Reklama

Niedziela Świdnicka

Konferencja „Jan Paweł II – Czciciel Maryi”

Niedziela świdnicka 47/2017, str. 6

[ TEMATY ]

konferencja

Ryszard Wyszyński

Bp Ignacy Dec podczas konferencji w wałbrzyskim Aqua Zdroju

Pod takim hasłem zorganizowana została tegoroczna, VIII już konferencja popularnonaukowa z cyklu „Jan Paweł II – Prorok naszych czasów”, która odbyła się 20 października w wałbrzyskim Aqua Zdroju. Konferencję, która była skierowana do wszystkich osób pragnących pogłębić swoją wiedzę o maryjności św. Jana Pawła II, papieża i naszego rodaka, przygotował Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu. Uczestników konferencji, do których zaproszenia były wcześniej kierowane z wałbrzyskich ambon i ulotek kolportowanych w parafiach, powitał Jerzy Langer, prezes Instytutu, a wśród nich gości honorowych m.in. bp. Ignacego Deca, członków założycieli stowarzyszenia – ks. inf. Józefa Strugarka, ks. Zbigniewa Stanka, a także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, wicewojewodę dolnośląskiego Kamila Zielińskiego, zastępcę przewodniczącego Rady Miejskiej Wałbrzycha Krystynę Olanin, prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, burmistrza Szczawna-Zdroju Marka Fedoruka.

Przed rozpoczęciem wykładów miała miejsce uroczystość wręczenia Halinie Pankanin Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. – To wysokie odznaczenie państwowe przyznawane przez Prezydenta RP wręczył uroczyście wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński. Halina Pankanin order otrzymała za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy samorządowej – przypomniano w pięknej i obszernej laudacji. Halina Pankanin pełni funkcję sekretarza Instytutu Jana Pawła II w Wałbrzychu. Po dekoracji ze wzruszeniem podkreślała, że szczególnie miło było jej przyjmować to wysokie wyróżnienie państwowe w gronie osób, z którymi przez lata współpracowała w NSZZ „Solidarność”, będąc nauczycielem i w samorządzie miasta.

Nasza konferencja nieprzypadkowo nosi hasło „Jan Paweł II – Czciciel Maryi”– mówił Jerzy Langer, rozpoczynając obrady. Odwołał się do ważnych rocznic maryjnych, a wśród nich do obchodzonego w tym roku 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie i 100. rocznicy objawień w Fatimie.

Reklama

Treść konferencji stanowiły dwa wystąpienia. Pierwszy wykład był zatytułowany „Udział Matki Bożej w dziele odkupienia”, a wygłosił go ks. dr Zbigniew Chromy. Drugi wykład w kolejności pt. „Matka Boża w życiu i nauczaniu Jana Pawła II” przygotował i wygłosił bp prof. dr hab. Ignacy Dec. Oba rozwinięcia wymienionych w tytule tematów wzbudziły dużą uwagę słuchaczy. W podsumowaniu konferencji do podziękowań prezesa Jerzego Langera głębokie wyrazy uznania dodał, w imieniu organizatorów, także ks. inf. Józef Strugarek, który podkreślił, że oba wystąpienia utwierdziły nas po raz kolejny w przekonaniu, że papież Jan Paweł II jako czciciel Maryi jest dla nas wzorem, z którego nauk trzeba korzystać jak najczęściej i najgłębiej także w codziennym duszpasterzowaniu. Przemawiają za tym choćby nabożeństwa maryjne, bardzo żywe i popularne, skupiające wiele osób na modlitwach: różańcowej, litanii czy nowennach do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, które są tak cenione przez wiernych.

Po obradach uczestnicy konferencji, a wśród nich wicewojewoda i przedstawiciele władz samorządowych uczestniczyli w Mszy św. w kościele św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej, odprawianej w intencji Stowarzyszenia Instytutu Jana Pawła II w Wałbrzychu. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył i kazanie na niej wygłosił bp Ignacy Dec. Na zakończenie Ordynariusz diecezji udzielił zgromadzonym, o co w imieniu parafian poprosił ks. proboszcz Zbigniew Chromy, błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II z okazji przypadającego w nadchodzącą niedzielę dnia liturgicznego wspomnienia o tym świętym. Ksiądz Biskup, co warte podkreślenia, poświęcił też w tym dniu i miał na sobie podczas Mszy św. ornat z wizerunkiem Jana Pawła II ufundowany przez Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II” w Wałbrzychu parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej na Białym Kamieniu. Szata ta będzie noszona na papieskich Mszach św. odprawianych co miesiąc, które wejdą na stałe do kalendarza tej parafii – zapowiedział proboszcz ks. Zbigniew Chromy.

2017-11-15 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„W trosce o tożsamość narodową i pamięć historii”. Uroczystości jubileuszowe w Chojnowie

[ TEMATY ]

jubileusz

konferencja

Chojnó

ks. Waldemar Wesołowski

W tym roku przypadają: 140 rocznica urodzin ks. Adama Szczepana Łańcuckiego, pierwszego proboszcza w Chojnowie w jego powojennej historii; 75 rocznica przybycia Polaków z Kresów do Chojnowa; 25 rocznica powstania parafii św. ap. Piotra i Pawła.

W związku z tymi jubileuszami dziekan dekanatu Chojnów ks. dr Marek Osmulski, Starosta Legnicki Adam Babuśka, Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej, serdecznie zapraszają wszystkich, którym droga jest pamięć o rodzinnych korzeniach, ludziach zasłużonych dla budowania więzi społecznych w okresie powojennych przesiedleń oraz w czasie 25-letniej historii parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie, do wspólnego dziękczynienia oraz na wykłady w ramach konferencji popularno-naukowej pod hasłem: „W trosce o tożsamość narodową i pamięć historii”.

Msze Św. sprawowane będą codziennie o godz. 18.00 w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w intencjach repatriantów i naszej lokalnej wspólnoty. Po Eucharystii wykłady, ok. godz. 18.45:

- poniedziałek 22.06, w pierwszym dniu obchodów Jubileuszy, Mszę Św. w intencji rodzin przybyłych z Kresów odprawi dziekan Dekanatu Chojnów ks. dr Marek Osmulski,wygłosi homilię oraz „Słowo na rozpoczęcie konferencji””.

- wtorek 23.06, homilię wygłosi i będzie przewodniczyć Mszy Św. w intencji osób i rodzin pomordowanych na Kresach ks. dr Dariusz Pudełko. Wykład o kształtowaniu się polskich struktur państwowych na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej, z uwzględnieniem Chojnowa, przedstawi mgr Mariusz Garbera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie.

- środa 24.06, Mszę Św. wraz z homilią oraz modlitwą w intencji osób przybyłych z różnych stron Polski i świata poprowadzi ks. Damian Skrzypek. Prof. dr hab. Kazimiera Jaworska, prof. PWT we Wrocławiu wygłosi wykład pt. Ks. kanonik Adam Szczepan Łańcucki, proboszcz w Brzeżanach i w Chojnowie, na tle historii Polskiw XX wieku.

- czwartek 25.06, Mszę Św. w intencji parafian i parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Brzeżanach, obchodzącej 400-lecie swego kościoła, homilię i wykład pt. Ks. kanonik Adam Szczepan Łańcucki jako prezbiter Kościoła wrocławskiego przeprowadzi ks. prof. dr hab. PWT Grzegorz Sokołowski.

- piątek 26.06, ofiarę Mszy Św. w intencji o Boże błogosławieństwo dla ojczyzny oraz dobre wychowanie dzieci i młodzieży w naszej wspólnocie sprawować będzie ks. mgr Łukasz Świerniak, diecezjalny kapelan Związku Strzeleckiego, wygłosi także homilię i wykład pt. Ks. Adam Łańcucki - duchowy ojciec repatriantów z Kresów Wschodnich.

- sobota 27.06, godz. 10.00 – Modlitwa przy grobie ks. kan. A. Szczepana Łańcuckiego i złożenie kwiatów; godz. 18.00, Mszę św. w intencji o łaskę nieba dla ks. kan. Adama Łańcuckiego oraz zmarłych kapłanów posługujących w parafiach Chojnowa sprawować będzie ks. Tadeusz Jurek. Wygłosi homilię i świadectwo o ks. A. Łańcuckim.

- niedziela 28.06, Msza św. w intencji o ład moralny i Boże błogosławieństwo dla ojczyzny oraz o nowe powołania kapłańskie w naszych lokalnych wspólnotach.

Koncert organowy.

- poniedziałek 29.06, Msza św. odpustowa w intencji o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców i duszpasterzy posługujących w Chojnowie oraz w dekanacie pod przewodnictwem ks. Tadeusza Jurka, z homilią ks. Artura Treli.

Foto

CZYTAJ DALEJ

Bp Tomasik: domagają się tolerancji, a sami nie szanują postaw innych

2020-08-04 16:05

[ TEMATY ]

Bp Henryk Tomasik

episkopat.pl

Bp Henryk Tomasik

- Domagają się szacunku dla swoich postaw i poglądów są nietolerancyjne wobec innych – powiedział biskup radomski Henryk Tomasik, który nawiązał do profanacji figury Chrystusa Zbawiciela z Krakowskiego Przedmieścia przez aktywistki LGBT.

Bp Tomasik zwrócił uwagę na wartości takie jak Bóg, Najświętszy Sakrament, świątynie, obrazy, które należy szanować.

- One są dla nas znakami obecności Boga. Z naszej strony są zachętą do tego, by uszanować osobę Boga i Matki Bożej. Profanacje krzyży mają charakter już wtórny. Najważniejsze dla nas jest to, abyśmy nie zatracili świadomości, że osoba Boga jest święta. Profanacja to obraza Boga, Matki Bożej, niszczenie tego co najświętsze – powiedział bp Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

Drugim wymiarem profanacji według hierarchy jest „obraza wierzących, brak szacunku dla wierzących, których jest dużo w naszym kraju”.

- Kolejnym wymiarem profanacji to problem kultury. Osoby, które domagają się szacunku dla swoich postaw i poglądów są nietolerancyjne wobec innych. To jest ciekawe. Te osoby domagają się tolerancji a same nie szanują postaw innych ludzi. To pewna sprzeczność – zwrócił uwagę biskup radomski.

Bp Tomasik uważa, że przed wszystkimi jest wyzwanie wychowawcze, aby dzieci i młodzież uczyły się szacunku dla Boga i drugiego człowieka. - Czym innym jest dyskusja światopoglądowa a czym innym jest szacunek dla człowieka. Chrześcijanin przyjmuje postawę szacunku dla człowieka, choć może podjąć dyskusję z poglądami tego człowieka i musi się z tym zgadzać. Bolesne jest to, ze w Polsce są takie wydarzenia – mówił biskup w audycji „Kwadrans dla Pasterza”.

W dalszej części programu bp Tomasik przypomniał doniesienia francuskiej prasy, która przekazała informacje, że w ciągu roku doliczono się 1063 aktów antychrześcijańskich profanacji. - To zjawisko ogólnokulturowe. Tu potrzeba wołania o wzajemny szacunek. Im więcej ataków na księży czy Kościół, tym więcej aktów profanacji. Istnieje niebezpieczeństwo, że te akty będą eskalowały. Szczególnie bolą profanacje krzyży. Nie wyobrażam sobie profanacji symboli innych religii. Co by się wówczas działo? - zakończył bp Henryk Tomasik.

Audycja "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom w każdą sobotę o godz. 8.05 i w niedzielę o godz. 14.05.

CZYTAJ DALEJ

ONZ wzywa do szybkiego otwarcia szkół po kryzysie związanym z koronawirusem

2020-08-05 19:47

[ TEMATY ]

szkoła

ONZ

koronawirus

Adobe.Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała przewodnik, który ma przyczynić się do jak najszybszego ponownego otwarcia szkół po kontroli na koronawirusa. Ma on pomóc rządom poszczególnych krajów w realizacji planów oświatowych – oznajmił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 4 sierpnia w Nowym Jorku.

Według niego pandemia doprowadziła do największego w historii załamania się system oświatowego. W ponad 160 krajach zamknięto wszystkie placówki oświatowe, co oznaczało przerwanie nauki przez miliard uczniów. „Obecnie stoimy w obliczu katastrofy pokoleniowej, która może zmarnować niewyobrażalny potencjał ludzki, osłabić dziesięciolecia postępu i pogłębić głęboko zakorzenione nierówności” – ostrzegł sekretarz generalny ONZ.

Oświadczył, że dziś najważniejszą sprawą jest uznanie edukacji za priorytet polityki przez poszczególne państwa. Przekonywał, że decyzje, które teraz będą podejmowały rządy i ich partnerzy, „będą miały trwały wpływ na miliony młodych ludzi i perspektywy rozwoju krajów w nadchodzących dziesięcioleciach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję