Reklama

Watykan

Drugi konsystorz Franciszka wyrazem powszechności Kościoła

Na powszechny wymiar Kościoła dostrzegalny w nominacjach nowych kardynałów zwrócił uwagę rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. 20 nowych purpuratów pochodzi z 18 krajów świata, zaś w 15 gronie elektorów z 14 krajów świata.

[ TEMATY ]

kardynałowie

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Lombardi zauważył, że Ojciec Święty nieznacznie przekroczył limit 120 purpuratów uprawnionych do udziału w ewentualnym konklawe, mianując 15 kardynałów poniżej 80 roku życia (14 lutego w tym gronie będzie w sumie 123 purpuratów). Wskazał, iż oczywistym kryterium ich wyboru był wymóg powszechności Kościoła.

W gronie nowych elektorów reprezentowanych jest 14 krajów, w tym 6, które nie mają obecnie żadnego kardynała, a niektóre z nich mają swego przedstawiciela w Kolegium Kardynalskim po raz pierwszy w dziejach. Natomiast łącznie z purpuratami, którzy przekroczyli 80 rok życia reprezentowanych jest 18 krajów.

W gronie elektorów pięciu pochodzi z Europy, trzech z Azji, trzech z Ameryki Łacińskiej, dwóch z Afryki i dwóch z Oceanii. Nie ma natomiast nowych kardynałów dla Ameryki Północnej (USA, Kanada) ponieważ ich liczba jest już znacząca i pozostaje stabilna od ubiegłego roku. Jest za to nowy purpurat z Meksyku. Należy zauważyć, że obecnie do Kolegium Kardynalskiego włączeni zostali purpuraci z krajów, które nigdy nie miały kardynała (Wyspy Zielonego Przylądka, Tonga, Mianma, d. Birma...), z niewielkich wspólnot kościelnych.

Watykański rzecznik wskazał, że biskup Tonga jest Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Pacyfiku, diecezja Santiago w Zielonym Przylądku jest jedną z najstarszych diecezji afrykańskich, zas diecezja Morelia w Meksyku leży w regionie udręczonym przemocą.

Ks. Lombardi zwrócił uwagę, że tylko jeden nowy kardynał pochodzi z Kurii Rzymskiej – prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Można też zauważyć, że papież nie czuje się związany tradycją „stolic kardynalskich”, motywowanej w różnych krajach powodami historycznymi, gdzie niemal automatycznie wiązano biskupstwo z purpurą kardynalską. Natomiast we Włoszech, Hiszpanii, czy Meksyku kardynałami zostali biskupi diecezji, w których nigdy nie było kardynałów.

Reklama

Ks. Lombardi podkreślił też słowa Ojca Świętego w odniesieniu do kardynałów liczących ponad 80 lat. Reprezentują oni wielu biskupów, którzy z wielką troską pracowali jako pasterze diecezji, ale również w Kurii i służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

Najmłodszym w gronie nowych kardynałów jest arcybiskup Tonga, abp Soane Patita Paini Mafi (1961 rok), który staje się tym samym najmłodszym członkiem kolegium kardynalskiego. Natomiast najstarszym jest emerytowany arcybiskup Manizales, abp Pimiento Rodríguez (1919).

2015-01-04 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: jutro zbiera się Rada Kardynałów

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Jutro, 28 kwietnia Ojciec Święty weźmie udział w obradach czwartej z kolei sesji ośmioosobowej Rady Kardynałów. Głównym ich tematem będzie przyszłość papieskich rad. Zdaniem obserwatorów, możliwe są zmiany strukturalne, łączenie niektórych z tych dykasterii w większe organizmy, np. Kongregację ds. Laikatu i zmiana kompetencji. Prace tego gremium koordynowane przez kard. kard. Oscara Andresa Rodrigueza Maradiagę SDB trwać będą do środy, 30 kwietnia.

W czasie dotychczasowych posiedzeń ośmiu członków ustanowionej 13 kwietnia 2013 roku Rady Kardynałów omawiało przede wszystkim zasady pracy oraz kompetencje synodu biskupów, następnie działanie dziewięciu kongregacji. Trzecia sesja w lutym br. zajmowała się kwestiami finansowymi Watykanu. W kilka dni później papież Franciszek postanowił utworzyć Sekretariat ds. Spraw Ekonomicznych pod kierownictwem australijskiego kardynała George’a Pella. Utworzył też Radę Gospodarczą, na której czele stanął kard. Reinhard Marx, obecny przewodniczący episkopatu Niemiec. Wspomniani trzej purpuraci są członami Rady Kardynałów. Ponadto do tego gremium należą: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa, emerytowany arcybiskup Santiago de Chile (Chile); kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju (Indie); kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga); kard. Sean Patrick O’Malley, arcybiskup Bostonu (USA), oraz bp Marcello Semeraro, ordynariusz Albano (Włochy), jako sekretarz.
Zdaniem obserwatorów po obecnym, czwartym posiedzeniu można oczekiwać rozpoczęcia prac nad zmianami w obowiązującej dotychczas konstytucji „Pastor bonus” z 1988 roku o Kurii Rzymskiej. Mogą one potrwać od dwóch do trzech lat.

CZYTAJ DALEJ

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję