Reklama

W Różańcu zawarte jest nasze życie

2017-08-30 12:21

Ks. Ireneusz Skubiś
Edycja częstochowska 36/2017, str. 2

W dniach 6-8 września odbędzie się w Częstochowie I Ogólnopolski Kongres Różańcowy. Jego organizatorzy postawili sobie za cel formację i konsolidację środowisk różańcowych oraz wyznaczenie nowych kierunków zaangażowania w diecezjach i wspólnotach. Program kongresu jest bardzo ciekawy i z pewnością przyniesie dobre owoce.

Iluż to wielkich ludzi odmawiało Różaniec! Zastanawiałem się, jak w dwóch słowach można streścić to, co człowiekowi daje ta modlitwa. I wydaje się, że wyraża się w niej po prostu ciepło wiary. Wiemy, jakie znaczenie ma w naszym życiu ciepło, zwłaszcza gdy na dworze chłód, gdy przychodzimy do domu zmarznięci. Także w wielu innych okolicznościach człowiek pragnie ciepła – również tego rodzinnego czy zwyczajnie ludzkiego. Wielu tęskni do domu, w którym panuje ciepło, bo są w nim matka i ojciec. Z radością słuchamy, jak rodzice opowiadają, że ich pociechy przychodzą do nich w nocy, by się przytulić, bo naturalnie potrzebują rodzicielskiego ciepła.

Każdy z nas przeżywa trudne chwile, czasami osamotnienie, niezrozumienie, i wtedy szuka jakiegoś pocieszenia, dowartościowania. Pomocą w tym będzie zawsze modlitwa różańcowa. To ciepło, które ogrzewa nas jak ubranie, gorąca herbata, serdeczny uśmiech, przygarnięcie człowieka przez kogoś bliskiego.

Reklama

Św. Jan Paweł II bardzo pilnował Różańca. Zwierzył się kiedyś Ojciec Święty Franciszek, że przekonał się do Różańca właśnie dzięki przykładowi Jana Pawła II i odmawia go odtąd systematycznie. Znam wielu ludzi, którzy nie rozstają się z Różańcem. Kiedyś w Warszawie, w Teatrze Wielkim, podeszła do mnie kobieta, której mąż – Janusz Zakrzeński, aktor – zginął w katastrofie smoleńskiej, i wyjęła z torebki różaniec męża. Codziennie go odmawiał...

Osobiście bardzo kocham tę modlitwę i staram się jej nie zaniedbywać – gdy mam więcej pracy, to odmawiam ją w nocy. W Różańcu zawarta jest cała treść naszej wiary. Zwracamy się do Boga: „Ojcze nasz”, a przesuwając kolejne paciorki, przyzywamy wstawiennictwa Maryi, Matki Jego Syna, obecnej przy Jezusie w różnych Jego życiowych sytuacjach. Istnieje niezwykła więź między Bogiem a człowiekiem: Bóg jest Tym, w którym „żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” – jak mówi św. Paweł (por. Dz 17, 28). Przez tajemnice Różańca św. zagłębiamy się w tajemnicach Bożego życia Jezusa, także w tych z ustanowienia św. Jana Pawła II, które wprowadzają nas na błonia apostolatu, ewangelizacji. Różaniec prowadzi nas do przeżywania Bożej obecności oraz do tajemnicy Osoby Maryi, która objawiła się w Fatimie, w Lourdes, w La Salette, w Syrakuzach, która ukazała się w Gietrzwałdzie, która płakała w Lublinie...

Musimy się więc jak najwięcej ogrzewać modlitwą różańcową, co będzie skutkowało tym, że będziemy lepsi, że będziemy bardziej szanować wartości związane z wiarą w życiu codziennym.

Pragnę tu przypomnieć, że redakcja i czytelnicy „Niedzieli” są fundatorami jednej ze stacji różańcowych okalających błonia przed Szczytem Jasnogórskim, pierwszej tajemnicy chwalebnej – „Zmartwychwstanie Pana Jezusa”. Stacja została uroczyście poświęcona 3 maja 2005 r., a jej nazwa nawiązuje do tytułu naszego tygodnika – niedziela to z ros. woskriesienie, tzn. zmartwychwstanie. Stacja jest wyrazem wdzięczności Pani Jasnogórskiej za wszystkie dary i łaski od Niej otrzymane. W jakimś stopniu jest więc „Niedziela” przedłużeniem ramion Jasnej Góry na Polskę i świat.

Tagi:
różaniec kongres

Wojownicy Maryi

2019-05-15 09:02

Ks. Piotr Czarniecki
Edycja przemyska 20/2019, str. 1

Ks. Piotr Czarniecki
Pierwsze spotkanie Męskiego Różańca

W sobotę 4 maja po raz pierwszy w Przemyślu odbył się Męski Różaniec. Zgromadził on wielu mężczyzn na Eucharystii w kościele Ojców Franciszkanów, której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Ryś przed obradami Rady Stałej KEP: nikt nie udaje, że nie mamy problemu

2019-05-22 10:26

lk, BPKEP / Warszawa (KAI)

"Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać" - powiedział dziennikarzom abp Grzegorz Ryś przed rozpoczęciem w Sekretariacie KEP spotkania Rady Stałej Episkopatu Polski. Zostało ono zwołane w trybie pilnym, aby omówić dalsze działania Kościoła w Polsce ws. ochrony nieletnich.

Episkopat.pl
Abp Grzegorz Ryś

Spotkanie Rady Stałej zwołał na 22 maja przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. Biskupi podczas obrad zajmą się problematyką reagowania na przypadki wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Poruszone mają też być inne bieżące tematy.

"Przyjeżdża Rada Stała, czyli biskupi, którzy potem proponują następnie rozwiązania całej Konferencji Episkopatu. Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać" - powiedział dziennikarzom przed wejściem do budynku Episkopatu apb Grzegorz Ryś.

Metropolita łódzki poinformował, że w jego archidiecezji problemem prewencji dzieci i młodzieży zajmują się kompetentne osoby. - Zanim przyszedłem do Łodzi, te kwestie były już poustawiane. Jest bardzo sensowny człowiek pierwszego kontaktu. Drugi odpowiada za kontakt w wymiarze duchowym, jeśli ktoś potrzebuje też pomocy psychologicznej. Na brak instytucji zatem nie narzekam. To, co zrobiłem w ostatnim czasie: wszyscy księża, katecheci i inni zatrudnieni przez Kościół dostali zasady prewencji. Mają tydzień na podpisanie deklaracji, że będą ich przestrzegać. Teraz, w ciągu tygodnia, czekam na zwrot wszystkich deklaracji. Jako pierwsi podpisali je wszyscy łódzcy biskupi - poinformował abp Ryś.

Rada Stała ma za zadanie przygotowanie spraw na Zebranie Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem ich decyzji oraz koordynuje prace Konferencji Episkopatu Polski. Tworzą ją z urzędu: przewodniczący KEP, zastępca przewodniczącego KEP, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami i sekretarz generalny KEP oraz wybrani przez Zebranie Plenarne biskupi: sześciu diecezjalnych i dwóch pomocniczych. Wyboru dokonuje się na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przewodniczący KEP: Biskupi przepraszają wszystkich, których dotknął ten grzech i przestępstwo

2019-05-22 18:27

BP KEP / Warszawa (KAI)

Księża Biskupi wyrazili swój smutek z powodu cierpienia osób pokrzywdzonych przez niektórych duchownych, przepraszając wszystkich, których dotknął ten grzech i jednocześnie przestępstwo – powiedział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, podsumowując obrady Rady Stałej KEP, która odbyła się dziś w Warszawie. Zebranie było poświęcone dalszym działaniom Kościoła w Polsce w sprawie ochrony nieletnich.

„Sprawy te domagają się wystrzegania się jakichkolwiek zaniedbań i jeszcze większej wrażliwości na pomoc pokrzywdzonym” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu.

Podczas obrad Rada Stała KEP przyjęła tekst słowa biskupów do wiernych zatytułowanego „Wrażliwość i odpowiedzialność”. „W słowie tym członkowie Rady odnoszą się zarówno do cierpień osób pokrzywdzonych, jak i do skutecznego sposobu naprawienia dotychczasowej praktyki traktowania tych spraw. Zwrócili uwagę na konieczność zgłoszenia doznanych krzywd do odpowiednich organów państwowych, podkreślili też rolę delegatów diecezjalnych upoważnionych do przyjmowania zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich” – powiedział abp Gądecki.

Ponadto członkowie Rady przyjęli z wdzięcznością motu proprio papieża Franciszka. Biskupi docenili również działalność Centrum Ochrony Dziecka oraz wytyczne przygotowane w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych dotyczące kwestii prewencji. „Docenili pracę zdecydowanej większości kapłanów, którzy gorliwie i ofiarnie służą Panu Bogu i ludziom. Biskupi przestrzegali przed przenoszeniem win konkretnych duchownych na wszystkich księży” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu.

Rada Stała zleciła również powstanie Biura Delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, podczas gdy Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, abp Wojciech Polak, przedstawił plan systemowej odpowiedzi na bieżącą sytuację. Będzie on dotyczył m.in. pomocy pokrzywdzonym, prewencji, aspektów prawnych i komunikacji.

Po południu odbyło się zebranie wszystkich biskupów metropolitów poświęcone przedstawieniu nowego motu proprio papieża Franciszka oraz komentarza do niego. „Metropolici podziękowali papieżowi Franciszkowi za jednoznaczność i konsekwencję oraz przyspieszenie procesu wyjaśniania wszystkich trudnych kwestii” – podsumował Przewodniczący Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem