Reklama

Dobry film

Orędzie wciąż aktualne

Wydarzenia w Fatimie sprzed 100 lat wpisują się w scenariusz licznych objawień maryjnych, jednak w serii spotkań Matki Bożej z portugalskimi dziećmi są też zdarzenia bez precedensu. Troje dzieci, gdy wypasa owce, spotyka „Jasną Panią”. Otrzymują od Niej orędzie, którego dokładnie nie rozumieją, ale przekazują je dorosłym i usuwają się w cień. Maryja, która na koniec objawień wyjawia swoje Imię, przekazuje pastuszkom bogate w treści przesłanie i liczne polecenia, które przez lata będą fascynować świat. „To orędzie jest jeszcze bardziej aktualne i bardziej naglące niż kiedykolwiek” – powie wiele lat później, w maju 1982 r., Jan Paweł II w Fatimie, dokąd przybędzie podziękować Matce Bożej za ocalenie życia w zamachu, do którego doszło rok wcześniej na Placu św. Piotra.

O aktualności orędzia z Fatimy mówi film Jarosława Mańki, znanego dokumentalisty, twórcy takich obrazów, jak „Skarga”, „Prywatne śledztwo majora Zakirowa” czy „Święty ogień”. Sam reżyser tłumaczy, że jego intencją przy tworzeniu dokumentu „Fatima. Orędzie wciąż aktualne” było rozpropagowanie orędzia i przypomnienie przesłania przekazanego przez Matkę Bożą w Fatimie. Podała przecież prośby – warunki, które mogą uratować świat, a które Mańka ocenia jako proste do spełnienia: pokuta, odmawianie Różańca, praktyka pierwszych sobót miesiąca i... zawierzenie Rosji Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.

Film jest wielowątkowy, jego twórcy nie żałowali sił i środków; odwiedzili wiele miejsc na świecie, także Rosję – dokąd pojechali w ciemno – która zajmuje w dokumencie ważne miejsce. Jednym z tematów przewodnich stała się wędrówka przypadkowo spotkanych kobiet, które pielgrzymują po Moskwie z figurą Matki Bożej Fatimskiej i odmawiają Różaniec.

2017-07-26 09:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję