Reklama

Kolonoskopia może uratować życie

Choć rak jelita grubego należy do najgroźniejszych zabójców, to można się przed nim uchronić.

Kluczem jest kolonoskopia, pozwalająca wykryć wczesne zmiany przedrakowe. Do profilaktyki zachęcają pomysłodawcy kampanii „Rak jelita grubego – zapobiegaj, lecz!”, którzy przekazali grant Centrum

Reklama

Onkologii w Warszawie na zakup nowoczesnej aparatury, znacznie poprawiającej komfort badania.

Statystyki dotyczące raka jelita grubego w Polsce są alarmujące. Co roku na ten nowotwór zapada ponad 18 tys. osób, z czego 11 tys. umiera. To pod względem umieralności drugi nowotwór u mężczyzn, a trzeci u kobiet. Należy też do tych nowotworów, na które zachorowań szybko przybywa. Tymczasem w bardzo wielu przypadkach można mu zapobiec!

Raz na 10 lat

Są na to dwa sposoby: po pierwsze, zmiana stylu życia – aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, unikanie otyłości, po drugie – wczesne wykrycie nowotworu, a nawet zmian przedrakowych. Taką możliwość daje udział w badaniach przesiewowych. Od ponad 10 lat w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych kobiety i mężczyźni w wieku 50-65 lat mogą bezpłatnie poddać się kolonoskopii. To badanie powinno być wykonywane raz na 10 lat. Umożliwia ono obejrzenie wnętrza odbytnicy i okrężnicy przy użyciu giętkiego przyrządu, wyposażonego w kamerę i źródło światła. Pozwala ono nie tylko wcześnie zdiagnozować raka jelita grubego, ale także od razu usunąć wszelkie nieprawidłowości, jak polipy, z których rak mógłby się w przyszłości rozwinąć. To obecnie najbardziej wiarygodna metoda diagnostyki tej choroby, umożliwiająca jednocześnie wstępne leczenie.

Reklama

Zdaniem dr. Janusza Medera, onkologa i prezesa Polskiej Unii Onkologii, Polacy mają świadomość ryzyka zachorowania na groźne choroby cywilizacyjne, w tym właśnie na ten nowotwór: – Jednak paraliżuje ich strach, dlatego stosują „politykę strusia”. Wiele osób zapytanych, dlaczego nie korzystają z badań przesiewowych, odpowiada: Bo jeszcze się dowiem, że mam raka. A przecież właśnie o to chodzi, by się dowiedzieć na tyle wcześnie, żeby się wyleczyć i żyć.

Objawy, które mogą wskazywać na raka jelita grubego, to ból w jamie brzusznej, nieprawidłowe wypróżnienia, naprzemienne biegunki i zaparcia, wzdęcia, a zwłaszcza krew widoczna w stolcu. – Pojawienie się tych dolegliwości powinno nas skłonić do wizyty u lekarza albo poddania się kolonoskopii – mówi dr Janusz Meder. – Tym bardziej, jeśli wśród bliskich krewnych występował rak jelita grubego. Wtedy na kolonoskopię trzeba się zgłosić już w czterdziestym roku życia, a nawet wcześniej, jeśli przypadków zachorowań było w rodzinie dużo.

Dwutlenkiem węgla zamiast powietrzem

Niestety, pacjenci zgłaszają się do lekarza najczęściej już w zaawansowanym stadium choroby, ze zmianami w węzłach chłonnych i przerzutami do wątroby. A dzięki kolonoskopii można ten nowotwór wykryć na etapie, gdy jest wyleczalny lub w ogóle go uniknąć, usuwając zmiany przedrakowe.

Zwiększenie świadomości na temat raka jelita grubego oraz możliwości uchronienia się przed tą chorobą ma na celu kampania profilaktyczno-edukacyjna pod hasłem „Rak jelita grubego – zapobiegaj, lecz!” firmy Servier. Tej jesieni w trasę po Polsce wyruszyła mobilna Onkologiczna Poradnia Servier, która trafiła do Warszawy, Krynicy Zdroju, Torunia, Gdańska i Krakowa.

– Zgłosiło się ponad 630 pacjentów, którzy przeszli badania i konsultacje u proktologa, radiologa i dietetyka. Z badania USG jamy brzusznej skorzystało ponad 160 osób, a blisko 500 osobom udostępniliśmy testy na krew utajoną – podsumowuje przebieg i efekty kampanii lek. med. Katarzyna Urbańska, Servier Polska. – Ponad 65 proc. osób, które się zgłosiły, przekroczyło 50. rok życia. Za najważniejsze uważamy to, że oferowaliśmy pacjentom również możliwość porozmawiania z edukatorem, który tłumaczył, na czym polega kolonoskopia, po co to badanie się wykonuje, jakie ma w tej chorobie znaczenie. Myślę, że te działania edukacyjne miały niejednokrotnie nawet istotniejsze znaczenie niż badania diagnostyczne, bo trafiły do kilkakrotnie większej grupy pacjentów. Nie ma lepszej metody na dotarcie do osób zagrożonych rakiem jelita grubego niż pokazywanie korzyści, jakie daje współczesna medycyna.

W ramach tegorocznego finału kampanii „Rak jelita grubego – zapobiegaj, lecz!” firma Servier przekazała Centrum Onkologii – Instytutowi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie środki na zakup nowoczesnej aparatury do wykonywania kolonoskopii z wykorzystaniem dwutlenku węgla zamiast powietrza. Jelito wypełnia się gazem w celu lepszej oceny jego błony śluzowej.

– Zastosowanie dwutlenku węgla zamiast powietrza zapewnia pacjentom większy komfort, eliminuje odczuwanie bólu zarówno w czasie wykonywania badania, jak i po jego zakończeniu – ocenia dr Janusz Meder. – Jednocześnie badanie jest bardzo precyzyjne, umożliwia zajrzenie w odległe zakątki jelita grubego.

Podsumowując efekty kampanii, Katarzyna Urbańska zapewnia, że firma Servier dołoży wszelkich starań, by akcję powtórzyć w 2018 r., bo potrzeby w tym zakresie są w społeczeństwie ogromne.

Materiał powstał w ramach kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Rak jelita grubego – zapobiegaj, lecz!”.

2017-10-31 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieła muzyki klasycznej wybrzmiały w Lubojnie

2020-09-29 11:52

[ TEMATY ]

koncert

organy

Lubojna

Archiwum organizatorów

Dzieła Alexa Guilmanta, Jana Sebastiana Bacha, Jacques’a-Nicolasa Lemmensa oraz innych wybitnych kompozytorów wybrzmiały podczas kolejnej odsłony koncertu muzyki organowej, który odbył się 28 września w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie. Data nie była przypadkowa – nawiązywała do 23. rocznicy konsekracji świątyni.

Wydarzenie co roku cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności parafialnej, a także wszystkich miłośników muzyki klasycznej i organowej. W tym roku podczas koncertu wystąpili: Marcin Gawęda (organy) – organista sanktuarium na Jasnej Górze, Szymon Brylski (organy) – student Akademii Muzycznej w Poznaniu, Sylwia Koblańska (sopran) – instruktor śpiewu w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach, Krzysztof Gajowniczek (baryton) – członek kwartetu wokalnego „Cantus” w sanktuarium na Jasnej Górze, Agnieszka Leciak (skrzypce) – nauczyciel w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej w Częstochowie i Ewa Drogosz (altówka) – nauczyciel skrzypiec.

– Już św. Augustyn zwrócił szczególną uwagę na rolę muzyki, wypowiadając doskonale znane słowa, że kto dobrze śpiewa, ten modli się dwa razy. Muzyka religijna pomaga w skupieniu oraz skłania do medytacji. Dzieje się to nie tylko wtedy, kiedy sami śpiewamy, ale także, gdy słuchamy śpiewu chóru czy też muzyki organowej. Dlatego co roku zapraszamy parafian i wszystkich miłośników muzyki organowej do naszej świątyni, wybierając różnorodny i jednocześnie interesujący repertuar – podkreśla Marcin Gawęda.

O ważnej roli organów przypomniał również Sobór Watykański II. Nie bez powodu nazywa się je „królem instrumentów”. W duchu soborowej reformy utrzymana jest także instrukcja „Musicam sacram” z 1967 r., która podkreśla, że „w Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe, jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie potęguje wzniosłość kościelnych obrzędów, a umysły wiernych porywa ku Bogu i rzeczywistości nadziemnej”.

O szczególnej roli muzyki w sprawowaniu Liturgii w książce „Nowa pieśń dla Pana. Wiara w Chrystusa a liturgia dzisiaj” pisze także papież emeryt Benedykt XVI, wskazując, że muzyka „odsłania zasypaną drogę do serca, do centrum naszego istnienia, tam, gdzie styka się ono z istnieniem Stwórcy i Zbawiciela. Gdziekolwiek to się udaje, muzyka staje się drogą prowadzącą do Jezusa; drogą, na której Bóg ukazuje swoje zbawienie.

Cykliczne koncerty organowe organizowane od czterech lat w parafii w Lubojnie z całą pewnością mogą być dla wszystkich wiernych i słuchaczy taką właśnie drogą, która prowadzi do odnalezienia głębi własnej wiary.

Koncerty wpisały się już na stałe w tradycję parafii. W poprzednich latach odbywały się one zawsze na początku maja, a więc w kolejne rocznice pobłogosławienia organów piszczałkowych, które znajdują się w kościele parafialnym. Warunki pandemii spowodowały jednak, że w tym roku koncert musiał zostać przełożony na termin wrześniowy, ale i w tym przypadku data nie jest przypadkowa, bowiem dokładnie 23 lata temu odbyła się konsekracja kościoła w Lubojnie. Idea koncertów organowych zrodziła się przed czterema laty. Pomysłodawcą i organizatorem od samego początku jest wywodzący się z lubojeńskiej parafii Marcin Gawęda – student, a obecnie absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie.

Organy w świątyni w Lubojnie zabrzmiały po raz pierwszy 25 grudnia 2011 r. w uroczystość Narodzenia Pańskiego, a 1 maja 2012 r. uroczyście pobłogosławił je bp Antoni Długosz. Instrument został wybudowany w latach 2010-11 przez Zakład Budowy, Renowacji i Naprawy Organów Damiana Kaczmarczyka w Zabrzu-Mikulczycach jako 20. dzieło tej firmy.

CZYTAJ DALEJ

Projekt: Prezes UOKiK będzie mógł blokować strony internetowe

2020-09-29 20:25

[ TEMATY ]

internet

UOKiK

Adobe stock

Prezes UOKiK będzie mógł blokować strony internetowe oraz decydować o zakupie towarów do testów - to niektóre nowe uprawnienia, których nadanie zaproponowano w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, jaki we wtorek trafił do konsultacji.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu i Ocenie Skutków Regulacji projektu, jego celem jest dostosowanie polskiego prawa do unijnego rozporządzenie CPC w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów.

"Celem projektu jest uzupełnienie kompetencji w zakresie ochrony konsumentów, o kompetencje przewidziane rozporządzeniem CPC. Co do zasady, rozporządzenia UE, nie podlegają transpozycji ponieważ obowiązują bezpośrednio, w tym jednak przypadku konieczne jest wskazanie organu uprawnionego oraz nadanie mu uprawnień, o których mowa w rozporządzeniu, w przypadku gdy takimi uprawnieniami nie dysponuje" - wyjaśniono.

Zgodnie z projektem część z uprawnień przewidzianych w rozporządzeniu CPC będzie realizowana samodzielnie przez Prezesa UOKiK, a inne będą wykonywane przy współpracy innych organów, w drodze wystąpienia o pomoc do właściwych organów. Podkreślono, że zaangażowanie innych organów konieczne będzie tylko w przypadkach najbardziej złożonych stanów faktycznych.

W projekcie założono, że Prezes UOKiK będzie mógł usuwać treści lub ograniczać dostępu do interfejsu internetowego (tzw. blokowanie stron www). Ponadto w przypadku podejrzenia naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, kontrolujący uzyskają uprawnienie do "dokonywania zakupów towarów lub usług, w razie potrzeby, z możliwością przedstawienia się jako inna osoba/ukrycia tożsamości w celu ich przetestowania".

Przewidziano ponadto, że niektóre kompetencje Prezes będzie realizował zwracając się o pomoc do innych organów. Wymieniono tu "uprawnienie do dokonywania zakupów towarów lub usług, w razie potrzeby, z możliwością przedstawienia się jako inna osoba/ukrycia tożsamości w celu ich przetestowania – pomoc Policji w przypadkach związanych z ryzykiem zagrożenia życia lub zdrowia kontrolującego albo ujawnienia jego tożsamości".

Do szefa ABW Prezes UOKiK będzie mógł się zwrócić o sporządzenie i wydanie dokumentów, bądź środków identyfikacji elektronicznej, które uniemożliwiają ustalenie danych identyfikujących kontrolującego. Chodzi o uzyskanie tzw. fałszywej tożsamości.

Ponadto Prezes UOKiK będzie mógł się zwrócić o pomoc do Policji w przypadku realizacji "uprawnienia do przeszukania w toku postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub postępowania klauzulowego".

Zmiany maja wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu, który dotyczy rejestru blokowanych domen - ten ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję