Reklama

Dookoła Polski

Handel w co drugą niedzielę?

Prace nad ustawą ograniczającą handel w niedzielę zbliżają się do końca. Możliwe są jeszcze różne rozwiązania, ale wszystko zmierza ku ograniczeniu – jak chciałby rząd, a nie zakazowi handlu – jak chciałaby Solidarność. Projekt, który przyjęła sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac Podkomisji stałej do spraw rynku pracy, zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Poszerzono także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele. Projekt obywatelski, pilotowany przez Solidarność, przewidywał wszystkie niedziele wolne od handlu. Poprawki spowodowały, że związkowcy nie przyznają się już do projektu. – W obecnym kształcie projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele nie jest już projektem obywatelskim. Nie przyznajemy się już do tego projektu i jest on głęboką rysą na współpracy Solidarności z Prawem i Sprawiedliwością. Teraz to projekt PiS – powiedział szef związku Piotr Duda. Jego zdaniem, nie ma w tej kwestii konsekwencji, bo PiS przed wyborami obiecywał, że wolne od handlu będą wszystkie niedziele. Tymczasem politycy PiS popierają zakaz handlu w niedziele, tyle że chcą go wprowadzać stopniowo. Czy PiS ugnie się pod twardym naciskiem bliskiej mu Solidarności – to się okaże. Wiele wyjaśni się 9 listopada br., gdy w Sejmie odbędzie się tzw. drugie czytanie projektu, do którego przestał się przyznawać Piotr Duda.

Wojciech Dudkiewicz

Znowu się czepiają

Debata o praworządności i demokracji w Polsce, która ma się odbyć 15 listopada br. na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, nie będzie pierwszą na ten temat, ale kto wie, czy nie ostatnią. Europosłowie PiS, m.in. Karol Karski, uważają, że przekładanie antypolskich debat oraz zmiana tonu dyskusji wskazują, iż polityczne paliwo służące atakowi na Polskę się wyczerpuje. – Nie mamy do czynienia z żadnymi naruszeniami traktatów unijnych, dlatego ta sprawa powoli zamiera – uważa Karski. Ostatnio dyskusja na temat Polski była prowadzona 31 sierpnia br. Unijni biurokraci chcą rozpoczęcia procedury, która pozwala nałożyć sankcje, ale do takiej decyzji KE konieczna jest jednomyślność państw członkowskich, której nie ma.

jk

UPA to nie AK

Reklama

Słowa byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, iż „nie byłoby sprawiedliwie mówić, że Armia Krajowa to anioły, a UPA to diabły i że dla Polaków bohaterem jest Armia Krajowa, a dla Ukraińców – UPA”, pokazują, że głupota i niewiedza zdają się nie mieć granic. „Stawianie znaku równości między AK a UPA należy uznać za skandaliczne” – podkreślił IPN w przesłanym komunikacie. Jak tłumaczy Juszczence i jego zwolennikom IPN, AK była częścią Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, UPA natomiast była bojówką głoszącej skrajne hasła Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Obie formacje odpowiadają za ludobójstwo ponad 100 tys. Polaków na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej.

wd

Rok Herberta

Rok 2018 będzie poświęcony Zbigniewowi Herbertowi – zadecydował Sejm. Uchwałę w tej sprawie posłowie przyjęli przez aklamację. Oddano w niej hołd „jednemu z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku” w związku z mijającą w przyszłym roku 20. rocznicą jego śmierci. Podkreślono także, że Herbert „wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: «Bądź wierny Idź»”.

wd

Chcą statusu mniejszości

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem bez poprawek projektu Uchwały w sprawie uczczenia 95. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech. Zapisano w niej, że Sejm popiera postulat przywrócenia Polakom w Niemczech statusu mniejszości narodowej, który został im bezprawnie odebrany w 1940 r. Jego przywrócenie byłoby dowodem na takie samo dobre traktowanie Polaków w Niemczech, jak Polska traktuje mniejszość niemiecką w naszym kraju. Niemcy jednak wciąż tego odmawiają, uważając, że Polacy nie są ludnością „tradycyjnie osiadłą” w ich kraju.

jk

Parasol ochronny?

Reklama

Coraz ciekawszy przebieg mają posiedzenia komisji ds. afery Amber Gold. Przesłuchiwany ponownie Marcin P., były szef tej piramidy finansowej, modyfikuje zeznania. Jak stwierdził, patrząc z perspektywy czasu, może przypuszczać, że nad interesami Amber Gold roztoczono parasol ochronny. Czy w ten sposób Marcin P. daje sygnał swoim mocodawcom, że może zacząć sypać? Tak można się domyślać.

jk

Galerie też zapłacą

Wielkie galerie handlowe, sklepy i biurowce nie będą już mogły unikać podatków. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przegłosowała projekt, według którego nieruchomości komercyjne (centra handlowe, sklepy czy biurowce) warte więcej niż 10 mln zł zostaną obciążone nowym podatkiem, który będzie wynosił 0,4 proc. rocznie od wartości danej nieruchomości. Ustawa musi być uchwalona do końca listopada br., by mogła wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

jk

Posiedzenie Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

Powstaje dokument „Młodzi w sieci”

Zadania Kościoła wobec młodych w kontekście sieci i nowych technologii komunikacyjnych były głównym tematem spotkania Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała 26 października br. na Jasnej Górze. Członkowie i konsultorzy rady pod przewodnictwem abp. Wacława Depo dyskutowali na temat mediów społecznościowych, stanowiących dużą szansę w przekazywaniu informacji i opinii, ale jednocześnie mogących stanowić zagrożenie, jak fake news, czyli fałszywe informacje rozpowszechniane w sieci. Rada ds. Środków Społecznego Przekazu planuje systematycznie wydawać dokumenty związane z bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem w sferze medialnej. Pierwszym z nich będzie dokument „Młodzi w sieci”, który ma na celu ukazanie pozytywnej roli Internetu w integralnym rozwoju człowieka przy równoczesnym zwróceniu uwagi na to, jakie mogą być zagrożenia dla młodych ludzi wynikające z obecności w sieci. Projekt dokumentu przygotuje zespół ekspertów oraz przedstawicieli młodzieży kierowany przez ks. prof. Józefa Klocha. Dokument będzie stanowić również wkład w przygotowania do przyszłorocznego spotkania synodu biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII, zwrócił z kolei uwagę na pilną potrzebę edukacji medialnej w zakresie korzystania z sieci społecznościowych. Przytoczył myśl Jana Pawła II, że „jednostka, siedząc przed monitorem komputera, może osiągać szczyty osobistego rozwoju, ale też może pogrążyć się w głębokiej degradacji”.

Tematem obrad Rady była też sprawa reformy mediów watykańskich – przeprowadzanej przez utworzony 2 lata temu Sekretariat ds. Komunikacji – w kontekście racy polskiej sekcji Radia Watykańskiego – działającej nieprzerwanie od 1938 r. Wdrażane oszczędności skutkują ograniczeniem pracy rozgłośni, czego jednym z dowodów jest rezygnacja od 28 października br. z przygotowywanej przez sekcję polską audycji wieczornej. Dalsze etapy reformy mogą zmierzać do zmniejszenia czasu antenowego dla materiałów w języku polskim zarówno w przekazach Radia Watykańskiego, jak i na watykańskich stronach internetowych.

Abp Depo poinformował, że sprawa ta jest przedmiotem troski Konferencji Episkopatu, gdyż sekcja polska Radia Watykańskiego odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu łączności Polaków ze Stolicą Apostolską, a programów papieskiej rozgłośni słucha codziennie kilka milionów Polaków w kraju i za granicą. Jest to możliwe dzięki retransmisji polskich programów zarówno przez Program I PR, jak i przez wszystkie rozgłośnie katolickie w Polsce z Radiem Maryja i Radiem Jasna Góra na czele.

Spotkanie Rady rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył abp Depo, a koncelebrowali m.in.: bp Tadeusz Bronakowski, bp Adam Lepa i bp Józef Szamocki. Spotkania Rady odbywają się 2 razy do roku, na przemian w Warszawie i na Jasnej Górze, aby niejako połączyć te miejsca. – Dzisiaj już nikogo nie potrzeba przekonywać, że środki społecznego przekazu są bardzo ważną drogą ewangelizacji, żeby prawda docierała do ludzi, żeby umieli odróżniać to, co jest zagrożeniem, i to, co dzisiaj jest w różny sposób unieważnianiem prawdy – jak to określił prof. Andrzej Zybertowicz – powiedział abp Depo i dodał, że przez ostatnie dni i miesiące mocno się to pojęcie uaktualniło – przez systemowe kłamstwa, przez fałszywą wolność.

LD/KAI/BPJG

Rada ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski przewodniczy abp Wacław Depo. Jej członkami są: bp Tadeusz Bronakowski, bp Adam Lepa i bp Józef Szamocki, a konsultorami: prof. Andrzej Drzycimski, red. Lidia Dudkiewicz, ks. Marek Gancarczyk, ks. prof. Józef Kloch, ks. Wojciech Mikulski SJ, ks. prof. Robert Nęcek, red. Marcin Przeciszewski, red. Sylwia Sułkowska, ks. Maciej Szczepaniak, ks. Henryk Zieliński, ks. Paweł Gronowski, ks. Tomasz Olszewski, ks. prof. Michał Drożdż, ks. prof. Mirosław Chmielewski CSsR i prof. Monika Przybysz. Sekretarzem Rady jest ks. Piotr Zaborski.

Krótko

• Trwają negocjacje między prezydentem RP Andrzejem Dudą a ugrupowaniami rządzącymi w sprawie reformy sądownictwa. Informacje są nieco sprzeczne. Według niektórych, porozumienie jest już blisko, według innych – niekoniecznie musi do niego dojść.

• W mediach głośno o rekonstrukcji rządu. Niektórzy informowali nawet o zmianie na stanowisku premiera. Sama szefowa rządu Beata Szydło zapowiedziała, że do zmian dojdzie i że poinformuje o nich w najbliższym czasie.

• „Gazeta Polska” podała, że znaleziono przesłankę wskazującą na to, iż w samolocie lecącym do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. doszło do eksplozji. Według zapisu jednego z rejestratorów lotu, w maszynie doszło do znacznego wzrostu temperatury. Zdaniem dziennikarzy „GP”, wskazuje to na wybuch.

• Trybunał Konstytucyjny orzekł, że sposób wyboru sędzi Małgorzaty Gersdorf na I prezesa Sądu Najwyższego był niezgodny z konstytucją. Sędziowie uznali jednak, że samego powołania przez prezydenta nie są władni badać i nie może ono być kwestionowane.

• Senat RP w planie budżetu na przyszły rok zapisał 500 tys. zł na „opracowanie dokumentacji projektowej na budowę budynku” swojej nowej siedziby. Jeszcze nie jest znana konkretna lokalizacja.

• Politycy .Nowoczesnej żądają, aby Komisja Europejska ingerowała w polskie prawo i zbadała zgodność projektu ustawy ograniczającej handel w niedzielę z prawem UE. To kolejny donos totalnej opozycji na swój kraj do Brukseli.

• Miliard złotych będzie kosztował program rewitalizacji i budowy prawie 200 dworców w Polsce. Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił start programu, który ma się zakończyć w 2023 r.

2017-10-31 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio/żeglarstwo – Myszka: moim zdaniem nie byłem na falstarcie

2021-07-31 16:04

[ TEMATY ]

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Piotr Myszka utrzymuje, że w sobotnim wyścigu medalowym w klasie RS:X nie popełnił falstartu. „Trzy razy oglądałem tę kontrowersyjną sytuację. Wydaje mi się, że miałem idealny i czysty start” – powiedział żeglarz AZS AWFiS Gdańsk, który ostatecznie był szósty.

Przed podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym z udziałem 10 czołowych zawodników Myszka zajmował czwarte miejsce i miał nawet szansę na srebrny medal. Sędziowie przerwali jednak wyścig Polaka, bowiem uznali, że popełnił on falstart. Ten sam przepis złamali także wyprzedzający go deskarze - drugi Francuz Thomas Goyard oraz trzeci Włoch Mattia Camboni.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/lekkoatletyka - Duszyński: jaki kraj, taki Michael Johnson

2021-07-31 18:51

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Biegnący na ostatniej zmianie Kajetan Duszyński w efektownym stylu wyprowadził polską sztafetę mieszaną 4x400 m na pierwsze miejsce, co dało złoty medal igrzysk w Tokio. "Jaki kraj, taki Michael Johnson" - skwitował żartobliwie 26-letni lekkoatleta.

Biało-czerwoni w sobotę pobiegli w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Duszyński. Poprawili rekord Europy i ustanowili rekord olimpijski czasem 3.09,87. Wcześniejszy najlepszy wynik na Starym Kontynencie należał od piątku do...polskiej sztafety, która pobiegła w eliminacjach. Duszyński jako jedyny wystąpił w obu tych biegach.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polska sztafeta mieszana odebrała złote medale

2021-08-01 08:12

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, którzy pobiegli w finale, na Stadionie Olimpijskim w Tokio odebrali złote medale za sobotni triumf w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Po raz pierwszy w tych igrzyskach rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

W Polsce była 4.58 nad ranem, gdy ubrani w dresy i w maseczkach na twarzy biało-czerwoni z tac trzymanych przez członków władz MKOl i światowej federacji lekkoatletycznej wzięli złote medale i kwiaty. Zgodnie z przepisami sanitarnymi w Tokio medale sportowcy zakładają sobie na szyję sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję