Reklama

Wobec mieszkańców „betonowych dżungli”

Człowiek ma centralną pozycję w świecie przyrody – powiedział do zebranych kard. Gerhard Müller. – Lecz ta pozycja nie oznacza, że powinien żyć ponad jej prawami

W porywającym, ale i bardzo wymagającym od słuchacza referacie kard. Gerhard Müller wyartykułował w sposób niebudzący wątpliwości, czemu i komu ma służyć ekologia. Nie jest ona sama dla siebie, lecz musi służyć człowiekowi. To właśnie, jak podkreślał kard. Müller, człowiek ma centralną pozycję w świecie przyrody, lecz ta pozycja nie oznacza, że powinien on żyć ponad jej prawami. Wszystko, co nas otacza, wymaga szacunku i troski połączonych z dbałością o najważniejszy element tej układanki – o człowieka.

Na racjonalnych zasadach

Reklama

Po tym głębokim przesłaniu przychodzi refleksja o przewrotności działań dzisiejszego świata. Musi nasunąć się pytanie: Czy aby tzw. ochrona przyrody czy ekologia nie stały się dziś ochroną przed człowiekiem zamiast dla człowieka? Wielu ludzi, trwając w błędzie, stara się bez poszanowania praw innych ludzi, szczególnie mieszkańców danej ziemi, pozbawić jakichkolwiek możliwości kształtowania ziemi, na której żyją oni i ich dzieci. Ta fałszywa troska oparta jest na kłamstwie i jest pełna pychy, gdyż zakłada, że wszyscy, szczególnie będący daleko od miejsca, które pragną „chronić”, niejednokrotnie mieszkańcy „betonowych dżungli”, wiedzą lepiej niż ludzie żyjący od wieków na danej ziemi, jak powinni się zachować dla utrzymania jej bogactwa przyrodniczego.

Zapomina się, o czym również mówił minister środowiska Jan Szyszko, że bardzo często to właśnie gospodarowanie przez człowieka ziemią kształtuje środowisko. Jeżeli to gospodarowanie odbywa się na racjonalnych zasadach, uwzględniających oraz wykorzystujących prawa przyrody, to przynosi ludziom i środowisku wiele korzyści. Referat ministra środowiska w sposób niebudzący wątpliwości pokazał, że człowiek jako naczelny element w świecie przyrody poprzez swoje działania ma nie tylko kształtować środowisko, ale również wykazywać się dbałością. Ta dbałość zakłada, że jesteśmy odpowiedzialni za to dobro, zaś z odpowiedzialności wypływa obowiązek używania rozumu oraz wiedzy w podejmowaniu działań, które mają stanowić ratunek dla ekosystemu.

Inspiracja zieloną encykliką

W dniach 14-15 października br. w Cisnej odbyło się sympozjum przyrodnicze „Piękno Bieszczadów – dar i zobowiązanie w świetle «Laudato si’»”, zorganizowane przez Fundację DABAR we współpracy z Urzędem Gminy Cisna oraz Lasami Państwowymi. Zawołaniem sympozjum stały się słowa Ojca Świętego Franciszka wypisane na kartach encykliki „Laudato si’”, często nazywaną zieloną encykliką: „Miejsce uprzywilejowane w debatach powinni mieć mieszkańcy danego miejsca, zastanawiający się, czego pragną dla siebie i swoich dzieci”. Na zaproszenie przybyli: kard. Gerhard Müller – do niedawna prefekt Kongregacji Nauki Wiary, prof. dr hab. Jan Szyszko – minister środowiska, dr Jerzy Kwieciński – sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki – zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Moderatorem i zarazem inicjatorem spotkania był znakomity polski biblista i profesor KUL ks. Henryk Witczak. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Cisnej, zaś po Mszy św. część referatowa odbywała się w ośrodku Lasów Państwowych „Wołosań”.

2017-10-25 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję