014 Rok.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję