Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Młodzież organizuje parafialny festyn

Niedziela bielsko-żywiecka 36/2017, str. 2

[ TEMATY ]

festyn

Archiwum

Organizatorzy festynu w Czańcu razem z ks. Tomaszem Michniokiem

Organizatorzy festynu w Czańcu razem z ks. Tomaszem Michniokiem

W parafii św. Bartłomieja w Czańcu po raz trzeci zorganizowano parafialny festyn rodzinny. Zarówno pomysłodawcą, jak i organizatorem inicjatywy jest od początku do końca młodzież zrzeszona w parafialnym oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Serce rośnie, tylko tak dalej! – ocenia proboszcz ks. Wiesław Ostrowski.

Na program festynu złożyły się m.in.: integracyjne zabawy, turnieje, tańce uwielbienia oraz muzyczny koncert zespołu Gospel Rain. W niedzielny wieczór odwiedzający parafialne tereny rekreacyjne mogli skorzystać z kulinarnych propozycji oraz nabyć cegiełki wspierając organizatorów festynu. Rozlosowano nagrody, m.in. rower, ogrodowy grill oraz rodzinny weekendowy pobyt na Podhalu. Nie zapomniano o integracyjnym charakterze festynu. Na telebimie, w krótkim filmie zrealizowanym przez młodych, przedstawiono wszystkie grupy działające w parafii i zachęcano do zaangażowania się w życie wspólnoty parafialnej. Proboszcz chwali młodych za podjęte dzieło: – Trzeba się cieszyć, że chcą coś zrobić dla parafii i trzeba ich wspierać, i kibicować ich działaniu. Tegoroczny festyn zbiegł się z rocznicą objęcia przez ks. Wiesława Ostrowskiego parafii w Czańcu.

Reklama

Członkowie parafialnego oddziału KSM odróżniali się od reszty parafian specjalnymi koszulkami z logo stowarzyszenia i hasłem: „Gotów”. Niebieskie koszulki widoczne były wszędzie tam, gdzie coś się działo; nie sposób było nie zorientować się, kto festyn zorganizował i kto go prowadzi. – Można siedzieć w knajpie albo przed komputerem, ale o wiele więcej sensu i radości przynosi zrobienie czegoś dla innych – powiedział Michał Gieleciak, podkreślając że praktycznie wszystkie zadania związane z organizacją wykonała młodzież. – Nasz opiekun ks. Tomasz wspiera nas, wspomaga, kieruje, ale to dzieło młodych – tłumaczy. Na pytanie czy warto, odpowiada: – Oczywiście. Chyba widać to na naszych twarzach. Michał udziela się także w diecezjalnych strukturach KSM, a na co dzień studiuje informatykę. Asystent oddziału KSM w Czańcu ks. Tomasz Michniok przypomina, że pomysł zorganizowania festynu zrodził się wśród młodych w związku z obchodami 450-lecia parafii. – Przez trzy kolejne lata przyglądamy się frekwencji i okazuje się, że na naszą propozycję odpowiada ok. 5 tys. gości, którzy biorą choćby na chwilę udział w festynie. To niezły wynik w liczącej 6 tys. wiernych wspólnocie – mówi duchowny, podkreślając że organizowanie takiej imprezy uczy młodych z KSM przedsiębiorczości, odpowiedzialności, współpracy i służby dla innych.

Festyn wpisał się w świętowanie parafialnego odpustu ku czci patrona – św. Bartłomieja. Do południa wierni uczestniczyli w celebracji Eucharystii. Odpustowej Sumie przewodniczył ks. Janusz Kuciel, dziekan niedawno utworzonego dekanatu międzybrodzkiego.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji bielsko-żywieckiej działa od 2006 r. w kilkunastu parafiach. Do diecezjalnych inicjatyw podejmowanych przez młodzież zrzeszoną w tej organizacji należy przede wszystkim Korowód Świętych. Młodzi KSM-owicze od wielu lat regularnie tworzą także specjalną audycję emitowaną na antenie diecezjalnej rozgłośni Anioł Beskidów.

2017-08-30 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabawa i wspomnienia

Rodziny z małymi dziećmi, młodzież i dorośli – to ogromna publiczność 20. jubileuszowego „Festynu Dziecięcego – wspólnie przeciw uzależnieniom”, który odbył się 4 czerwca przed halą sportową Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu – zwieńczonego występem zespołu muzycznego „Kombi” – gwiazdy wieczornego koncertu

Festyn przygotowały: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Publiczne Gimnazjum nr 2, Parafia pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej, siostry Elżbietanki oraz Strzegomskie Centrum Kultury. Do sukcesu tej imprezy przyczyniła się wielka szczodrość serc blisko 70 sponsorów – fundatorów nagród losowanych w loterii fantowej – firm z terenu całej gminy i osób indywidualnych.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Duchowny wygłosił 18 września w katedrze gnieźnieńskiej konferencję poświęconą trosce kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych. Wykład odbył się w ramach odbywającego się w Gnieźnie dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i przygotowany został w oparciu o wystąpienia i osobiste zapiski kardynała, będące – jak stwierdził ks. Czyżewski – najbardziej wiarygodnym świadectwem jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję