Reklama

Wiadomości

Wigilie dla samotnych i bezdomnych

W całej Polsce, dzięki wspólnotom i charytatywnym organizacjom kościelnym, bezdomni i ubodzy będą mogli zjeść wieczerzę wigilijną. Dla wielu z nich będzie to jedyna możliwość by przełamać się opłatkiem. Z każdym rokiem przybywa uczestników takich spotkań.

Wigilię dla osób bezdomnych i ubogich organizuje wiele miast, m.in. Kraków, Poznań, czy Lublin.

Najbardziej znana wieczerza wigilijna odbędzie się w Krakowie w krużgankach klasztoru Ojców Franciszkanów w Krakowie, 24 grudnia o godz. 14.30. Weźmie w niej udział około 1000 osób.

"Wigilia ta jest organizowana dla osób, które nie mają gdzie i z kim jej spędzić. Aby w tym dniu mogli się spotkać razem, połamać opłatkiem, złożyć życzenie, pokolędować. Przeżyć spotkanie wigilijne we wspólnocie" – powiedział gwardian klasztoru, o. Roman Banasik.

Franciszkanie organizują wigilie dla bezdomnych już od 1974 r., jednak po wprowadzeniu stanu wojennego zakazano tej inicjatywy. W 1991 r. reaktywowano spotkania wigilijne, które początkowo odbywały się na dworcu głównym, a po kilku latach w klasztorze.

Oprócz zakonników współorganizatorem jest Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Inicjatywę tę wspomagają również Małopolski Urząd Wojewódzki, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Kuchnia św. Brata Alberta, Siostry Albertynki, ZHP i ZHR. W spotkaniu wigilijnym w Krakowie, jak co roku, weźmie udział kard. Stanisław Dziwisz, który w jednej z rozmów przyznał, że jest to dla niego najważniejsze spotkanie tego dnia. Każdy z gości otrzyma również paczkę żywnościową na święta.

Dzięki wsparciu Caritas, wigilia odbędzie się także w Poznaniu. Przychodzi na nią ponad 1500 osób. W tym roku odbędzie się ona 24 grudnia o godz. 11.00 w jednej z hal na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będzie to piąte spotkanie wigilijne w tym mieście.

Caritas Diecezji Bydgoskiej po raz czwarty organizuje spotkanie wigilijne. Odbędzie się ono na Starym Rynku 22 grudnia o godz. 17.00. Oprócz Caritas organizatorami są Miasto Bydgoszcz oraz tamtejsza kuria.

W archidiecezji warszawskiej spotkanie wigilijne organizują dwa ośrodki dla bezdomnych prowadzone przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej. W ośrodku "Tylko z darów miłosierdzia" przy ul. Żytniej, spotkanie odbędzie się 24 grudnia o godz. 13.30 i jest otwarte dla wszystkich. W schronisku "Przystań" przy ul. Wolskiej mieszkańcy zasiądą do wspólnego posiłku o godz. 15.00.

Reklama

W jadłodajni św. Brata Alberta prowadzonej przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej osoby samotne i ubogie zasiądą w wigilię do wspólnego stołu z abp. Henrykiem Hoserem. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00.

"Wigilie Caritas - jak zaznacza Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska - poprzedzone są ogólnopolską zbiórką żywności organizowaną 12 i 13 grudnia. Z części produktów robione są paczki dla najuboższych, pozostałe dary wykorzystywane są do organizacji spotkań wigilijnych".

Organizowanie wieczerzy wigilijnych nie jest wyłącznie inicjatywą Caritas, ale również innych charytatywnych środowisk Kościoła. Wspólny, bożonarodzeniowy posiłek dla bezdomnych organizują Siostry Misjonarki Miłości. Odbędzie się on w Domu św. Józefa w Warszawie. Wieczerza będzie poprzedzona trzydniowymi rekolekcjami. Po posiłku odbędzie się zaś Msza św. dla uczestników. Osoby pozbawione domu mogą oczywiście zostać do rana i zjeść śniadanie.

W Warszawie ojcowie kapucyni, którzy prowadzą jadłodajnię na ul. Miodowej, organizują wigilię 24 grudnia o godz. 11.30. Dużym wsparciem dla zakonników jest pomoc wolontariuszy Fundacji Kapucyńskiej oraz Towarzystwa charytatywnego im. o. Pio. Przewidywane jest przybycie około 100 osób, jednak jak zapewniają zakonnicy, każdy kto przyjdzie będzie mógł w niej uczestniczyć.

W organizowanie wigilii dla osób bezdomnych w Warszawie zaangażowana jest również międzynarodowa wspólnota Sant`Egidio (św. Idziego). Wieczerza wigilijna odbyła się już 20 grudnia w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim.

W Białymstoku na Rynku Kościuszki spotkanie wigilijne zorganizowano w niedzielę 21 grudnia o godz. 13.00. Była to ekumeniczna wigilia miejska. Organizatorami są Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga", władze miasta i Kościół prawosławny. Było to ósme ekumeniczne spotkanie wigilijne.

Reklama

Także w niedzielę po raz XVIII odbyła się w Krakowie Wigilia dla Potrzebujących, której organizatorem jest Jan Kościuszko, założyciel sieci restauracji "Chłopskie Jadło" oraz "Polskie Jadło". Organizator prosił wcześniej, aby każdy, w ramach swoich możliwości, przyniósł na Rynek Główny produkty o przedłużonej dacie przydatności do spożycia, które zostaną przekazane potrzebującym. Każdy w ramach podziękowania otrzymał jabłko. W ten sposób Jan Kościuszko chciał również przypomnieć stary zwyczaj zdobienia drzewek świątecznych jabłkami.

W Opolu wigilia dla samotnych i potrzebujących odbędzie się w poniedziałek 22 grudnia o godz. 16.00, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Uczestnikom zapewniono bezpłatny transport w obie strony specjalnymi autobusami komunikacji miejskiej. Organizatorzy przygotowali ponad 1,5 tys. paczek z żywnością i artykułami chemii gospodarczej, aby wspomóc potrzebujących.

Organizatorzy wigilii dla samotnych w Chorzowie spodziewają się w tym roku ok. 2 tys. uczestników. Spotkanie zostanie zorganizowana w Parku Śląskim po raz trzeci.

Spotkania wigilijne będą organizowane w wielu miastach. Oprócz świątecznego posiłku, dają one osobom samotnym i ubogim możliwość świętowania Bożego Narodzenia we wspólnocie, wielu z nich nie ma bowiem możliwości obchodzenia świąt w rodzinnym gronie.

2014-12-22 16:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia dla starszych i samotnych w Czerwieńsku

[ TEMATY ]

wigilia

Czerwieńsk

PZC

Karolina Krasowska

W Wigilii uczestniczyło ponad 80 osób z Czerwieńska, Borynia, Lasek i Nietkowa

W Wigilii uczestniczyło ponad 80 osób z Czerwieńska, Borynia, Lasek i Nietkowa

Parafialny Zespół Caritas przy parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku przygotował wigilię dla osób starszych i samotnych. Organizatorzy zadbali nie tylko o ciała, ale również o ducha każdego z zaproszonych gości.

Spotkanie odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Czerwieńsku. W organizację wigilii dla osób samotnych, starszych i bezdomnych z parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku włączyła się społeczność miasta, organizacje samorządowe, osoby ze świata gastronomii i polityki oraz uczniowie szkół z Czerwieńska i Zielonej Góry. – To jest 27. raz jak się spotykamy. To nie jest nowe dzieło. Oprócz wszystkich tych, którzy potrzebują opieki i którzy co roku czekają na wigilię, zaprosiliśmy osoby, które nas zawsze wspierają, takie jak prezydent miasta Piotr Iwanus, przewodniczący Rady Krzysztof Smorąg i starosta powiatu zielonogórskiego Krzysztof Romankiewicz – powiedziała Istiena Boguszewicz – Gnatowicz, nauczyciel języka angielskiego i opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu „Młodzi dla Kamerunu” w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Dzisiaj wielu biskupów czyni dobro bez rozgłosu

2022-12-05 09:10

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Przyjemnie jest otrzymywać prezenty i przyjemnie jest je dawać, zwłaszcza wtedy, gdy obdarowany jest wyraźnie szczerze zadowolony. Od najdawniejszych czasów ludzie obdarowują się, by wyrazić swoje poddaństwo/zależność lub jako wyraz życzliwości. W chrześcijaństwie zwyczaj obdarowywania się prezentami w grudniu – 6 grudnia – lub też i w wigilię Bożego Narodzenia – pod choinkę, rozpowszechnił się głównie za sprawą św. Mikołaja, biskupa Miry, żyjącego w IV wielu po Chrystusie.

Biskup ten otaczał wielką troską ubogich i wszelkich potrzebujących. By uniknąć rozgłosu, pomocy tej udzielał pod osłoną nocy, pozostając nieraz anonimowym dobroczyńcą. Obchodzenie jego święta już od IV wielu stało się okazją do naśladowania jego dobroczynności. Ale to nie tylko dawni biskupi takimi byli. Zmarły w 1968 roku dziś Sługa Boży, biskup siedlecki Ignacy Świrski mógł w testamencie napisać: „W spadku po mnie nikt nie dostanie nic”. Rzeczywiście. Wszystko, co miał, rozdawał ubogim, a to, co mu było potrzebne do zarządzania diecezją, uważał za własność diecezji. Kiedy klerycy zapytali go kiedyś, czy to prawda, że książę kardynał Adam Stefan Sapieha, arcybiskup metropolita krakowski, miał bardzo niewiele, odpowiedział: „Niewiele? On nic nie miał!”.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję