Reklama

Niedziela Świdnicka

Diecezja wspiera akcję poszukiwania dawców szpiku

Niepokój rodziców o życie chorego Kubusia – trudno wyrazić w słowach. Podobnie jak grupa wolontariuszy mocno wierzą, że dzięki przeprowadzonej akcji znajdą dawcę komórek macierzystych dla ich dziecka. Chcemy zaprosić wszystkie osoby, które pragną pomóc, do zgłoszenia się jako potencjalni dawcy szpiku.
– Kto wie, może to twój szpik pomoże Kubie – apelują mama i tata Kuby do wszystkich, którzy mają dobre serca

W wałbrzyskim ratuszu w ostatnim dniu lipca odbyło się spotkanie rozpoczynające akcję szukania i rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla chorych. Uczestniczyli w nim: prezydent miasta Roman Szełemej, w imieniu bp. Ignacego Deca bp Adam Bałabuch, radna Renata Wierzbicka oraz koordynatorka akcji z fundacji DKMS Katarzyna Baran. Tym razem pilnej pomocy potrzebuje 6-letni Kuba Ryczek z Boguszowa-Gorc, który był obecny na spotkaniu z rodzicami. To nie pierwsze takie przedsięwzięcie, do którego włączyła się diecezja świdnicka z biskupem ordynariuszem Ignacym Decem. Dzięki wcześniejszej akcji drugą szansę na życie otrzymała Karolinka Mars z Wałbrzycha, również obecna na spotkaniu, która po przeszczepie szpiku dochodzi bardzo szybko do zdrowia. Jej radość i entuzjazm, widoczny na każdym kroku, jest najlepszym przykładem, jak dzięki takim przedsięwzięciom można uratować komuś życie.

Dla takich chorych jedyną szansą – o czym trzeba szeroko mówić – jest bardzo często znalezienie niespokrewnionego dawcy, od którego pobrane komórki macierzyste są w stanie uratować choremu życie, jak Karolince i też wielu innym osobom po przeszczepach.

Reklama

– Inicjatywy jak ta wpisują się w krąg działań, do których zobowiązuje nas chrześcijańskie przykazanie miłości do Boga i do drugiego człowieka – mówił bp Adam Bałabuch. – Do tego typu aktywności, żeby być dawcą szpiku, zachęcają też odpowiednie dokumenty Kościoła – dodał i zadeklarował, że przy pełnej akceptacji Biskupa Ordynariusza dla tych inicjatyw można i należy wykorzystywać ambony w ogłoszeniach, co zresztą następuje w wielu parafiach. – Mam nadzieję, że ta akcja przyniesie pozytywny skutek i znajdziemy dawcę dla Kubusia, o co będę się modlić i o co apeluję do wiernych diecezji, by uczestniczyli w tej i podobnych akcjach – podkreślił.

Dla prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, który z zawodu jest lekarzem, patronat nad akcją to wielkie zobowiązanie. On sam już bardzo dawno jest w rejestrze dawców szpiku. – W sytuacji, kiedy nie ma innego leku farmakologicznego, chemicznego – oddając komuś część swoich komórek, co ma miejsce bez najmniejszego uszczerbku naszego zdrowia, możemy komuś uratować życie – podkreślił prezydent. – A najlepszym przykładem jest tu obecna Karolinka, jak też dwoje innych dzieci z Wałbrzycha, którym dzięki identycznym akcjom poszukiwania dawców udało się uratować życie. Apeluję o wsparcie tej idei, trzeba o niej mówić, gdzie tylko można, ponieważ jest bardzo potrzebna, a znalezienie bliźniaka genetycznego bywa często ostatnią szansą dla chorego na powrót do pełni sił i zdrowia. Udział w tej akcji nas, dawców, naprawdę nic nas nie kosztuje poza chwilą jakiejś refleksji, którą musimy podjąć w naszym umyśle, i nic nie boli. Nic też nie grozi dawcy, a więc ta akcja ma w sobie tylko same pozytywy – dodał prezydent Szełemej.

Wolontariusze zmobilizowani przez Renatę Wierzbicką przeprowadzili akcję informacyjną i rejestracyjną kandydatów na dawców 5 i 6 sierpnia w Zamku Książ, w galerii Victoria w Pasażu Tesco i w dwóch parafiach w Boguszowie-Gorcach.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja warszawska ma dwóch nowych biskupów pomocniczych

[ TEMATY ]

biskup

Warszawa

archidiecezja

Artur Stelmasiak

Bp Józef Górzyński i bp Rafał Markowski przyjęli sakrę 7 grudnia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w stolicy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz. Współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski i biskup-senior warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję