Reklama

Polska

Dokąd idziesz, Europo?

Wybitni przedstawiciele świata nauki, kultury, polityki i Kościoła z całej Europy spotkali się na I Międzynarodowym Kongresie Ruchu „Europa Christi” i podjęli debatę nad kondycją duchową i przyszłością Starego Kontynentu. Kongres, zorganizowany w dniach 19-23 października br. pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, rozpoczął się u Matki Chrystusa na Jasnej Górze. Jego poszczególne sesje miały miejsce w Częstochowie, Łodzi i Warszawie

Niedziela Ogólnopolska 44/2017, str. 10

[ TEMATY ]

Europa Christi

Bożena Sztajner/Niedziela

Sesję w Częstochowie poprzedziła modlitwa Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 19 października br. Poprowadził ją metropolita częstochowski abp Wacław Depo i zawierzył Matce Bożej dzieło kongresu.

Pierwsza sesja kongresu odnosiła się bezpośrednio do postaci i nauczania św. Jana Pawła II. Członkowie Ruchu „Europa Christi” podejmują formalne działania o uznanie Papieża Polaka za patrona Europy.

Wśród gości i prelegentów przybyłych na obrady do auli „Niedzieli” byli: kard. Stanisław Dziwisz, abp Wacław Depo, abp Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz, bp Andrzej Przybylski, o. Mariusz Tabulski z Jasnej Góry, ks. prał. Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta RP, przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu.

Reklama

Założyciel i moderator Ruchu „Europa Christi” ks. inf. Ireneusz Skubiś nakreślił ramy ideowe ruchu. Wyjaśnił, że jest on odpowiedzią na wyzwania czasu. – Trzeba ratować Europę, bo zmierza ku śmierci. Jest chora, traci swoją tożsamość. Zapomina o korzeniach, z których wyrosła jej wielkość – o Chrystusie. Europa usuwa krzyż z przestrzeni publicznej, a przecież wspólnotę europejską zakładali ludzie wierzący, m.in. Robert Schuman i Alcide de Gasperi – powiedział ks. Skubiś i wskazał na hasło częstochowskiej sesji kongresu: „Totus Tuus”, odnoszące się do postaci św. Jana Pawła II i jego całkowitego zawierzenia Maryi.

Do osoby Papieża Polaka jako proponowanego patrona Europy nawiązał w swym wystąpieniu kard. Stanisław Dziwisz, przez wiele lat sekretarz Ojca Świętego. Zwrócił uwagę na rolę Jana Pawła II w obaleniu komunizmu i odzyskaniu wolności narodów Europy, na jego udział w zjednoczeniu Europy, na trafne diagnozowanie zagrożeń Starego Kontynentu i ukazywanie drogi ich przezwyciężania – powrót do ideałów stojących u korzeni kultury europejskiej.

Myśli św. Jana Pawła II na temat Europy przybliżył w swoim wystąpieniu abp Wacław Depo, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Skupił się na treściach zawartych w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Ecclesia in Europa” w kontekście nowych wyzwań. Odniósł się do niebezpiecznej pokusy budowania cywilizacji bez Boga na podobieństwo biblijnej wieży Babel.

Reklama

Do diagnozy współczesnej Europy jako kontynentu, który utracił nadzieję, odwołał się w swoim wystąpieniu ks. dr hab. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

– To nie starzenie się społeczeństw napawa niepokojem – starzenie się jest procesem naturalnym. Niepokojem napawa matematyczny brak dzieci. W takiej sytuacji macierzyństwo staje się misją i wszyscy powinniśmy wspierać rodzinę – przyznał.

O wielkim zawierzeniu Maryi w 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej mówił o. dr Mariusz Tabulski OSPPE. – Program duchowy Apelu Jasnogórskiego: „Jestem, pamiętam, czuwam”, jest wciąż aktualny, nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy – podkreślił o. Tabulski.

Dr hab. Zbigniew Krysiak, profesor SGH, prezes Instytutu Myśli Schumana, mówił o inicjatywach Grup Schumana, które włączyły się w dzieło Ruchu „Europa Christi”. Szczególnie ważne są Europejskie Festiwale Schumana i „Wigilie bez granic”, na które Polacy zapraszają do swoich domów cudzoziemców.

Na pierwszą sesję kongresu przybył do Częstochowy z Włoch Antonio Gaspari, redaktor naczelny portalu „Frammenti di Pace”, który mówił na temat: „Media w służbie idei Europa Christi”. – Media nauczyły nas, że „zła wiadomość to dobra wiadomość”, bo sensacja zwiększa oglądalność programów, napędza czytelników – zwrócił uwagę dziennikarz. – Chcemy odwrócić tę niepisaną w świecie mediów zasadę i promować tezę, że „dobra wiadomość to piękna wiadomość” – podkreślił Antonio Gaspari.

Pierwszej sesji Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi” towarzyszył występ znanego akordeonisty Marcina Wyrostka, który w drodze do Brukseli zawitał do auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Razem z bp. Antonim Długoszem zachwycili zebranych. W kontekście odbywającego się kongresu wymownie wybrzmiał utwór „Europo, nie możesz żyć bez Boga”.

2017-10-25 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kwestie kluczowe dla przyszłości Polski

2020-07-28 08:21

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 44

[ TEMATY ]

Europa Christi

Redakcja

Chrześcijaństwo jest w stanie dać światu uporządkowaną rozumem propozycję dla zapewnienia człowiekowi na ziemi pokoju i sensu.

To były piękne chwile – tak uczestnicy IV Kongresu „Europa Christi – Mundus Christi”, który miał miejsce w Pokamedulskim Zespole Klasztornym w Wigrach w dniach 17-19 lipca, mówili o swoim uczestnictwie w tym niezwykłym wydarzeniu.

CZYTAJ DALEJ

USA/ W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek

2020-08-07 19:55

[ TEMATY ]

USA

dziecko

COVID‑19

zgony

Adobe Stock

W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek - podały w piątek amerykańskie media. Chłopczyk nie miał żadnych chorób współistniejących. To najmłodsza ofiara śmiertelna epidemii w tym stanie.

"Każdy zgłaszany zgon z powodu Covid-19 jest tragiczny, ale utrata kogoś tak młodego jest szczególnie bolesna" - przekazał Lawton Davis, odpowiedzialny za zdrowie publiczne we władzach hrabstwa Chatham.

Covid-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób schorowanych i w podeszłym wieku. Dzieci - zgodnie z informacjami rządowego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - rzadziej doświadczają ciężkich objawów choroby.

Epidemiolodzy przypominają zarazem, że dzieci również mogą zakazić się koronawirusem. Od czerwca odnotowywany jest wzrost rejestrowanych infekcji w USA, także wśród młodych. W okresie od 16 do 24 lipca hospitalizacja nieletnich wzrosła na Florydzie o 23 proc. W stanie tym z powodu koronawirusa zmarło co najmniej siedmioro dzieci.W USA trwa debata, czy pozwolić dzieciom na powrót do szkół na jesień.

Istnieje obawa, że uczniowie mogą zarazić koronawirusem starsze osoby, w tym np. nauczycieli. Doktor Deborah Birx, koordynator ds. koronawirusa w administracji Donalda Trumpa, twierdzi, że pytanie, jak szybko dzieci rozprzestrzeniają wirusa "nadal pozostaje otwarte".

W USA to w gestii władz stanowych i lokalnych spoczywa decyzja o tym, w jaki sposób wznowić zajęcia szkolne. Podejmowane są różne decyzje, z różnymi terminami i trybami nauczania (wirtualnym, w klasach lub w systemie mieszanym). W Houston początek zajęć w klasach przełożono w piątek na 8 września. W Kalifornii co najmniej 90 proc. uczniów w nowym semestrze uczyć się będzie online.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ kar/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Od dziś w niektórych powiatach dodatkowe ograniczenia

2020-08-08 07:17

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe.Stock.pl

Od soboty w kilkunastu powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem pojawią się dodatkowe ograniczenia. W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Regulacja przewiduje w całym kraju obowiązek zakrywania nosa i ust, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych oraz w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m. W rozporządzeniu zapisano, że z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/wr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję