Reklama

Organizator harcerstwa w Biskupiaku

Niedziela kielecka 12/2003

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. duchowieństwo kieleckie podjęło starania o utworzenie w mieście gimnazjum katolickiego. W tym celu zostało powołane diecezjalne Towarzystwo Opieki nad Katolickim Gimnazjum. Na wniosek Towarzystwa 16 czerwca 1923 r. warszawskie Kuratorium Oświaty wydało koncesję na otwarcie Prywatnego Gimnazjum Męskiego w Kielcach. Gimnazjum otrzymało imię św. Stanisława Kostki, choć najczęściej nazywano je szkołą biskupią lub Biskupiakiem. Nauczanie szkolne rozpoczęto 1 września 1923 r., najpierw w wynajętych budynkach, potem od 1927 r. już w nowo wybudowanym gmachu przy drodze, dziś nazwanej ulicą Źródłową.
Dziedziną wychowania uczniów głównie zajmował się prefekt-inspektor. Pierwszym był ks. Paweł Tochowicz, który w latach 30. otrzymał do pomocy ks. Szczepana Sobalkowskiego. W wychowaniu kładziono wielki nacisk na wewnętrzną pracę ucznia nad sobą, na wyrobienie "poczucia odpowiedzialności za swoje czyny wobec Boga i sumienia". Wychowawca był z uczniami przy nauce i rekreacji, wyznaczał zajęcia i angażował do organizacji szkolnych. W szkole, której prefektem był ks. Tochowicz, działała Sodalicja Mariańska, samorząd szkolny, PCK, Liga Obrony Powietrznej Państwa, Liga Morska i Kolonialna, nie było natomiast miejsca na organizacje o charakterze politycznym. W opinii uczniów, osób postronnych, duchownych i świeckich, ks. prefekt Tochowicz cieszył się renomą nieprzeciętnego wychowawcy. Imponował wiedzą, znajomością kilku języków obcych, otwartością na wyzwania czasów, dobrocią i patriotyzmem. Oprócz pracy wychowawczej Ksiądz Prefekt nauczał w szkole propedeutyki filozofii. On również przystąpił do organizowania w Gimnazjum drużyny harcerskiej. Dzięki tej inicjatywie ks. Tochowicz stał się pierwszym z kapłanów kieleckich, organizujących harcerstwo na terenie diecezji kieleckiej. Wypada więc poświęcić mu nieco uwagi.
Urodził się 19 stycznia 1891 r. w Igołomi. Uczęszczał do szkół w Słomnikach i w Kielcach. W 1907 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach. Jako kleryk posłany został na studia w Akademii Duchownej w Petersburgu. Na kapłana został wyświęcony w 1914 r., po czym jako wikariusz pracował w Zagłębiu Dąbrowskim. Od 1915 r., przerwane wojną studia kontynuował we Fryburgu Szwajcarskim. Uwieńczył je w 1922 r. doktoratem z filozofii. Po powrocie do Kielc został skierowany do pracy w szkole katolickiej. W 1925 r. ks. Tochowicz wybrał czterech najlepszych uczniów z Gimnazjum i wysłał ich na kurs zastępowych do Ośrodka Szkoleniowego Głównej Kwatery ZHP w Łękawie. Razem z nimi utworzył potem w Szkole dwa harcerskie zastępy: "Orły" i "Kruki". Wkrótce powstały w Gimnazjum nowe zastępy, uformowała się VIII Drużyna Harcerska. W rok później harcerze z Biskupiaka ze swoim opiekunem wyjechali na pierwszy obóz, zorganizowany w Niwkach k. Daleszyc. Należy zaznaczyć, że był to jeden z pierwszych obozów w Polsce, w którym harcerze byli zakwaterowani pod namiotami.
W pracy wychowawczej ks. Tochowicza charakterystyczne jest współgranie pracy harcerskiej z programem wychowawczym, realizowanym w katolickiej szkole. Dla byłych absolwentów Szkoły, harcerzy, tak duchownych, jak i świeckich, na długo pozostały w pamięci słowa ks. prefekta Tochowicza: "O ile polepszycie dusze wasze, o tyle polepszycie państwo wasze" (parafraza A. Mickiewicza). Harcerstwo w katolickiej Szkole kieleckiej było dla ks. Tochowicza nie tyle organizowaniem dla młodzieży sposobów spędzania wolnego czasu, lecz szkołą kształtowania charakterów. Kielecki kapłan wpisywał się tą pracą w dzieje przedwojennego harcerstwa, mającego początek w prężnym wtedy ruchu skautingowym.
W 1935 r. ks. Tochowicz został mianowany wykładowcą w Seminarium Duchownym. W 1939 r. opuścił Kielce, dostał się do Brazylii. Po powrocie do kraju od 1957 r. był profesorem w Seminarium Duchownym w Łodzi. W 1967 r. przeniósł się do Domu Księży Emerytów w Kielcach. Zmarł 25 marca 1979 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję