Reklama

Homilie

Franciszek: do poznania Boga nie wystarcza intelekt, potrzebna jest miłość

O roli miłości w poznaniu Boga mówił dziś Franciszek podczas porannej Eucharystii sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty. Zaznaczył, że Bóg swoją miłością zawsze nas poprzedza, zaś miłość chrześcijańska to nie słowa, lecz konkretne czyny. Papież podkreślił także, iż do poznania Boga nie wystarcza intelekt, ale potrzebna jest miłość.

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek podkreślił, że Boga poznaje się jedynie na drodze miłości. Zauważył, że słowem kluczowym liturgii w okresie Bożego Narodzenia jest „objawienie się” Boga. Na pytanie, jak to jest możliwe odpowiada w pierwszym dzisiejszym czytaniu (1 J 4,7-10) św. Jan Apostoł, podkreślając, że do poznania Boga nie wystarcza nasz intelekt, rozum, ale konieczne jest spotkanie z Nim, a do spotkania koniczne jest coś więcej niż intelekt: „Bóg jest miłością! I tylko na drodze miłości możesz poznać Boga. Jest to miłość racjonalna, której towarzyszy nasz rozum” - stwierdził Franciszek. Dodał, że miłość niewidzialnego Boga zaczyna się od umiłowania bliźnich, których widzimy i którzy są blisko nas. O tym właśnie mówi przykazanie miłości Boga i bliźniego: najważniejsze jest miłowanie Boga, który jest miłością, ale drogą do tej miłości, do tego poznania jest miłość bliźniego.

Następnie Ojciec Święty zaznaczył, że miłość Boga nie jest telenowelą. Chodzi o miłość solidną, mocną, konkretną, przejawiającą się w czynach a nie słowach. Zauważył, że poznanie Boga domaga się całego życia, jest to pielgrzymowanie miłości, poznania, miłości bliźniego, ale także miłości nieprzyjaciół, miłości do wszystkich.

Z kolei Franciszek wskazał, że miłość Boża jest jak kwiat migdałowca i zawsze nas poprzedza. Bowiem to nie my pierwsi umiłowaliśmy Boga, ale to On „zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat...jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy”. Tak więc w osobie Jezusa możemy podziwiać miłość Boga, docierając krok po kroku do poznania Boga, który jest miłością. Nawiązując do słów proroka Jeremiasza papież podkreślił, że Bóg jest jak kwiat drzewa migdałowego, który pierwszy zakwita na wiosnę. A Bóg nas zawsze miłuje jako pierwszy, zawsze nas zaskakuje. Zauważył, że „kiedy zbliżamy się do Boga poprzez dzieła miłosierdzia, modlitwę, w Komunii św., w Słowie Bożym”, to okazuje się, że On tam jest jako pierwszy, oczekując na nas, tak bardzo nas kocha.

Reklama

Ostatnia myśl Ojca Świętego nawiązywała do dzisiejszej Ewangelii (Mk 6,34-44), mówiącej o rozmnożeniu przez Pana Jezusa chleba i ryb. Przy tej okazji papież wskazał, że miłość Boga zawsze nas nas czeka. Pan ulitował się nad wielką rzeczą ludzi, którzy przybyli, aby go słuchać, bo „byli jak owce nie mające pasterza”, zdezorientowani. Franciszek zauważył, że także i dziś wiele osób jest zdezorinetowanych. Dlatego Pan Jezus ich nauczał, a ludzie Go słuchali. Kiedy zrobiło się późno kazał uczniom ich nakarmić. Ci jednak byli zakłopotani i wtedy miłość Boża uprzedza.

„Taka jest miłość Boga, zawsze na nas czeka, zawsze nas zaskakuje. A Ojciec jest naszym Ojcem, który kocha nas tak bardzo, że jest zawsze gotów nam przebaczyć. Zawsze! Nie raz, ale siedemdziesiąt siedem razy. Zawsze! Jak ojciec pełen miłości i aby poznać tego Boga, który jest miłością musimy przejść przez próg miłości bliźniego, przez dzieła charytatywne, dzieła miłosierdzia, których nauczył nas Pan. Niech Pan, w tych dniach, kiedy Kościół każe nam myśleć o objawieniu się Boga, da nam łaskę poznania Go na drodze miłości”- zakończył swoją homilię Ojciec Święty.

2015-01-08 13:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Nie można głosić Jezusa z miną pogrzebową

[ TEMATY ]

papież

kazanie

homilia

Franciszek

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

Nie można głosić Ewangelii bez radości serca, którą daje Duch Święty - powiedział papież podczas porannej Eucharystii sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty. Koncelebrowali ją wraz z Ojcem Świętym kard. Jozef Tomko; ordynariusz indyjskiej diecezji Faridabad-Delhi obrządku syromalabarskiego, abp Kuriakose Bharanikulangara oraz metropolita Belo Horizonte w Brazylii, abp Walmor Oliveira de Azevedo. Uczestniczyli w niej także pracownicy służb gospodarczych Państwa Watykańskiego oraz współpracownicy Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję