Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Walczą z ubóstwem i bezdomnością

Niedziela sosnowiecka 32/2017, str. 5

[ TEMATY ]

Caritas

wizyta

Mariusz Zaremba

Podczas wizyty studyjnej gości z Niemiec w naszej diecezji

Jeszcze kilka lat temu to przedstawiciele Caritas wyjeżdżali za granicę, do naszych zachodnich sąsiadów, by podpatrzeć, jak radzą sobie z problemem bezdomności i wychodzeniem z niej. Teraz role się odwróciły. 17 lipca br. przedstawiciele największego, charytatywnego, niepublicznego, niemieckiego stowarzyszenia AWO Arbeiterwohlfahrt wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach odwiedzili Noclegownię dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej oraz nowo wyremontowane Schronisko dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach prowadzone przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

– Celem wizyty było zaprezentowanie wzorowej współpracy samorządów z organizacją pozarządową, jak również osiąganych efektów zmierzających do deinstytucjonalizacji pomocy społecznej. Spotkanie było częścią dwudniowej wizyty studyjnej, mającej na celu wymianę doświadczeń w ramach aktywizacji społeczności lokalnej, bezpośrednio zaangażowanych w działalność charytatywno-opiekuńczą, służącą ograniczeniu zjawiska ubóstwa na terenie wielkich aglomeracji miejskich – wyjaśnia ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

Reklama

Schronisko dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach funkcjonuje od 2002 r. Po gruntownym remoncie przeprowadzonym w 2016 r. należy do najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych placówek w Polsce. Schronisko współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Urzędem Miasta Dąbrowy Górniczej. Mieszkańcy placówki mają zapewnione pełne wyżywienie, dostęp do urządzeń sanitarnych i podstawowych środków czystości i higieny. – Najważniejsze jest, aby osoba bezdomna potrafiła powrócić do normalnego życia, dlatego w ciągu roku prowadzone są specjalne kursy i programy z zakresu profilaktyki antyalkoholowej, aktywizacji bezrobotnych i poradnictwa pracy. Prowadzane są również treningi terapeutyczne, których głównym celem jest zmiana postawy wobec własnej bezdomności, poprzez poznanie indywidualnych ograniczeń i rozwijanie możliwości osobowościowych – tłumaczy ks. Folga. Korzystający z Noclegowni dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej mają do dyspozycji m.in., oprócz sal sypialnych, dwie kuchnie, jadalnię z wyposażeniem AGD, świetlicę z możliwością skorzystania z komputera i dostępem do Internetu, oraz łazienkę i pralnię. Osobom bezdomnym, korzystającym z noclegu, udzielana jest również pomoc żywnościowa, otrzymują też odzież, środki czystości, czystą pościel, leki i środki opatrunkowe. Noclegownia Caritas prowadzi również aktywną współpracę z wieloma instytucjami, dzięki którym możliwa jest szeroko rozumiana pomoc osobom bezdomnym. Na bieżąco, w ramach działalności noclegowni realizowane są różnego rodzaju działania mające na celu mobilizowanie podopiecznych do aktywnego poszukiwania pracy, znalezienia zatrudnienia czy podjęcia terapii uzależnień. Organizowane są też spotkania na temat prowadzenia treningu budżetowego, pomocy w złożeniu wniosku o przydział lokalu socjalnego, pomocy w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych oraz pomocy w składaniu wniosków celem orzeczenia stopnia niepełnosprawności.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Internationalis wzywa do walki z handlem ludźmi i wyzyskiem

2020-07-30 17:15

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

handel ludźmi

Vatican News

Rządy powinny zwiększyć wysiłki na rzecz identyfikacji ofiar handlu ludźmi i wyzysku – apeluje Caritas Internationalis w związku ze Światowym Dniem Walki z Handlem Ludźmi. Ze względu na pandemię liczba takich osób dramatycznie wzrasta. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy jest ich na świecie już ponad 40 milionów.

W czasie pandemii ryzyko stania się ofiarą handlarzy znacznie rośnie, zwłaszcza wobec migrantów i nielegalnych pracowników, z których bardzo wielu straciło pracę, a co za tym idzie środki utrzymania. Z kolei dla osób, które stały się już niewolnikami, zagrożeniem są obostrzenia mające na celu powstrzymanie wirusa. Brak swobody poruszania się oznacza, że ofiary handlu ludźmi mają mniejsze szanse na ucieczkę i znalezienie pomocy. „Powinniśmy stworzyć siatkę bezpieczeństwa, która pomoże zapewnić wszystkim z grupy ryzyka wsparcie materialne, medyczne, prawne i psychologiczne” - podkreśla Aloysius John, sekretarz generalny Caritas Internationalis.

Organizacja ta apeluje do instytucji i organizacji pożytku publicznego o ochronę dzieci przed nadużyciami i wykorzystywaniem, również za pośrednictwem internetu i nowych mediów. „Wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli do zachowania czujności i zgłaszania takich przypadków” - napisał sekretarz generalny.

Według Caritas w czasie pandemii znacznie wzrosła liczba przypadków przemocy wobec dzieci oraz liczba nieletnich będących ofiarami wykorzystywania w internecie.
W Indiach, w ciągu zaledwie 11 dni, zgłoszono władzom 92 tys. przypadków znęcania się nad dziećmi, wiele z nich było zmuszanych do żebrania na ulicy.

Szczególnie poważna jest sytuacja w Libanie i innych krajach Bliskiego Wschodu, gdzie - jak donosi Gabriel Hatti, przewodniczący biura Caritas na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej - „wielu Filipińczyków i innych zagranicznych pracowników walczy o powrót do domu po utracie pracy z powodu COVID-19 i obecnego kryzysu gospodarczego. Stoją w kolejkach przed swoimi ambasadami, bez żadnego wsparcia, wielu z nich nie ma jakiegokolwiek statusu prawnego”.

Światowy Dzień Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi został ogłoszony na 30 lipca przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2013 roku. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości społeczności międzynarodowej na temat sytuacji ofiar oraz promowanie obrony ich praw.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: rozpoczyna się restauracja organów katedry Notre-Dame

2020-08-03 16:42

[ TEMATY ]

Francja

katedra Notre‑Dame

Ks. Zbigniew Chromy

Katedra Notre Dame (Naszej Pani) w Paryżu (przed pożarem)

Rozpoczyna się restauracja organów katedry Notre-Dame w Paryżu, poszkodowanych w pożarze z 15 kwietnia ub.r. Instrument będzie rozebrany na części, które po renowacji zostaną ponownie złożone. Prace zakończą się w 2024 roku.

Do tego właśnie roku ma być, zgodnie z obietnicą prezydenta Francji Emmanuela Macrona, odbudowana cała świątynia. Ma to związek z tym, że w 2024 roku w Paryżu odbywać się będą Letnie Igrzyska Olimpijskie. Termin ten jednak wydaje się mało prawdopodobny, choć rektor świątyni prał. Patrick Chauvet ma nadzieję, że za cztery lata stan prac pozwoli przynajmniej na odprawianie tam Mszy św.

Prace przygotowawcze do odbudowy katedry były już dwukrotnie przerywane na kilka miesięcy: najpierw z powodu skażenia całego terenu ołowiem wytopionym w czasie pożaru z elementów dachu, a następnie z powodu pandemii koronawirusa. Planuje się, że do końca roku uda się jedynie usunąć wielkie rusztowanie znajdujące się na dachu jeszcze przed pożarem, które uległo częściowemu stopieniu w jego trakcie. Trwa także zabezpieczanie bryły budowli. Właściwa odbudowa świątyni rozpocznie się więc dopiero w 2021 r.

CZYTAJ DALEJ

Müller: Zgromadzenie Narodowe odbędzie się z zachowaniem wszystkich wytycznych

2020-08-04 10:52

[ TEMATY ]

Zgromadzenie Narodowe

Adobe Stock

Zgromadzenie Narodowe będzie się odbywać z zachowaniem wszystkich obowiązujących wytycznych: z maseczkami, rękawiczkami i jeśli to możliwe z odległościami - podkreślił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Istnieje ryzyko, że inni parlamentarzyści mogą być chorzy, trzeba się z tym liczyć - dodał.

Zgromadzenie Narodowe zbierze się w Sejmie 6 sierpnia. Przed Zgromadzeniem Andrzej Duda złoży przysięgę, obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję.

Müller we wtorek w TVP Info podkreślił, że "zgodnie z decyzją Prezydium Sejmu, Zgromadzenie Narodowe będzie się odbywać w formule z maseczkami, rękawiczkami, przy odpowiednich środkach dezynfekujących". "Tam, gdzie możliwe z odpowiednimi odległościami, czyli wszystkimi wytycznymi obowiązującymi w innych miejscach" - dodał.

Rzecznik rządu powiedział, że informacja o zakażonych koronawirusem senatorach "zaniepokoiła go". "Istnieje ryzyko, że inne osoby (parlamentarzyści) są chore. Trwa teraz dochodzenie epidemiczne, i trzeba się z tym liczyć. Tym bardziej to jest widoczny dowód, że relacje osobiste powinny być tam gdzie możliwe prowadzone w dystansie lub maseczką" - mówił.

Wyraził nadzieję, że chorzy senatorowie wrócą jak najszybciej do zdrowia.

Zaplanowane na 7 sierpnia posiedzenie Sejmu zostało przesunięte na 14 sierpnia. Wcześniej, decyzją marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, przełożone zostało o tydzień (z 4-7 sierpnia na 11-13 sierpnia) posiedzenie Senatu, który miał zająć się kilkoma ważnymi rządowymi ustawami. Obrady Senatu przesunięto ze względu na chorobę senatora Jana Filipa Libickiego (KP-PSL), który jest zakażony koronawirusem i konieczność przeprowadzenia badań u senatorów i pracowników Kancelarii Senatu, którzy mieli z nim kontakt.(PAP)

ipa/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję